Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Szerinted melyek azok a...

Szerinted melyek azok a versek, amit "illik" fejből tudni, alapműveltség?

Figyelt kérdés
a Himnusz és a Szózat egyértelmű. De szerintetek melyek még? Persze függ az illetőtől is, de mondjuk egy intelligens emberről van szó, aki szereti az irodalmat? tudom, ez nem elvárás, de mégis mely verseket "illik" tudni? köszönöm,
2011. márc. 31. 21:55
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
ebben a piac és csalásorientált világban nincs jelentősége.
2011. márc. 31. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Fejből nem kell feltétlenül tudni,de a jelentős költőink verseit illik ismerni,az idézeteket felismerni. Az sem árt,ha a külföldi költőket is ismered.

Felsorolni őket elég sok lenne.

2011. márc. 31. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
Talán még az Anyám tyúkja ide tartozik. Nem "illik" belesülni, ha valaki kikérdezné.
2011. márc. 31. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
73%
Így kapásból: József Attila: Születésnapomra, Óda (hosszú vers, de legalább részleteit illik felismerni), Kései sirató, Dunánál, Tóth Árpád: Hajnali részegség, Kosztolányi Dezső: Akarsz-e játszani, Mostan színes tintával álmodom (és egyéb versek A Szegény Kisgyermek Panaszai ciklusból), Ady Endre: Föl-földobott kő, Párisban járt az ősz, Arany János: A walesi bárdok, és még biztosan tudnék mondani alapverseket, de nem találom a gimis füzetem. Azért ezeket illik felismerni. Remélem, nem tűnök nagyképűnek, csak segíteni szeretnék, nagyon szeretem a verseket...
2011. márc. 31. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
58%

Nemzeti dal, Anyám tyúkja, Mama, Tartozkodó kérelem, Héja-nász az avaron, Tiszta szívvel.


Hiretelen ennyi jutott eszembe. Csak nem verstanulásra szántad el magad?

2011. márc. 31. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Konstantin Szimonov:Várj reám;Schiller:Örömóda (nem vagyok benne biztos, hogy mi a pontos magyar címe- Beethoven 9. szimfóniájának is része);Váci Mihály :Nem elég; Tóth Árpád:Lélektől-lélekig;Radnóti Miklós:Nem tudhatom.., Töredék;Juhász Gyula: Milyen volt, Munka
2011. ápr. 1. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
bölcsész vagyok, szeretem a verseket, és úgy adódott h elég sok időm lett, amit szeretnék arra fordítani, h megtanulok néhány klasszikust, gyűjtöm az ötleteket :)
2011. ápr. 1. 10:00
 8/8 anonim ***** válasza:

Már nincs olyan, hogy alapműveltség, addig létezett alapműveltség, amíg az érettségitől függött a párbajképesség, a párbajképességtől meg az, hogy ki úriember. Az alapműveltség akkor az érettségi tananyag volt.


Lehetőleg minél több mindent illik fejből tudni :)


Tanuld meg a következőket:


Szabó Lőrinc : Jang Dsu, Válasz

Weöres : Le Journal, Majomország

Karinthy : Martinovics

Váradi Péter : Ne menj Wittenbergába

Térey János : Gyönyörű gyár

Szerb Antal : Violaine


Ezek egész tűrhetőek, sikered lesz velük, ha részegen elkezded szavalni őket a leendő esztétikaszakos magasanművelt nődnek.


Ha külföldieket is bevonunk, akkor pl.:

Keats : When I Have Fears

Heine : Die Wanderratten, Erinnerung aus Krähwinkels Schreckenstagen

Rilke : Du im Voraus..., [Und du erbst das Grün], Spätherbst in Venedig, Herbsttag

Trakl : Grodek, meg még bárhonnan egy-két részlet

Pound : Canto XX


A lista tetszőlegesen folytatható persze.

2011. ápr. 5. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!