Hogyan tudnék fejlődni rajzolásban,hogy profi rajzos legyek? Én ebben nem hiszek!
Szóval az a helyzet,hogy 2018ban kezdtem el a rajzolást!
Most jelenleg 19 éves vagyok!
A helyzet a következő:2018ban kezdtem el a rajzolást,akkoriban nagyon béna voltam!
És elkezdtem azon töprengeni,hogy hogyan rajzolhatnék profin.
Aztán arra a döntésre jutottam,hogy laptopot előveszem,és tutorial videókról átmásolom a rajzot,és csak árnyékolni kell.
De!
Mikor bevittem a suliba,a átmásolt rajzot,árnyékolással,persze az sem volt profi csak irka firka!
Aztán bevittem ámultak,bámultak a többiek,hogy hogy tudok ilyen jól rajzolni!
Aztán egy jó darabig így csináltam!
Aztán gondoltam arra is,hogy Prismacolort veszek a diákmelós pénzemből,és hátha azzal profi rajzos leszek,mert a drawholic youtube csatorna is profi rajzos és prismscolort használ!
És szinte varázsol!
Aztán most kicsit elegem lett ebből a kamu rajzolásból,mert ezzel csak magamat,és másokat csapok be!
Elkezdtem tegnap rajzolni saját kezűleg magamtól!
tutorialt nézve.
De nem sikerült pontosra és akárhogy oda figyelek egyszerűen elrontom és nem lesz pontos precíz a rajz.
Valaki tanácsot tudna adni esetleg hogyan váljak profi rajzossá esetleg haladó rajzossá egy hét alatt?
Illetve pár hónap alatt?
köszönöm szépen előre is a válaszokat!
Billie Eilish akar lenni tudom ez sem profi:(
Budapesti vagyok lehet fogok keresni egy olyan művészt aki megtudna tanítani az alapoktól kezdve.
Cuki az almád :)
Nézd, nekem közöm nincs a grafikához (művészetekhez állítólag van), de szerintem is rossz nyomon jársz.
A legalapabb alapok hiányoznak nálad: perspektíva, anatómia, fények/árnyékolás, látásmód, kompozíció, de tudom neked mondani még az anyagismeretet is.
Gyakorlati példa, mert erre még senki nem tért ki: "Prismacolort veszek a diákmelós pénzemből,és hátha azzal profi rajzos leszek"
1. Nyilván anyád is azért főz jól, mert Tefal edényt használ. Ja bocs nem.
2. Tégy magadnak egy szívességet és csak akkor verd magadat nagyobb költségekbe, amikor szakmailag meg tudod indokolni, hogy miért van szükséged a cuccra. "Az XY is ezt használja" *nem* ilyen indok.
Szerezz oktatót, mert gyakorin senki nem fog minden egyes képedről olyan visszajelzéseket adni neked, amiből tudsz építkezni. Egy kéztartást helyre rakni vagy hasonló gyakorlati ragyát megmutatni meg pláne nem.
Van még tovább, mondjam még? :)
A populáris youtube videóknak (meg insta fiókoknak és tiktokoknak) nagyon örülünk, mert nélkülük nem beszélgetnénk veled. Viszont nagyon könnyen félre tudják vinni az útját kereső művészpalántát, (nem attól értékes valami, hogy sok a lájk rajta). Szóval kezeld őket a helyen!
Továbbá, fontos a művészettörténet illetve a kortárs alkotók ismerete. Nemcsak azért, mert az alapokkal és a körülötted zajló esemélyekkel illik tisztában lenni, hanem innen tudsz meríteni, inspirálódni, ezekhez tudsz visszanyúlni. Nem olyan nehéz olyan filmeket, előadásokat összevadászni interneten, amiken nem harapod fel az ereidet unalmadban.
És hogy bonyolítsuk a dolgot, nem érdemes csak a grafikusokra, festőművészekre rászűkülni, egy balettelőadás, egy regény vagy egy zeneszám is lehet inspiráló.
Szóval szerezz közösséget is, mert egyedül nem fogsz lebumlizni Hódmezővásárhelyre megnézni a 70. Őszi Tárlatot -pedig ott azért előfordul a magyar képzőművészet színe-java-, neadjisten eltölteni egy hosszú hétvégét, és kideríteni, hogy mit esznek ezek annyira Mártélyon...
