Mi a véleményetek a versemről, mi jut eszetekbe olvasás közben, milyen érzelmek töltenek el, ha végigolvastátok?
Doboz
-----------------
Itt egy foszlány,
ott egy mozaik,
emitt kavics,
amott törmelék.
Foszlányok a lélek űrös szakadékjaiból,
Színtelen mozaikok az égett emlékekből.
Kavicsok vörös szívem kőbányájából,
Törmelék a lelkemből.
Romok, homok, nyomok.
Iszap, mocsár, ingatag.
Sötét, rohadt gyilok
Mészárol ez még sokat.
Kenyérmorzsával etessétek magatokat,
Mely bennem oszlott és rohadt,
Mikor belém vájtátok bűzlő fogatokat!
Bah, menjen mind egy korhadt dobozba,
Úgyis azzal a cipővel járok egy napon
fonnyadozó hullátokon.
Ra-ha-ha!
Szerintem meg hagyd abba, vagy legalábbis csak akkor írj, ha ez a számodra örömet okoz.
A vers értelmetlen,eredeti jelentés nélküli, helyenként undort keltő, asszimetrikus, verslábaktól független, -ezért botladozó, mondanivalója sablonos, ami nem lenne baj, ha a megfogalmazása bármilyen érzelmi húrt elérne az olvasóban, de nem ér el.
Bocsánat az őszinte fogalmazásért, de ha nem csalódok, ezért küldted be.
Van egy kor, , pl.14-17 éves, amikor az ember grafomán, tedd el az írásaidat pár évre, azután olvasd újra, mielőtt bárhová beküldenéd.
Üdvözlöm a véleményed, de 21 éves fejjel - direkt nem írtam eddig - nem érzem korrektnek, hogy "divatszomorú"-nak titulálsz :)
Szerintem a művészetnek, így a költeményeknek is az a lényege, hogy érzést váltsanak ki. Ez egy pozitív hangvételű vers? Nem. Ez egy olyan vers, ami egy bizonyos lelkiállapotban íródott. Az a lelkiállapot nem szabályos, nincs tele rímekkel és bizony, vannak benne társadalmilag nem elfogadható gondolatok is.
Azt hiszem, nem érzed pontosan, mit írtam bele a sorokba - és ez talán nem is baj, nem lehet az olvasó szájába adni a megfejtést minden egyes versben.
Az I. versszak után némi várakozást éreztem, mert viszonylag ígéretesen indult a vers. A II. versszak után már látszott, hogy sikerületlen, dilettáns verssel van dolgom. A III. versszaktól kezdve az "idegen szégyen" érzése hatalmasodott el rajtam (az "én kérek elnézést" érzése).
Bár van néhány tűrhető ötlet a versben, de maga az egész erőltetett, és az erőlködés hiába történik, mert se mondanivaló, se erős hangulat nem alakul ki végül. A 3.-5. versszakok már lényegében értelmetlenek, zavarosak.
Nagyon sok kamasz/fiatal hiszi azt, hogy ha bezsúfol egy értelmetlen versbe egy kis halált, vért, kommunális hulladékot stb., akkor erős hangulat keletkezik, ami ellensúlyozza a mondanivaló hiányát. Ez azonban tévedés.
Ha időnként elkap az ihlet, és tényleg írni akarsz, akkor igyekezz olyan verset írni, aminek van határozott mondanivalója, ráadásul eredeti. Ebből a versből a címét (Doboz - egész jó verscím) meg lehet tartani, meg talán az első versszakot. És megpróbálni az adott felütéssel új verset írni.
"Szerintem a művészetnek, így a költeményeknek is az a lényege, hogy érzést váltsanak ki."
Akkor ha valaki pofonvág, az is művészet? Ugyan már...
" Ez egy olyan vers, ami egy bizonyos lelkiállapotban íródott. Az a lelkiállapot nem szabályos"
Ha versírásra alkalmatlan lelkiállapotban vagy, akkor ne írj verset, hanem fuss egyet, fürödj egyet, hallgass nyugtató zenét, ilyesmi.
Nem az érzelemkeltés a művészet - bár egyesek szerint nem csak a klasszikus értelemben vett ágak művészetek.
