Mi az a Kodály-módszer?
Mi a célja, tehát pontosan mit is tanítanak e módszerrel?
És legfőbb kérdésem a HOGYAN! Hogyan tanítják azt, tehát a Kodály-módszer miben tér el más tanítási módszertől?
Hangoztatják mindenütt, hogy milyen nagyszerű dolog ez a Kodály-módszer, hogy világszerte alkalmazzák, stb. Én meg azon kívül, hogy rajtam soha egyetlen tanár nem alkalmazott valami nagyszerű ének-zene oktatást, még csak nem is tudom mi ez, és bárkit megkérdezek környezetemben, nekik sincs fogalmuk arról, hogy mi is ez.
Ezt a tényt nem tartom normálisnak.
Mi van tulajdonképpen? Ez is egy ilyen szuper magyar találmány, amit az illetékesek (gondolom ének tanárok) hazánkban nagy ívben letojnak, a külföldiek meg szuperül alkalmazzák, és ezáltal sokkal jobban fejlődnek zeneileg, és sikeresebbek lesznek?
Mert azt sejtem, hogy az ének és zeneoktatás a célja, ugye? Hát én általános iskolában halálra untam magam. Néha tanultunk egy-egy új népdalt, és unásig ismételtük azt a néhányat, amit addig tanultunk. A kottafüzetre kár volt pénzt kidobni, mert évente ha 1-2 oldalnyit írtunk bele, akkor sokat mondok. Kottát olvasni sem tanítottak meg. Ha a tanárnak nem volt kedve tanítani, akkor berakta Vivaldi valamelyik évszakát, más zenét nem mutatott. A hangszerekről, illetve hangszereken való játszásról pedig még inkább nem esett szó, nemhogy tett...
Miért?
Mégis rosszul sejtem, és mégsem az ének-zene oktatás hatékony módja lenne ez a Kodály-féle módszer?
Aki tudja mi ez a módszer a gyakorlatban, akinek része volt benne, az írja már le a lényegét, és akár a hozzá fűződő véleményét!
(Tulajdonképpen az is érdekelne, hogy valójában a nagyátlag se tudja mi ez, vagy csak én és a környezetem ilyen tudatlan... Tehát jöhetnek "nem tudom" válaszok is a statisztika kedvéért! Bár jó lenne, ha valaki a megfejtést is leírná! Köszi!)
A legföbb benne a szolmizációs rendszer, ezzel elvileg könnyebben megtanulják a gyerekek az alaphangrendszert.
Ezt MO-on alkalmazzák, máshol gyakorlatilag nem ismert. Ennyit a világhirü módszerröl, habár szerintem könnyebb a kisgyerekeknek, mint a különféle hangnemekkel veszödni eleinte.
"Ezt MO-on alkalmazzák, máshol gyakorlatilag nem ismert."
Finnországban és Japánban is Kodály módszerrel tanulnak a gyerekek, Számos zenész jön Mo-ra megtanulni a módszert, mert általa könnyebben tanulják a zenedarabokat.
"Finnországban és Japánban is Kodály módszerrel tanulnak a gyerekek, Számos zenész jön Mo-ra megtanulni a módszert, mert általa könnyebben tanulják a zenedarabokat."
Igen, ez a magyar propaganda, de más országokban erröl nem hallottak, Finnorszßagban meg Japánban lehet, hogy van EGY iskola, ahol használják, de az a kivétel.
Ismeröseim FInnországban élnek már több évtizede, de ilyenröl még nem hallottak.
A lányom meg Japánban él, és ott is ismeretlen a szolmizációs módszer, amikr valakiknek megemliti, csak néznek rá, hogy mit is akar...
"Ismeröseim FInnországban élnek már több évtizede, de ilyenröl még nem hallottak.
A lányom meg Japánban él, és ott is ismeretlen a szolmizációs módszer, amikr valakiknek megemliti, csak néznek rá, hogy mit is akar..."
Az átlagemberek zenei műveltsége majdnem a nullával egyenlő. Nem ebből kell kiindulni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!