Az utolsó két kép borzasztóan sötét, alig látszik, mi akar lenni.
Az előző jókat mond egyébként, kb ezt ismételjük neked napok óta. Ritkán szokott ennyire egységes lenni a válasz-szekció, fogadd meg a tanácsokat!
A munkát nem lehet megspórolni. Nem lehet maratont futni, ha előbb nem tanulsz meg járni.
Művészettörténet szakon végeztem, pár éve foglalkozok rajzolással, bár a párom jelentősen jobb ebben, ő részben illusztrátorként is dolgozik.
Előttem nagyon jó válaszokat írtak, fogadd meg őket.
1. Az alapokat kell először megtanulni, erre építesz a jövőben. A matekban is az összeadás és kivonás az első, amit megtanul az ember, nem a szorzás. Arányok, szemszögek, árnyékolás, kompozíció és lehetne még sorolni. Ezek így leírva unalmasnak hangoznak (és a gyakorlatban sem a legizgalmasabbak), de amíg ezek nem mennek, még csak elfogadható szintre se fogsz igazán eljutni.
2. Ne arra menj, hogy milyen márkájú dolgokat használsz, főleg, hogy még teljesen kezdő vagy. Ennek csak akkor lesz relevanciája, amikor magas szinten alkotsz és minden részlethez megvan egy tűpontos elképzelés, amihez egy kicsit profibb eszköz kell. Neked egyenlőre minden eszköz, amit egy sima Flying Tiger-ben venni tudsz, tökéletes (sőt, a profi szinten alkotó párom is sokszor onnan vásárol).
3. Ne másolj, mert abból nem fogsz tanulni. A másolás legfeljebb akkor lenne jó, ha már magas szinten tudnál alkotni, meglenne a saját stílusod és valaki más munkájába szeretnél gyakorlatiasabb betekintést nyerni. Ne másold mások munkáit.
4. Valódi dolgok inspiráljanak, így a térlátásod nagyban fejlődik. Egy valódi kutyát rajzolj le, ne egy rajzolt kutyát. Ez már csak azért is fontos, mert így fog kialakulni a saját stílusod ahelyett, hogy másokat utánzol.
5. Rajzolj minden nap és ne törekedj arra, hogy tökéletes legyen, mert nem kell annak lennie. Ha nem élvezettel csinálod, megette a fene.
6. Tanulj művészetet. Nyilván nem arra gondolok, hogy azonnal iratkozz be valami egyetemi képzésre, lehet ezt otthon, hobbiszinten is űzni. Rengeteg remek online anyag elérhető (YouTube-on van mindenféle, de pl. a SkillShare jobban szűri, hogy valódi művészek által vezetett kurzusok legyenek csak), számtalan könyv készült a témában és nyilván be lehet iratkozni élő kurzusokra is.
7. Foglalkozz a művészeti világgal. Járj el kiállításokra, menj el múzeumokba. Nem csak inspirálódni fogsz, hanem rengeteget tanulni is más művészektől.
8. Ne akarj profi lenni, mert ez egy irreális elvárás magaddal szemben.
(+ A valóság hű ember megrajzolása az egyik legnehezebb, mert ott tudnak legjobban félremenni az arányok és a felépítés. Egy aránytalan épület közel sem lesz olyan csúnya, mint egy aránytalan ember. Ne ezzel kezd.)
25/N
Nem akartam írni, de olvasva mindazt, ami itt elhangzik... lefordultam még az ágyból is.
Szóval... 4 éve rajzolsz és gyakorolsz.
Rajzokat elnézve és a 4 évet számításba véve több kérdés merül fel bennem, mintsem az a gondolat, hogy "az igen, szép fejlődés".
A "4 év" eltelhet heti 1-2 rajzolással vagy havi 1x, de akár félévente 1x is lehet.
Kérdés: Heti hány alkalom és azon belül hány óra rajzolásról van szó? Emellett rendszeres-e?
((Ugyanis naponta kell és nem 1-2 órát... A művészetiben is alap heti minimum 9-12 tanóra rajz +maga a szakmai órák és ezekhez a az otthonra adott feladatok.))
"Aztán bevittem ámultak,bámultak a többiek,hogy hogy tudok ilyen jól rajzolni!"
