Jó, ötletes, egész jól fogalmazol.
De... :)
Amit gondnak érzek:
Néhol, pl. az első felében, olyan, mint egy újságcikk vagy blogbejegyzés. Nem éreztem az irodalmiságát. (Mégiscsak novellának hívtad! :)) Olyan kifejezéseket használtál, amik inkább egy cikkben mutatnak jól, főleg az okfejtések. Valahogy nem vezetnek végig a folyamaton, csak mintha meggyőzni akarná az olvasót. A "Végül a következőkre jutottam:" utáni felsorolás (pláne a kis gondolatjelekkel) például kicsit illúzióromboló.
Nem éreztem, hogy valahonnan eljutnánk valahova, kicsit felsorolás jellegű lett az egész. Nem igazán lehet azonosulni a szereplővel sem, nincsenek kidolgozva a gondolatai, a folyamat. Maga az alapsztori jó, de ez kicsit nagyobb terjedelmet kíván. Elférne benne még pár részlet, a jelleméről kicsit több (nem felsorolva, csak utalva rá), meg kicsit több történés jobban kidolgozva és kevesebb okfejtés. Ezek egy részét az olvasóra lehet bízni.
Most sok hibát soroltam, amit én annak érzek, de összességében nem rossz, gratula. Amúgy hány éves vagy?
Jó írás. Gondolom számodra is nyilvánvaló, hogy nincs egy súlycsoportban a gyk-n általában megjelenő dilettáns írásokkal.
Van néhány fölösleges mondat (túlmagyarázás, okoskodás, szükségtelen részletek). Stílusbeli egyenetlenségek is vannak. Pl. az "19...-ban születtem" a 19. századi novellákat és regényeket idézi, a gondolatjeles felsorolás meg egy mai cég üzleti tervét. A gondolatjeles felsorolás elfér egy naplóban, amit magának ír a főszereplő, vagy elfér akár egy magánlevélben is, de egy novellában nem, ha nincs valamiféle alkalmas keretben.
Egy másik probléma, hogy ez az egész inkább olyan, mint mondjuk egy nemlétező regény vagy film szinopszisa. Ügyes vagy abban, hogy röviden meg tudtál írni és be is tudtál fejezni egy ilyen hosszú történetet. Ami viszont hiányzik, az egy ráközelítés egy időszakra. Nem látunk konkrét jeleneteket a főszereplő és más emberek között stb. Az egész vázlatszerű marad. Jobb lenne egy kisregény, amiben közelről látunk egy konkrét történést a főszereplő részvételével, ugyanakkor benne van mindaz, amit leírtál. Ennek megvannak a szokásos technikái, pl. kerettörténet, amiben elhangzik ez az önéletrajz, vagy bevezetés, utána közelebbről megmutatsz egy eseményt, aztán epilógus.
Végül, a novellaforma. A novellában csattanó van, meglepő fordulat vagy leleplezés, átértelmeződés, tanulság, stb. a történet végén. Itt ez nincs igazából, hanem a történet szép lassan leereszt.
szerintem azért jó, mert nem egyértelmű, hanem nehezen érthető, bonyolult az eleje és a vége jó de a középső rész kicsit zavaros, amúgy férfias a stílusa, ha nő vagy akkor vedd bóknak, ha férfi akkor is.
van benne néhány zavaró közhely is sajnos, ami sokat ront az eredetiségén, lendületén.
nem elég intenzív, nem elég szuggesztív, nem elég vonzó (ijesztő) nem elég na!. látszik, hogy amatőr, de nem a szó mai értelmében, amatőr = eredetileg műkedvelőt jelent.
néhány helyen alapvető nyelvtani hibák vannak...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!