Miért van az, hogy ha 12. osztályban a könyv verseit
nézem, mintha valami agyhalott írta volna? Sosem
értettem, hogy lehet látszatra (vagy jelentésében is)
teljesen értelmetlen, összefüggéstelen verseket írni?
Mert a XX. században sok művész (költő, zeneszerző, festő) próbálkozott valami teljesen újat létrehozni. Ezért születtek az "agyhalott" versek, a sokak számára hallgathatatlan zenék, és olyan festmények, amelyek első ránézésre akár egy 4 éves gyerektől is származhatnának.
2011. okt. 19. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem agyhalottak írták...
Csak nem minden kispolgár tudja befogadni mondjuk Petrit vagy Esterházyt. Egyrészt széleskörű tájékozottság szükséges ahhoz, hogy egyáltalán megérts egy intertextuális utalásokkal telenyomott novellát, vagy regényt. Csak, ha gondolkozol rajta, azt a világot amiben létezel, azt az időt, ami eltelik, nem tudod a nyelv segítségével tökéletesen leírni. A környezeted összességét nem lehet egységes egészként kezelni. Erre jöttek rá a modern és posztmodern írók-költők. Nem próbáltak egységes világot leírni, mert az hamis lenne...
Inkább nekimentek a másik oldalról...
;)
2011. okt. 19. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
Most olvastam egy Coelho regényt (isten bocsá', de nagyon sz.r volt), az volt benne, hogy kérdezték az ürgét, miért ilyen bonyolult az alkímia nyelve. Azt válaszolta, hogy ne értse minden hülye, mert akkor mindenki tudna aranyat csinálni. Na valahogy így van ez a versekkel is. Akinek nincs meg hozzá a színvonala, az inkább hagyja, akinek meg van hozzá agya, olvassa.
2011. okt. 19. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
Egy vers a világ valamely részét tárja eléd tömören. Ez lehet akár hangulat, belső tulajdonság, vagy más, kevéssé megfogható dolog. Megértéséhez gyakran megfelelő ismeret szükséges, hát még az élvezéséhez.
Ettől még lehetnek pocsék versek is.
2011. okt. 20. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
"Miért van az, hogy ha 12. osztályban a könyv verseit nézem, mintha valami agyhalott írta volna?"
Mert nem érted őket, és nem tudsz róla, hogy egy verset adott esetben nem egyszerűbb felfogni, mint egy bonyolult matematikai képletet. A matematikai képletre azonban rászánod a megértéséhez szükséges időt, míg a versre nem, mert kevésbé érdekel.
2011. okt. 21. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
Tudom, mire gondolsz, pl.: Tandori Dezső versei ilyenek, van egy verse, ami egyetlen sakktábla-mező megnevezésből áll. A művészek azért tették ezt, mert megtehették, meg mert valóban van bennük mélyebb mondanivaló, csak a fene se érti. magyar faktos vagyok, anno Tandori versekkel vezettük be a foglalkozást, hát azt hittem, kiszaladok a világból. De egyébként az más kérdés, hogy a modern költők nem feltétlen ilyet írnak. Én is költő szeretnék lenni. Hogy mi van a tankönyvekben, az egy dolog...
2011. nov. 13. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
Azért az egész 12.-es tananyagot szerintem túlzás ilyennek nevezni. Abban van József Attila, radnóti, stb. is.
2012. júl. 18. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
Gondolom teljesen világos, hogy a modern művész kifejezetten utálja a közönségét, akit egyszerűen lekispolgároz, a mérce az ezeknek, ha valami nem tetszik sz embereknek, ha tetszik a nagyközönségnek, akkor "már valami baj van". Hogy ebben a lelkiállapotukban jól ellegyenek középszerű filozófiákat alkotnak maguknak és ezeknek állandó mantrázásával bizonygatják együvé tartozásukat. Társadalom feletti elitnek tekintik magukat, akik mindent és mindenkit megítélhetnek, ebből az alapállásból nem is szabad érthető művészetet csinálni, mert esetleg olyan emberek is szeretni kezdik, akiket ők ránézésre is utálnak.
2014. máj. 13. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
Egyszerűbb az "intertextualitás" semmitmondásának jogcíme alatt szöveget lopni, mint valami valóban nagyot alkotni.
2016. márc. 11. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: