Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Kinek mi a véleménye Az ember...

Piriiiiii kérdése:

Kinek mi a véleménye Az ember tragédiájáról?

Figyelt kérdés
2014. jan. 11. 11:02
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

"Madách: Az ember tragédiája világnézeti válságból született. Madách, gyermekkorában magába szívott világnézetét megrendítették a legkülönbözőbb eszmeiségű olvasmányok, mint Hegel idealista filozófiája, Goethe Faust-ja..."


1966-os (48 éve volt...) irodalmi érettségi tételem első sorai, alaposan bemagoltam, eddig el is hadartam. Aztán rákérdeztek egyik-másik színre, ott meg megállt a tudományom, fogalmam sem volt az egészről.

Aztán persze elolvastam, már csak tiszteletből is (mert átengedtek a vizsgán), és ma már nagy alkotásnak tartom. Szerintem bizonyos dolgokhoz jó ha van az embernek élettapasztalata, információi.

Kicsit távolinak tűnik a kérdéshez képest, de kicsit hasonlónak látom napjainkban Erdély megítélését, hiszen a tagadó/elhallgató/tiltó politika miatt csak pár éve láthatunk bele igazából a lapokba, a történtek mögé.

Madách bőven volt ismeretek birtokában, s szerencsére "meg is énekelte" azokat. Nem tudom, van-e valami alapja, hogy nem is Ő a szerző, a végeredmény szempontjából azt hiszem jól járt az emberiség hogy "megíródott" a mű.


Persze nem ártana tanulnunk a leírtakból...

2014. jan. 18. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:
Ő a szerző. Az, hogy nem ő, esetleg onnan eredhet, hogy az 1863-as kiadás igen nagy mértékben Arany javításával történt, illetve hát volt, aki az egészet Faust-utánzatnak gondolta.
2014. jan. 18. 13:48
 13/13 anonim ***** válasza:
annak aki már elolvasta, nagyon tudom ajánlani a Szikora féle színházi rendezést, youtubeon megnézhető. nagyon érdekes megoldásai vannak pl: az Isten megjelenítése, a paradicsomi állapot mint anyaméh stb. plusz egy személyes vélemény, Alföldi zseniális Lucifer :)
2014. jan. 30. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!