Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi dönti el, hogy ki az igazi...

Mi dönti el, hogy ki az igazi művész?

Figyelt kérdés

Tudom most jönnek a válaszok, hogy "a művész maga" vagy, hogy "ami utána marad" stb, ezeket ismerem, talán rosszul van megfogalmazva a kérdés, de így közérthetőbb. Képzeljétek el, hogy mi lenne, ha a Bánk Bán, vagy az Ember tragédiája soha nem létezett volna, és én ma, 2011.április 4.-én épp kész lennék vele. Minden

szava, betűről-betűre ugyan az lenne. Valaki kiadná? Egyáltalán törődnének vele? Szerintem csak kiröhögnének. Rendben a példa nem volt a legjobb, hiszen már a maga idejében is zűrös volt a nyilvánosságra hozásuk (főleg a Bánk Bán-é). Nézzük, mondjuk, József Attilától a Mamát. Nem olyan bonyolult vers, a szerkezetétől eltekintve egy két eltéréssel én úgy érzem, tudnék ilyet írni. De tegyük fel, hogy megírtam, ki tudnám adatni? Nem! Nézzétek én nem szeretnék verseket írni, vagy művésznek kikiáltani magam, a sznobságot sem szeretem igazán, de én úgy érzékelem a körülöttem zajló eseményeket, hogy az kapja meg a kellő figyelmet aki olyan helyre születik, vagy találkozik(!) olyan emberekkel akik a saját hibáikból, vagy erényeik miatt meglátnak benne valami olyasmit, amiről elhiszi, hogy ott van és onnantól kezdve annyira

foglalkozni kezd a témával, hogy a végén valóban kiváló lesz abból a bizonyos dologból.

"Manapság sok az önjelölt művész, ez igaz, de mi van ha ez miatt már, az igaziakat sem veszik észre?" Ezt szokták hajtogatni, de egyáltalán mitől lesz művész valaki, ha nem attól, hogy önjelölt? Ha én szép verseket írok, kiváló szobrokat készítek, de nem próbálom mutogatni a nyilvánosságnak, akkor egy pincében fognak szétmállani én pedig meghalok. Ha viszont nyilvánosság elé viszem, akkor arra vágyok, hogy az emberek megismerjék, elismerjék, ebből következően önjelölt művész vagyok. Szóval felteszem a kérdést: Ki számít művésznek? Az aki megfelelően használja a metakommunikációt? Az aki szerény és egyszer csak egy befolyásos ember azt mondja, hogy "de művészi" és onnantól kezdve nagy vízhangot kap ami miatt elismert lesz? Manapság azt látom, hogy a 14 éves gyerek beiratkozik egy Színművészeti középiskolába, felveszik és

(nem viccelek) onnantól kezdve művésznek titulálják, rajzol valami cirkafirkát és feltölti valahová, majd jönnek a reakciók, hogy "de művészi", és aki megszólja az a bolond, vagy nyilvánvalóan nem ért hozzá. Gyakorlatilag, ha egy darab szart szétken egy A/4-es lapon, elismerést kap.

Én teljesen szerencse függőnek látom ezt a dolgot. A leírtak ellenére van humorérzékem, felismerem a szarkazmust, az iróniát, öniróniát, de azt veszem észre, hogy egyre nagyobb mértékben terjed a hülyeség és egy csomóan ezeket már fel sem ismerik.

Születésemtől kezdve, illetve inkább, amióta van tudatom ami felfogja a külső világot én is azt érzem, hogy figyelmet érdemelnék, pedig nem olyan környezetben

nevelkedtem, ahol állandóan dicsértek vagy különleges bánásmódban részesültem. Kiskoromban panelháztól kezdve, falusi házon át, mindenhol laktam és az ottani

közösségekkel (és a mostanival is) csak ideiglenesen tudtam együttműködni vagy egy légtérben lenni, egy idő után már borzalmasan untam őket, vagy elkezdtek

zavarni/idegesíteni. Úgy érzem, hogy nem ide tartozom, valahogy mintha már az önálló gondolataim is kezdenének elmúlni minden egyes itt töltött perccel. Kétségbe vagyok esve, hogy nem tudom kihozni azt ami bennem van, mielőtt meghalok, mivel minden nap azt érzem, hogy van valami bennem, amit át kell adnom, le kell írnom. Azt hiszem meg fogok őrülni...


