Lehet valaki jó fotós, ha nincs érzése a technikai részéhez?
attól függ, mit értesz technikai részek alatt.
azt, hogy hogyan működik egy fényképezőgép, nem kell tudni. azt, hogy mit hogyan kell beállítani, és a beállítások a kép milyen módosulását vonják maguk után, azt viszont nem árt. lehet automatán is képet készíteni, viszont akkor a végeredmény majdnem biztos, hogy nem olyan lesz, mint amit szerettél volna.
"azt, hogy hogyan működik egy fényképezőgép, nem kell tudni."
De igen kell, különben nem fogod tudnia, hogyan befolyásold úgy a működését, hogy az neked tetsző végeredményt hozzon. A technikai része néhány év alatt megtanulható, a látásmód is fejleszthető, de nagyon-nagyon sok munka, idő és pénz megy rá ha az ember komolyan gondolja és nem csak létrehoz egy "bélafotográfi" oldalt a Facebookon miután megvette az első dSLR belépő kitjét némi aprópénzért (2-300e) és lefotózta az első virágot amit meglátott amitől aztán pár laikus elájult mert milyen tehetséges.
Pontosan. Ha magadnak kattintgatsz egy 30ezer ft-s fényképezővel, nem kell érteni a működését. De egy negyedmilla feletti gépnél, aki tényleg jó fotót akar csinálni, ott már tudni kell, hogyan működik a gépezet, mely beállítás hogyan hat az elkészült fotóra, stb.
Ráadásul ha a technikai részt nem érted, azt sem fogod tudni, milyen gépet használj (milyen lencséket vegyél hozzá..stb.)
Arkhia leírta a lényeget.
- A jó téma felismerése inkább érzék, mint tanulható tudás, de biztosan fejleszthető.
- Van fotós, aki megcsinálja a témát (beállít, átrendez, stb.). Ha elég jól csinálja, akkor ez nem lesz észrevehető az elkészült képen.
- A legtöbb digitális gépnek meglepően jó az automatikája. Míg régen a manuális gépeken minden be kellett állítani, majd idővel az automata gépek esetében állt az, hogy az esetek 90%-ában jó, csak a többiben kell állítani, korrigálni. Ma ez talán még több, de sosem lesz 100%. Mindig van olyan téma, amihez csak kézzel lehet jól beállítani a gépet. Ehhez kell a technikai tudás, és tapasztalat. Nem kell ismerni a fénytechnikai képleteket, kis odafigyeléssel észre lehet venni az összefüggést a blende, zár, érzékenység értékek, és a képen látható eredmény között.
- Az igényesség viszont elengedhetetlen. Ha a kép nem sikerült, akkor azt ki kell dobni, ill. újra kell fotózni. Szinte bárhol is mutatja be az ember a képeit (legyen az akár pályázat, verseny, család, weboldal, fb) illendő leválogatni a rosszakat, ismétlődőket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!