Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Létezik az a fogalom hogy...

Létezik az a fogalom hogy tehetség?

Figyelt kérdés
Szerintem a tehetség az amikor valaki elkezd valamit és jobban megy neki mint a többi kezdőnek mert előzőleg végzett hasonló dolgokat, vagy motiváció, vagy valami más miatt. Szóval szerintem nem létezik tehetség, ha valami sokat gyakorol valamit és jól akkor abban jó lesz ennyi
2013. szept. 29. 23:59
 1/8 anonim ***** válasza:

Szerintem a tehetség, a tehetséges szót olyan emberre használják, akinek kivételesen magas az intelligenciája, aki már gyerek korban kevés gyakorlással ott tart bármiben mint egy sok tíz évet az adott dologgal foglalkozó ember.


Tehát, szerintem van tehetség. Vannak tehetséges emberek.

Az emberiség 0,01%-a IQ-ban, ami kihat mindenre, teljesen mindegy, hogy matematikus vagy zenész lesz.

2013. szept. 30. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Szerintem meg létezik. Ha úgy lenne ahogy te mondod, akkor bárki bármiben profi lehetne, amiről pedig tudjuk, hogy nem úgy van sajnos. Én pl gondolnék egyet és ha jól gyakorolnék akkor olimpiai bajnok lenne belőlem? Nem hiszem.
2013. szept. 30. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Hát igen, kis Mozart 6 éves koráig annyit gyakorolt, mint mások 1000 év alatt se.
2013. szept. 30. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A tehetség szerintem nagyobb fogékonyságot és korlátot jelent egy bizonyos területen. Tehát az illető gyorsabban képes megtanulni az adott terület dolgait és magasabb szintre is jut.Egyrészt azért,mert hiába gyakorol azonos mértékben egy tehetségtelen és egy tehetséges, a tehetségtelen élete alatt képtelen olyan szintre eljutni,hiába fejlődik magához képest egy kicsit.

Másrészt vannak bizonyos korlátok is. Ez pedig azt jelenti,hogy már egyszerűen nem fejlődik tovább.

Pl lehet valaki matekból bizonyos alap műveletek könnyen megért,de egy fokon túl képtelen eljutni.

2013. szept. 30. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 nagylzs ***** válasza:

Szerintem tökre zavaros a kérdésed. A tehetség az nemcsak egy szó, hanem egy fogalom is. Az emberek csak olyan szavakat használnak amiknek jelentése van, amik mögött van valamilyen fogalom. (Kivéve a halandzsázást.) Ha nem létezne tehetség fogalom, akkor nem tudtad volna föltenni a kérdést, hanem valami más módon kellett volna körülírnod. (És erre azt a választ kaptad volna, hogy te a "tehetség" szót kerested!)


Kicsit ahhoz lehet hasonlítani mintha azt kérdezted volna: "Léteznek kérdések?"


Az még érdekesebb, hogy utána elkezded leírni hogy szerinted mit jelent a tehetség fogalom. Ezek szerint mégsem a létezésében kételkedsz? Akkor talán azt a kérdést akartad föltenni, hogy "miben áll a tehetség fogalma"?


Az én fogalmaim szerinti tehetség fogalom az "veleszületett képesség" vagy "veleszületett fogékonyság". Te azt kérdőjelezed meg, hogy az emberi képességek és fogékonyságok örököltek is lehetnek. Mert szerinted minden képességünk csak szerzett lehet. Nos, ezt a tévhitet könnyű eloszlatni. Vegyük például a hosszútáv futókat. A nagy részük afrikai fekete. Ez vajon azt jelenti, hogy az afrikai feketék szorgalmasabban és jobb edzéstechnikával edzenek a versenyekre? Aligha! :-) A valóság ebben az esetben kiszúrja a szemedet: ők nagyobb képességgel, vagy a lehetséges képesség nagyobb fokával születtek. De hogy nehogy rasszistának nevezzen valaki: olyan statisztika is készült ami szerint az azonos körülmények között felnőtt fehér és fekete emberek közül a fehéreknek kiemelkedően magasabb az intelligenciája. Más területeken nem ennyire szembetűnő a különbség, de elhiheted: nem mindenki egyforma, már születéskor sem. A születéskori fizikai felépítésen kívül talán az is számít hogy milyen az alaptermészeted, a temperamentumod stb. Egyek emberi tulajdonságok is örökölhetők (hányszorh halljuk: "épp olyan makacs mint az apja" stb.)