Azoknak, akik nehezményezték a szabálytalanságot, rímtelenséget, azoknak - és persze mindenkinek, akit érdekel - mutatok egy másikat. Ha ebből a kettőből nem áll össze az aktuális problémám, akkor vagy velem, vagy a közönséggel, de nagy baj van :D
Béka
„Adni”
----------
Béka vagyok, zöld és csúnya,
mocsárban élek, brekegek.
Szemem a tópartra gúvad,
a korláton túl emberek.
Beszélgetnek, kelnek és járnak,
csicseregnek, ölelkeznek,
csacsognak és pletykálkodnak,
míg nem brekegek, nem figyelnek.
Rám sem néznek, míg csöndben vagyok,
Mit nekik a tavi béka, zöld és nyálkás…
Az mindig érdekes, ha megszólalok,
Akkor híres vagyok, mint a sárkány!
Beszélő béka – mondják sokan,
De tovább is mennek, hitetlenek.
Tán két lány ha felvesz: „Komolyan,
te tényleg beszélsz? Mily remek!
Ó, ha hagysz megszólalni, dalolok én,
mint más nem a földtekén!
Ha nem hiszed, hogy egy béka beszél,
Maradj csak szegény!
Kettőből csókot egy ha ad,
át is változok neki hamar,
ne csalódjon a mesékben,
mellettem minden szép lesz!
Hiszen ha nem adhatok,
honnan tudnák ők,
én mit adok?
09:15
Ennek a versnek valóban van formája, ha ügyetlen is, és érthető vers, hiszen szájbarágós. Sajnos azonban a forma sablonos, és a vers semmi újat, semmi érdekeset nem közöl. Azt, hogy önbizalomhiányod van és félsz a nőktől, 5 szóban is ki lehetett volna fejezni, nem kell hozzá vers.
"Ha ebből a kettőből nem áll össze az aktuális problémám"
De összeáll. Csakhogy ez magánügy. A költészet nem magánügyek kiteregetéséről szól. Amikor a költő mégis magánügyeket tereget ki, az azért lehetséges, mert vagy egyediek a magánügyei (a tieid nem, kb. minden második kamasz átmegy hasonló élményeken), vagy ha általánosak, akkor is új és érdekes módon világítja meg őket.
Az, hogy "Múlt héten barackra tejet ittam és hasmenésem volt", nem költészet, noha pontosan kifejezi, mi valakinek az "aktuális problémája".
A mesebeli béka értelmezése és feldolgozása szerintem elég ritkán kerül elő a költészetben és utóbbi versnek pont ez volt a lényege. Meglehetősen merész olyat állítani, hogy a költő az aktuális problémáit nem írhatja bele egy versbe.
Nem tudom, irodalomórán hol jártál, de nem egy költő írt
1) a semmiről, de nagyon hangulatosan
2) a problémáiról: nők, halál, háború, valaki hiánya, pénzhiány
Akik később nem kicsit lettek elismertek :) Persze talán csak a kamaszkorukat élték meg, de mivel egyik irodalomtanár sem beszélt velük, franc se tudja, mire is gondolt valaki, amikor leírta: "a függöny kék volt".
22:52
"A mesebeli béka értelmezése és feldolgozása szerintem elég ritkán kerül elő a költészetben"
És? Ha ritkán kerül elő a költészetben, attól még a beszélő béka teljesen ismert dolog a mesékből. Azaz nem nyújt újat.
"Meglehetősen merész olyat állítani, hogy a költő az aktuális problémáit nem írhatja bele egy versbe."
Szövegértési gondjaid vannak? A költő beleírhatja az aktuális problémáit a versbe, de akkor azt tegye úgy, hogy az hatásos, emlékezetes, különleges, elgondolkodtató stb. legyen. Szabó Lőrinc verseit olvasd el a betegségeiről, ha érdekel, hogy megy ez a gyakorlatban.
Egyébként nem sokra mész a költészetben (meg semmilyen mesterségben), ha a hatalmas egód védelmezése közben nem érsz rá a szakmai tanácsokat meghallgatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!