Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Van olyan ember, akit egyáltal...

Van olyan ember, akit egyáltalán nem érdekelnek a művészetek?

Figyelt kérdés

Úgy értem, tényleg semmi. Még a szórakoztató irodalom vagy a pop art sem. És mondjuk nem is zenél, és maximum a giccset értékeli.


Van ilyen ember?


2011. nov. 19. 11:03
 1/6 anonim ***** válasza:
57%

Van. Az ember mivolta abban nyilvánul meg, hogy az állattal ellentétben pusztán szórakozásból okoz más embernek (állatnak) fájdalmat.

Sajnálatra méltó, számára a világ nagyon sok szépsége nem létezik.

2011. nov. 19. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ezt a "csak az ember öl szórakozásból" "című" közhelyes féligazságot azonnal cáfolnám. Az állatok közül is akadnak, akik "szórakozásból" ölnek. Így például a macska és görény is. Viszont vannak, akik inkább törik ki a saját lábukat (mint például a ló), minthogy más állatra lépjenek rá, és persze vannak azok (mint például a láma), akik soha nem bántanak más állatokat szándékosan, de emellett meg is védik a gyengébb állatokat, pedig nem tudnak védekezni maguk sem (mivel harapni, és rúgni sem tudnak, így csak a határozott fellépésükkel védik meg a többieket, valamint, gyakran áldozzák fel saját életüket más állatokért úgy, hogy a ragadozó és a másik állat, mondjuk bárány közé ugranak.)


Viszont, bármit is tesznek az állatok, abban egyet érthetünk, hogy ösztön sarkallja őket rá. Ahogyan az embert is. Tehát, az ember sem egyszerűen szórakozásból öl, hanem a természet "irányítja" őt ilyenkor is. Mint ahogyan akkor is, amikor szeretetet vagy altruizmust gyakorol, akárcsak az állatok. Viszont az ember képes tudatosan feldolgozni a cselekvéseit, és ezáltal elméletileg "jobbá" (vagyis kegyesebbé) válhatna a többi állattól. Ha egy gepárd megöl egy gazellát, nem várhatjuk el tőle, hogy együtt érezzen vele, vagy akár megpróbáljon minél hamarabb végezni a zsákmánnyal, hogy ne szenvedjen annyit. Az ember, ezzel ellentétben, nem csupán empátiára képes (mint egyébként sok állat), de tudatosan válogatja meg, hogy melyik ösztönét engedi épp uralkodni, és melyiket nyomja el.


Ugyanakkor az ember által erénynek tekintett tulajdonságok (mint például a hűség) nagy része, ha bele gondolunk, önmagában szintén nem erény. A hűség egy olyan dolog, amire az embernek az életben maradáshoz lenne szüksége, illetve, később az utódnevelés során is szinte elengedhetetlen. Viszont azzal, hogy hűséges vagy valakihez, gyakran elfelejted azokat is támogatni, akiknek ugyan nagyobb szükségük lenne támogatásra, mint a hűség tárgyának, ám az "ősi ösztönök" miatt mégsem annak segítesz, akinek szüksége lenne rá, hanem (egyébként önző módon) annak, akit te jobban kedvelsz, és akitől te magad is segítséget várhatsz később.


Viszont a művészetben (és egyébként a vallásokban is) az az érdekes, hogy rengeteg elméletet is tár elénk azzal kapcsolatban, hogy melyik ösztönünket lenne helyes elnyomni bizonyos esetekben, és melyeket kellene felerősíteni. Vagy, legalább elgondolkoztat. Hiszen miben különbözik az ember az állattól, ha nem használja azt, ami miatt különb lehetne az állatoktól? (A tudatos cselekvést.)


Az az érzésem, hogy ez a hozzászólás egy nagy, sőt, hatalmas káosz lett, mindenesetre, azért remélem, hogy meg lehet érteni.