Minden arra mutat, hogy az általunk "tehetség" fogalommal leírt dolog létezik.

2013. szept. 30. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Én a kérdezővel értek egyet. Egyik válaszoló írta hogy akkor ő lehetne-e olimpikon. IGEN. Csak neki kell állnod és többet gyakorolni mint mindenki más...visszamenőleg is kiskorodra.

Szerintem minden jellegű tehetség egy előzetes tudásra vagy motiváció által kialakult fogékonyságra alapozódik. Mozart 6 éves korára nyilván nem gyakorolt többet mint mindenki más 1000 év alatt, de arányosan sokkal többet és jobban érdekelte őt. Ezért elért benne valamit.

2014. febr. 18. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Előző pedig ez nem így van,hiába vagy motivált,ha nincs meg a fizikai képességed az adott dologhoz.

Van aki eleve olyan adottságokkal rendelkezik,hogy ha ugyanannyit gyakorol,mint aki nem rendelkezik ilyenekkel,akkor bizony sokkal többre jut.

Vegyünk egy művészt,aki bipoláris személyiség és fest,akkor ő olyan érzelmi állapotokat él meg,amiket egy átlag ember lehet sose. Esetleg 4 színérzékelője van a szemében az átlag 3 hoz képest. Ezért fizikailag is máshogy látja a dolgokat. Ott van az a festő,aki mindent amit lát megjegyez. Na ,akkor most ők tehetségesek vagy sem? Létezik tehetség,inkább az a lényeg,hogy olyan,hogy valaki tehetséges énekes,festő stb.. nem csak egy adottságon múlik..

2014. febr. 18. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Èn úgy gondolom, hogy a tehetség egyfajta világszemlélet, valamint a lelkesesés eredménye egy adott dolog, vagy adott dolgok iránt. Úgy, mint veled született adottság szerintem nem létezik. Az eredményeid egy adott területen az odaadásodon múlnak. A jó tapasztalataid, a lelkesedésed mondjuk a művészetek iránt pedig vezetnek abban, hogy tágítsd érdeklődési körödet. A zseniknek van egyfajta világlátásuk, amivel képesek könnyebben lavírozni a különféle tudományok, művészetek, vagy egyéb dolgok közt. Az intelligencia, a befogadóképesség, és az ész lehet vele született tulajdonság, de mindannyiunkban ott a lehetőség, hogy fejlődjünk. Ebből következve pedig szerintem a testi adottságokra sem lehet hivatkozni, azzal, hogy valaki zseni, jó képességű, vagy tehetséges. Minden rajtunk múlik. Ki gyorsabban, ki lassabban, de mind megtanulhatunk új dolgokat, nyelveket, vagy technikákat egy adott tárgyon belül. Lehet közhelyesen hangzik, de az aki elhiszi magáról, hogy mindenre képes, az képes is lesz mindenre. Szolgáljon példának Benjamin Franklin, aki az iskola befejezése nélkül tágította perpektíváit, és önállóan tanult fizikát, kémiát, nyelveket, lett feltaláló, művész, tudós, és politikus. Természetesen ezzel nem azt akarom hangsúlyozni, hogy senki ne járjon iskolába. Mindinkább azt, hogy ha ő képes volt minden nemű segítség nélkül a világ legnagyobbjainak egyike lenni, akkor mi ténylegesen tanult emberek miért is nem? A különbség pedig az általam korábban felemlegetett dolgokban, nem pedig a tálentumban rejlik.
2021. jún. 16. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!