2011. ápr. 3. 16:38
1 2 3
 1/23 a_maestro_főnök ***** válasza:
23%

ne haragudj nem olvastam végig mert nagyon hosszú ez nekem

..

.

bocsi :(


szerintem a művészek kivétel nélkül utálják az embereket, a rajongókat is,szerinted miért nem lehet velük találkozni a kisboltba? elbújnak a világ elől az emberek elől, és bánatosak, mert az emberek megbántották a lelki világukat, 10 éves sérelmeiken sírnak, drogoznak, satöbbi



jólvanna én igy gondolom

2011. ápr. 3. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
36%

zerintem a művészek kivétel nélkül utálják az embereket, a rajongókat is,szerinted miért nem lehet velük találkozni a kisboltba? elbújnak a világ elől az emberek elől, és bánatosak, mert az emberek megbántották a lelki világukat, 10 éves sérelmeiken sírnak, drogoznak, satöbbi


Előző ezzel egyet kell értenem.


Egy "művész".

2011. ápr. 3. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
24%

Mondjuk én alábbhagytam a tudatmódosító szerekkel, és próbálom eladni a dolgaimat, ami elég jól is megy. Főleg Kanadában.


De egyet jegyezz meg kedves kérdező: lehet álomvárat és mindenfajta ideológiát építeni a művészek hablatyai köré, ...csak át akarnak ők is baszni, hogy rád tukmálják a saját dolgaikat.

2011. ápr. 3. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
39%

A válasz írója 86%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 17:21


Mekkora egy undorító állat vagy.

2011. ápr. 3. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:

17:25


Kérdezd erről pl. D Aronofsky-t, aki egy faliképet rendelt tőlem.


;)

2011. ápr. 3. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 a_maestro_főnök ***** válasza:
én iylen vagyok amit leírtam csak nem vagyok művész. . nem tudok rajzolni, fotózni, tervezni, képtelen vagyok verset írni, és hülye vagyok anblock mindenhez. csak ugy vettem észre hoyg a művésze többsége kicsit hasonlít rám
2011. ápr. 3. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

Az idő és a közizlés dönti el, mi a művészet. Aki azt akkor ott művelte, na, az a művész.

Kérdező, írj naplót.

2011. ápr. 3. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

19:50

Február óta írok, de nem netre, hanem füzetbe. Igazából nem tudom mi értelme van, talán, hogy majd 60 évesen visszaolvassam és, hogy felfogjam, hogy mindez semmit sem ér.

2011. ápr. 3. 21:24
 9/23 anonim ***** válasza:
60%

Én speciel ilyen "művészképzőbe" jártam. Végigkövettem sok pálya kezdetét.

Önmagában az, hogy világfájdalmad van, nem tesz művésszé. Attól leszel művész, hogy értékeset - és értékállót - tudsz alkotni.

Épp ezért nem lehet egyértelműen egy kortársról sem kimondani, hogy ő művész vagy kontár. Az utókor majd eldönti.

2011. ápr. 3. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
11%

Én most egy művészeti középiskolában tanulok(grafika).Szerintem művész az,aki "mindent" tud a szakmáján belül,és valami olyat alkot,amit addig senki sem alkotott.Gondolok most olyanokra,amik forradalmi újítások(pl.: mikor "feltalálták" adiculát,az eddig sehol sem volt jelen ma sok helyen használják-tudom ez most hülye példa de remélem érthető-).

Az utókor dönti el ,hogy ki művész valójában,ameddig a személy él és van xy-ról diplomája-mondjuk legyen tervezőgrafikus-,akkor ő művész.


A művészet szó tágabb értelemben minden alkotó célú emberi igyekezetre vonatkoztatható. Ebből a széles perspektívából a művészet kulturális, történelmi vagy földrajzi környezettől függően általános fogalomként használható az összes teremtő szándékra, amit emberi törekvés mozgat.

2011. ápr. 4. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!