Szénpapírra. :) Vagy Ingres papírra. De bármi megteszi, aminek rücskösebb vagy bolyhosabb a felülete, még az akvarellpapír is jó.
Elmosni (dörzsölni, maszatolni) lehet ronggyal, száraz szivaccsal, vagy akár puszta kézzel. Ha a rongy még nem maszatos, akkor több szenet visszavesz, így némiképp radírnak is használható, de ha nagyon ki kell radírozni (csúcsfényeket), akkor ezt sima radírral, vagy golyóvá gyúrt kenyérbéllel lehet megtenni. Az erre a célra gyártott monopol radír rátapad a papírra, ami miatt ott nehezebben veszi fel a szenet, így azt nem javaslom, legfeljebb ha már tényleg a rajz legvégén jársz.
Nagyon köszönöm a kielégítő választ! :)
Látom értesz hozzá, még egy kérdésem lenne: a szén és a szénceruza lényegében ugyanaz?
Huh,hát nem. A szénrajz kevésbé fényes . Igazából két fő széntípus van. A préselt, ami kemény és jobban tapad, valamint van az égetett szén. Ez utóbbi nagyon könnyen fog,de könnyen lepereg. Ezért kell a rücskös papír. Jellemzően a szénhez és pasztellhez hasonló papírt használnak. A végén fixálni kell a rajzot.Erre megfelel a hajlakk. Mielőtt a papírra fújsz érdemes kicsit kifújni belőle a benne cseppekbe összeállt anyagot,hogy ne legyen foltos a rajzod. Amire számítani kell ,hogy besötétedik,de ahogy szárad kicsit visszavesz belőle.
A szén és pasztell másfajta tónusolást tesz lehetővé,mint a ceruza, és inkább krétában érdemes venni. Ennek előnye,hogy oldalát is lehet használni,így felületekkel dolgozhatsz. Egyébként fixálni többször is lehet,de egyes hajlakkoktól nagyon megváltozik a felület és már nem olyan jó rá dolgozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!