Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan hatott a tudomány és a...

Hogyan hatott a tudomány és a művészet fejlődése szerintetek az emberi erkölcsökre?

Figyelt kérdés
2013. okt. 14. 22:06
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem alapvetően pozitívan. Sok értelmetlen és káros korlátozást feloldott, de ezzel együtt is összességében biztonságosabb és élhetőbb lett a világ.
2013. okt. 14. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Mit jelent a fejlődés a művészetben? Wagner fejlettebb mint Mozart? Van Gogh fejlettebb mint El Greco? Camus fejlettebb mint Goethe?


És az erkölcsnél mi a fejlődés? Az erkölcs változásának van pozitív és negatív iránya?

2013. okt. 15. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A művészetben mindig is benne van a másképpen gondolkodás,ezért az alkotásokon keresztül az emberek újfajta gondolatokkal,más nézőpontokkal ismerkedhetnek meg. Mondhatni a fekete és fehér között megjelennek a színek. Mivel az erkölcs egy társadalmilag elfogadott értékrend,ezért ahogy az emberek véleménye változik bizonyos fogalmakról,úgy követi az erkölcs is.


A tudomány ahogy új dolgokat fedez fel,hoz létre , új kérdéseket vet fel. Leginkább az a kérdés,ha valamit megtehetünk,akkor mikor tehetjük meg.

A művészetben találunk lehetséges válaszokat erre vonatkozólag..

2013. okt. 15. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Összességében inkább pozitívan, de azért nem CSAK pozitívan.

A tudomány fejlődése generálja valamelyest a művészet fejlődését is, hiszen a művészet az emberi gondolatok, érzések kifejeződése. A tudomány fejlődésének hatására jobban előtérbe kerültek az emberi jogok, nagy általánosságban élhetőbbé vált a világ, megszűnt vagy nagyon jelentős mértékben lecsökkent egy csomó erkölcsileg elfogadhatatlan gyakorlat, pl. rabszolgatartás stb. Általánosságban tehát pozitívan hatott rá.

Azért írtam, hogy nem CSAK pozitívan, mert ez a fejlődés hozott magával negatív hordalékokat is rendesen: az egészségi állapotok és az életkörülmények általános javulása a népesség olyan mértékű szaporodását eredményezte, amely számos területen zsúfoltságot eredményezett, a zsúfoltság pedig ismét csak az életkörülmények romlásához vezet. A személyiségi jogok szabadságát néhányan véleményem szerint "túlértelmezik", a szabadságból olykor szabadosság lesz, a túlzott liberalizmus pártolói átesnek a ló túlsó oldalára.

Szóval vannak a tudomány fejlődésének negatív mellékhatásai is, de összességében feltétlenül pozitívnak mondható a hatása.

Ugyanez áll a művészetekre is: a zsákutcák és túlkapások itt is jelen vannak. Én nem tudom például elfogadni azt, hogy az, aki lehányja a vásznat, és kiállítja, mondván, hogy műalkotás, fejlettebb volna, mint Leonardo.

De az ilyenektől eltekintve alapvetően mindenképpen pozitív irányba történt elmozdulás.

2013. okt. 15. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Dr. Szennyai Mária válasza:

A tudomány a művészetekre erős hatást gyakorol, minden újabb találmány újabb formáját alakítja a művészeteknek - lásd számítógép, vagy televízió hatása - ezek által erősen hat az erkölcsökre, néha alapvetően befolyásolja bizonyos rétegek erkőlcsi igényét, viselkedését.

Gondoljunk csak arra, hogy néhány évvel ezelőtt a pornó egészen elterjedni látszott, miután az említett médiákban túlsúlyban jelentek meg felhívások, sőt kecsegtető lehetőségek. Fiatal lányok tucatjai dőltek be - sajnos, ezeknek a "lehetőségeknek". Mikor azonban ugyanezen

médiákban elkezdődött egy szolídabb polgári viselkedés, öltözködés, másfajta életideálok bemutatása, a pornóról elterelődött a figyelem egy egészségesebb, kultúráltabb irányba.

De nem csak ilyen szélsőséges példák vannak.

A tudomány feltalálja a fémet, mondjuk kanál készül belőle, a kanál nyelét a művész kidíszíti, máris más egy ebédnél barokk ezüst kanállal enni a levest.

A viselkedés, a gondolkodás erkölcsi igénnyé, erővé formálódik, néha tűlsúlyba kerül valami, és máris kezd értéktelenedni.

A lényeg, a művészetek alapja az erkölcs mibenlétének felmutatása, a tudomány fejlődése erősen hat a művészetekre, ezáltal erkölcsi fejlődésünkre.

A művészet és a tudomány együtt formálja erkölcsi, etikai igényeinket, elvárásainkat, viselkedésünket.

2013. okt. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Szerintem minél fejlettebb az ember annál korcsabb hisz így könnyebben kimagyarázza a dolgait maga és a Világ előtt is...
2013. nov. 2. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!