Az átlag 0 rajztudáshoz képest, azaz a pálcika emberhez képest igen, jobb, de durva túlzásokkal teli ez a mondatod.
Ne tudd hány ember jön haonló felhízlalt "önbizalommal"... olyan emberek szavaira adva, akik szavahihetetlenek a témakörben, hiszen semmi rajztudásuk nincs és sokan jópofizásból/illemből nem mernek igazi véleményt mondani sem. Vagy pl szülők is hajlamosak felhízlalni a gyereket...
S amikor szembesítem a tényekkel az illetőt vagy a szülőket kérem, hogy ne legyenek toxikus gyerekdícsérők, akkor kezdősik a hiszti és a lelki rész.
Eszközök, alapanyagok.
SOHA nem maga az eszköz, alapanyag fogja meghatározni a rajztudásod, rajzérzéked, pontosabban a motoros képességeidet.
Hanem az agyad és annak működése. Mindenki születik egy alappal egyéni képeségekkel és ezeknek az egyéni képességeknek saját szintjei, határai és korlátjai vannak. Minden fejleszthető, de csak az egyén saját képességei alapján tud adott szintre fejlődni.
Ez lehet a kritikán alulitól a profiig - ez egy skála.
A motoros képességein határoznak meg mindenkit és mindent.
Nézz utána, vannak táblázatok, leírások stb. A táblázatból több képesség szükséges a rajzhoz is. (("tényleg sikerükhet megtanulnom kezdőként profira?" - ezektől a képességektől függ, de legyél reális és önkritikus, őszinte magadhoz!))
Sportolóknak is tananyag.
Sima golyóstollal, ceruzával, de akár homokkal és egyéb dolgokkal is gyönyörűeket lehet alkozni.
Ugyanis az egén képességei fogják meghatározni az eredményt!
Aki tényleg meg akar tanulni az nem is gondolkodik, hogy mire költsön.
Ez a felesleges költekezés inkább amolyan kifogás önmaguk felé az embereknek. Amikor tudat alatt tudják, hogy mi az igazság és kell valami gyenge ürügy, hogy "ezért nem megy a rajzolás, mert..."
Golyóstollal az egyik legjobb az alapokat megtanulni, ugyanis a leglágyabb és halványabb vonalkezeléstől a legdurvábbig minden lehetséges vele is.
+ nincs radírozási lehetőség. Vagyis a vázlatot/szerkezeti rajzot olyan szépen meg kell tanulni kezelni, hogy a későbbiekben a fokozatos kidolgozáskor szinte elvesznek.
Vázolás, szerkezeti rajz, kompozició - ezekkel kell kezdeni.
Tegyük rendbe ezt a "másolás" témát is...
A másolásnak számtalan formája van. Az is másolás, ha átrajzolod a lapot rátéve valamire és úgy firkantod át, az is másolás, ha nézed a képet és rajzolsz róla, az is másolás, ha az előtted lévő valóságból rajzolsz 3D-ből.
Az első a legrosszabb, mert kevés motoros képességet mozgat meg, ami a rajzban jelen van. ("átmásolás miért nem jó? Azzal nem tanulhatok semmit?" - kérdésedre a válasz.)
Második az az elmegy kategória, de ez sem jó, mert itt se úgy dolgozik az agy, hogy minden motoros képességet megmozgasson, ami kell a rajzhoz...
(("A tutorial rajzos videók arra jók,hogy megtanuljunk vlmilyen szinten rajzolni." - igen... de sok alap dolgot nem árulnak el igazából. Tudod miért? Mert ez egy MARKETING és te FOGYASZTÓ vagy! Kevesebbet tudsz és mellette elhitetik veletek, hogy "neked is menni fog!" így pedig sok ilyen tartalmat fogyasztotok, mint naív emberek. Vagyis visszatért pl a YouTube csatornájára vagy rajzszakkörre. Sehol nem fogják megmondani, hogy "nincs hozzá érzéked, távozz", mert nekik te csak haszon termelő egyed vagy.))
A harmadik az, ami mindent felhasznál a motoros képességekből, ami szükséges a rajzhoz!
Térből való rajzolás/másolás az igazi. Nem véletlen ez a tananyag és alap a művészetiken is. A felvételkor simán ki lehet szúrni, hogy kik azok, akik motoros képességei adottak és van bennük lehetőség.
