Megtanulhatok-e még rajzolni/festeni?
Van, aki 40 éven túl kezdi, ismerek párat, igaz, csak interneten.
A tehetséggel nem annyira kell foglalkoznod, sok profi művész állítja, hogy nincs is olyan, hogy tehetség. Ebben ugyan nem vagyok biztos, de abban igen, hogy csak mert nincs neked olyan, még megtanulhatsz egész jól rajzolni/festeni. Az ugyanis főként kemény (de nem mondom, hogy nem szórakoztató) munka, tanulás, gyakorlás, sok-sok éven át. A tehetség segít, de nem mentesít a munka alól.
Másolni én is egész jól tudok, bár ez még nem igazán művészet a szememben, bár azt sem olyan könnyű. Kiindulásnak nem rossz. Engem sem szokott felvetni a képzelőerő (bár egy inspiráló kis "magból" kiindulva már más), de nem hiszem, hogy ez hosszútávon gond lesz. Legfeljebb eleinte nem önfeledt rajzokat követ el az ember, mint általában a gyermekek, hanem anatómiai és egyéb tanulmányokat. Fontos a technikai tudás rész is s az is hosszú idő...
A rajzolás idő- és energiaigényes. Más, ha csak úgy lazán pacsmagolsz vagy rajzolgatsz, bár attól függ, mennyire vagy igényes... De ha meg akarod tanulni jól, az nem egyszerű és nem gyors. Ha erre készen állsz, s szeretnéd, vágj csak bele!
Kedves Kérdező, javaslom, először is fogalmazd meg magadnak, mi a célod a későbbiekben a rajzolással.
Kreatív időtöltés? Annak tökéletes már alapfokon is. Lehet, Te leszel a jó példa, a gyerekeid is rákapnak.
Alkalmi ajándék a barátaidnak/lakásdísz? Annak is nagyon jó.
Kiállítás? Második lépés, (ha bírod a kritikát).
Világhír, meggazdagodás? Miért is ne? Felső határ a csillagos ég.
Ahogy feljebb ShiNIN írja (tetszett és pontos, azért idézem):
1. "A tehetség segít, de nem mentesít a munka alól." Hogy nyolcadikos korodban hanyast adott adott a kockára a rajztanárod, az már elévült. Mindent újra kell kezdeni. Ne várj el magadtól gyors eredményt.
2. "Másolni én is egész jól tudok, bár ez még nem igazán művészet a szememben, bár azt sem olyan könnyű. Kiindulásnak nem rossz. Engem sem szokott felvetni a képzelőerő..." A művészi célokat egyelőre a Te esetedben még ne firtassuk, ahhoz sok-sok mindent kell alkotnod, hogy bárki is eldönthesse, van-e Benned valami. Ha nincs, akkor se hagyd abba a rajzolást! A képzelőerő se követelmény, ahogy a dolgok vannak, az is lehet érdekes/szép/lerajzolásra méltó (lásd a hiperrealizmust).
Vagyis, ha tudod, hogy a befektetett munka nem mindig arányos az elismertséggel, de nem is okvetlenül az elismerés kell legyen az alkotó ember célja, vágj bele. Csak biztatni tudlak.
(Egy személyes tanács: ha megteheted, fizess be egy négynapos jobb agyféltekés rajzolás tanfolyamra, az egy máshogy meg nem szerezhető látásmódot ad. És nem négy napnyit fejleszt rajtad.)
Jó rajzolást kíván R., és hívj meg a kiállításodra.
Sosem késő,kezd bele bátran! :)
Ezeket a könyveket ajánlom:
Szunyoghi András - Rajz ABC kezdőknek és haladóknak
Betty Edwards - Jobb agyféltekés rajzolás
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!