2011. nov. 19. 11:49
 3/6 anonim ***** válasza:

A kommentedre reagálnék először csak egy-két rövidke mondatban, kedves Kérdező: minden szavaddal egyetértek, kivéve azzal, hogy ne várjuk el a gepárdtól, hogy gyorsan és fájdalommentesen végezzen a gazellával, hiszen minden ragadozó a képességeihez és a leendő eledel méretéhez és tulajdonságaihoz képest törekszik a lehető leggyorsabb és legkíméletesebb ölésre. Ez legfőképp azért van, mert ugye egy rúgkapáló, szenvedő állatot megenni neki is nehezebb, feltűnőbb, magára vonzhat erősebb ragadozókat, de nem vetném el azt a verziót sem, hogy ez is egyfajta ösztön: ne hagyja szenvedni, ha már ő oltotta ki az életét (ez benne van az emberben is, és nem a pszichopatákra gondolok.. ).


A kérdéssel kapcsolatban: szerintem vannak ilyen emberek. Tapasztalataim alapján: műszaki beállítottságúak többnyire, szeretik a problémákat komplexen, gyorsan lereagálni, pont emiatt nem fognak megállni egy kép előtt, és nézni, gondolkozni azon, hogy mit jelenthet, vagy nekiülni egy könyvnek. Ilyen esetben előfordulhat, hogy a giccset viszont értékeli, mert az elékerül akkor is, ha nem keresi, a falra feldob egy tömegnyomott akármit, hogy ne legyen üres, de az művészileg mégiscsak egy giccs lesz. Zenével kapcsolatban pedig maximum egy kereskedelmi rádió kínálata van terítéken, mivel többnyire csak kocsiban hallgat zenét-kényszerből.

Remélem, lehet érteni, amit írni akartam:D

2011. nov. 19. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Szerintem nagyonsok ilyen ember van. A napi rutinnak élnek meló evés alvás ,nincs se idejük se kedvük zenét hallgatni ,könyvet olvasni, vagy ne is beszéljünk színházba kiállításra járásról. Egyetlen szórakozás a tv ,esetleg filmeket töltenek le ,végűlis az is művészet lenne,de leginkább lövöldözős akciófilmekre gerjednek.
2011. nov. 19. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Van olyan ember, akit egyáltalán nem érdekelnek a művészetek?"


Attól függ, hol kezdődik és hol végződik a művészet. Az esztétikum iránt mindenkinek van bizonyos szintű érdeklődése, innentől kezdve pedig az a kérdés, hogy mit nevezel művészetnek és mit nem. Pl. minden ember értékeli a természeti szépet, de az nem művészet. Az emberek többsége érdeklődik a populáris kultúra iránt és igyekszik valamilyen szinten jól öltözködni, vagy jól berendezni a lakását stb. Ha csak azt nevezzük "művészet iránti érdeklődésnek", hogy valaki elolvas egy regényt (de nem lektűrt), vagy meghallgat egy klasszikus zenét, vagy elmegy a színházba, akkor az csak az emberek kisebbségére jellemző, és még rájuk is gyakran csak sznobizmusból.

2011. nov. 22. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

11:49


"Az állatok közül is akadnak, akik "szórakozásból" ölnek."


Attól függ, mit értünk szórakozáson.


"Viszont, bármit is tesznek az állatok, abban egyet érthetünk, hogy ösztön sarkallja őket rá. Ahogyan az embert is. Tehát, az ember sem egyszerűen szórakozásból öl, hanem a természet "irányítja" őt ilyenkor is."


Mondhatjuk, hogy minden cselekvés ösztönös, de akkor kiüresítjük az "ösztönös" fogalmat.


"Viszont az ember képes tudatosan feldolgozni"


Mi az, hogy tudat... :DDD


"elméletileg "jobbá""


Mi az, hogy jó...


"Az ember... de tudatosan válogatja meg, hogy melyik ösztönét engedi épp uralkodni, és melyiket nyomja el"


Ez már egész jó megfogalmazás.


"A hűség egy olyan dolog, amire az embernek az életben maradáshoz lenne szüksége"


A thermopülai hősöknek vagy a kamikaze-pilótáknak nyilván a hűségre az életbenmaradáshoz volt szükségük :)))


A hűséget pont azért szokták erénynek tekinteni, mert az életösztön legyőzésén alapul. A hős az, aki a halált választja hűségből.


"Viszont a művészetben (és egyébként a vallásokban is) az az érdekes, hogy rengeteg elméletet is tár elénk"


A művészet nem nagyon tár elénk elméleteket, bár valóban elgondolkodtat, ld. Lenin véleményét Beethovenről.

2011. nov. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!