Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan fejlődött a színek...

Hogyan fejlődött a színek világa az évszázadok alatt?

Figyelt kérdés
Őskortól-napjainkig.
2011. máj. 23. 19:15
 1/6 anonim ***** válasza:
Hm. Érdekes kérdés. Annyit tudok mondani, hogy a bíbor szín nem található meg a természetben, így az csak a mesterséges létrehozása után létezhetett.
2011. máj. 23. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az előzőre: bocsánat a bíbor létezik a természtben, hiszen a festéket a bíborcsiga vagy a bíbortetű váladékából állították elő.

[link]


[link]


Amit kérdeztél:


[link]

2011. máj. 24. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Bocs, de az előbb elfelejtettem, ha komolyabban érdekel a téma keresd meg: Johannes Itten - A színek művészete c. könyvét. (Az előző)
2011. máj. 24. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ahogy régebben a művészet is vallási-rituális céllal jött létre, a színeknek is ilyen szerepük, jelentésük, sok helyen előírt vagy hagyományozott szimbolikájuk volt (kultúránként változó). Ezt többé-kevésbé a mindennapi életben is követték (pl. gyász-, esküvői- királyi vagy papi ruhák). A színek értéke függött a festék drágaságától (nehezen beszerezhető, drágán előállítható színek gazdagságot, nagyobb rangot jelképeztek).


A modern korban a színek értelmezése lassan eltolódott a tudományos irányba, pszichológiai és optikai kutatások alapján. Ma sokszor akár művészek is alkotásaikhoz, de a vállalatok is tudatosan választhatják meg "corporate" színeiket (pl. a gyorséttermekben használt sárga bizonyítottan étvágynövelő, gyors fogyasztásra ösztönző, vagy ott van a kórházak elvileg nyugtató zöldje).


A festékek előállítása is változott persze, a természetes színeket és kötőanyagokat (ásványok, állati és növényi eredetű porok, vér, tojás, viasz... stb.) sok területen felváltották a szintetikus anyagok. Az egyes színeket csoportosítják, számozzák, a különböző optikai és nyomdaipari eszközök, felhasználás számára egységesítik megnevezésüket (RGB, CMYK, Pantone, Ral...).

2011. máj. 24. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Akkor nem a bíbor hanem magenta mint a T-szolgáltatónál. Ezt csak vmi kiadványszerkesztős haver mondta.

Tom h bíborcsigák vannak. biológus leszek. duh.

2011. máj. 24. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Off: A bíbor megnevezést inkább a textilfestékeknél használják, a Magenta pedig egy nyomdaipari alapszín (a CMYK színrendszerben - Cyan, Magenta, Yellow és Key - ezt használják legelterjedtebben a színes nyomtatók).

De nem is egészen ugyanaz a kettô, mert a bíbor egy régi "gyûjtônév" több hasonló lilás-pirosas árnyalatra, a magenta pedig egy "nemzetközi egyezményes" szín, mindig ugyanazt az árnyalatot jelenti.

2011. máj. 26. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!