Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mit gondolsz Platón ideatanáró...

Mit gondolsz Platón ideatanáról, és barlanghasonlatáról?

Figyelt kérdés

2014. febr. 20. 17:30
 1/5 anonim ***** válasza:

úgy látszik hitt a lélevándorlásban, arról is ír. De nekem Platón nem a kedvencem.


Valahogy egyetértek Pál apostollal, amikor a filozófiát nem jelölte valami hasznosnak. A semmiröl el tudtak beszélni napokig :-D... no de ez az én nézetem

2014. febr. 20. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
49%

Kedves Kérdező!

Platón elképzelése szerint, minden amit látunk csupán részesülő egy tökéletes formának, egy tökéletes létezőnek. Ideája nem mindennek van, pl. a sárnak nincs, de a lónak, szépségnek, cselekedeteknek, a jónak...vannak ideái és emberi vonatkozásokban az ideákhoz való viszonyulás egy lehetőség. Ezért lehet egy cselekedet etikai,mert van viszonyulási pont. Ezt Platón szerint az ember élete előtt már megtapasztalta és anamnézis segítségével képes újra felidézni. Az ideák világát a barlang hasonlattal szemlélteti. Az ember egy barlangban van, a kinti világot nem látja, csak a falra vetődő árnyékokat, ami számára a valóság, de az igaz az, ami kint van. De vannak tökéletes és kevésbé tökéletes dolgok is, ezt pedig egy az ideák világa alatt elhelyezkedő Démiurgosz nevű istenszerűség készíti és nem mindig sikerül jól, innen a tökéletlenség.

De igazábol a dialógusait kellene, - legalább néhányat - elolvasni, vagy a wikit, hogy lásd, milyen sokszínű és nagyhatású volt Platón filozófiája.

Kedves grkaty!

Az egy dolog, hogy semmit nem tudsz az antik filozófiákról, de legalább ne mondj hülyeségeket,pl. a lelekvándorlásról...szerinted a filozófia a semmiről való beszéd?

Etika, csillagászat, biológia, társadalomtudományok, pszichológia, vallásfilozófia, jogfilozófia, politológia, hermeneutika...ezek mind vagy az filozófiákból keletkeztek, vagy filozófusoknak köszönhetik a megalapozásukat...Sajnos ezek ismereteiről te lemaradtál, de még pótolhatod és akkor egy szélesebb értelmezési horizonttal talán még a vallási bigottizmusodat is le tudod vetkőzni.

2014. febr. 20. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
Még annyit kedves grkaty, hogy ezek szerint Pál apostol egy tudatlan, ostoba ember volt. Látod, ezekre épül a Biblia. Nem véletlenül kommersz és dögunalom.
2014. febr. 20. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

helló fíloszmen!


én tudom miről szól az ideatan és a barlanghasonlat, én arra vagyok kiváncsi, hogy nektek mi a véleményetek róla: egyetértetek vele, vagy nem:)tetszik-e ez az elmélet, vagy sem?

2014. febr. 20. 20:23
 5/5 anonim ***** válasza:
Platón leghíresebb tanítványa, Arisztotelész nem értett egyet az ideák világának feltételezésével. Azt mondta, ha ránézek egy lóra egy lovat látok, nem lóságot, vagy a ló valamelyik fokozatát. Dolgokban az ideák nincsenek nyilván, de cselekedetekben annál inkább. Legalábbis bennünk. Elképzelek egy szituáció megfelelő megoldását, a lehetőségek közül a helyzetnek megfelelő legideálisabbat választom és létrehoztam az ideák világát. Idea lett. Elgondolom a megfelelő ajándékot...elgondolok bármit...és létrehoztam egy ideát, amiből ideális lehet. Az idea és a tett összefügg, ilyen értelemben Platónnak 2400 év távlatából is igaza lett abban, amit ő maga alkotott meg. A többi gondolata is csodálatos, a Szókratész védőbeszéde a kedvencem.
2014. febr. 20. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!