(("fogok majd keresni akkor egy rajz művészt,akitől tanulhatok." - Ez nem így működik, ahogy naívan gondolod. Vannak, akik felmérik ugyanúgy a képességeidet, mint egy felvételin és döntenek, maradsz vagy távozol. De vannak, akik bevállalnak hitegetve téged és pénzzel lehúznak.))
[Ház téma kicsit itt is kifogás valahol, pont mint az alapanyag/eszköz vásárlás témája. Emellett nézz utána az ingatlan piacnak... és tanuld meg, hogy milyen kiadásokkal jár. Vagy akár beszélgess, kérdezd szüleidet. Roppant naív vagy és nem reális.]
Javaslom a RajzABC című könyvet. Abban benne van a tananyag nagyja.
Ám ismét kiemelem: saját képességeidhez mérten fogsz csak tudni fejlődni. Ne legyen irreális elvárásod.
Lehet álmodozni és kellenek is az álmok, vágyak, de mindezeket a való élet reális talaján sétálva és körülnézve érdemes tartani.
Térből rajzolj/másolj, ami előtted van! Ez al alap.
Ne akard egyből befejezni a rajzot. Csinálj jó sok vázlatot, szerkezeti rajzot!
Kezdetben alap és könnyebb térbeli formákkal kezdve. Kockák, téglatestek, hengerek, gömb stb.
Miért?
Mert ezek a formák leszenk a későbbiekben a befoglaló formái a bonyolultabb dolgoknak. Pl.: comb, kar, fej stb.
Egyszerűbb pl.: téglatest -> asztal
Leülsz a seggedre, csinálsz egy beállítást az asztalodon pl kisebb dobozokból (gyógyszeres doboz biztos van nálad is), a henger pl lehet egy WC guriga, stb. legyél kreatív. Ezekhez nem kell pénzt se költened.
Egy kemény borítós könyv, amire a lapot teszed, lábadat vagy egy széket használhatsz támasznak, veszel egy köteg nyomtatólapot. Azt normál gyakorlás mellett pár hónap alatt be kell darálnod.
ilyenre gondolok:
"3D modelleken nemtudok rajzolni mivel az tényleg nehéz kezdőként szerintem elég lesz Pinterest rajzokat gyakorolni vagy híres szinészeket lerajzolgatni,akár énekeseket meg ilyenek."
Megint kifogást keresel és menekülsz... Egy igazi rajzos, akinekképességei is adottak, az nem ír kifogást, hanem csinálja lelkesen.
...és nem az általad felsorolt "bonyolultabb" dolgokat kellene rajzolnod...
Tudod miért? Fent leírtam példával is.
Sok ember itt cseszi el, hogy logikátlanul akar haladni naívan.
Később, amikor már "halad" megy a hiszti és csalódottság, hogy nem megy nekik a rajz, valami mindegyikben furcsa.
Igen... az arányok!
Az arányok melyek a tökéletes hengerekre, kockákra, tégletestekre stb-re épülnek. S amikor megkérem az ilyen embereket, hogy rajzoljanak le egy alap beállítást ezen formákból... brutálisan elbuknak, kivéreztetik saját magukat.
Teljesen logikátlan, hogy a térből való rajzolást elutasítod, de 2d-ből pedig a nehezebbeket akarod csinálni. Nonszensz!
Igen. Unalams az alap megtanulása.
De amíg nyöszörögve bénán megy egy alap felrajzolása, addig nincs miről beszélni!
Akkor haladj a következő szintre, ha már pár másodperc alatt felvázolod azt a pl.: gyógyszeres dobozt a wc gurigával hibátlanul, arányosan!
Olyan természetesen kell jönnie ennek az alapnak, mint a levegővételnek.
Aztán jöhet a drapéria rajz, idővel kisebb egyszerűbb tárgyak stb.
Mindez olyan, mint egy ház építése:
stabil talaj kell, abba stabil és tökéletes alapzat, aztán annak bekábelezése stb és halad felfele minden téglák soronként stb.
De ha vacak a talaj vagy az alap, akkor a későbbiekben gond lesz az egésszel!
Aztán ha baj van, összeomlik. - Ez az a "jaj, valamiért nem szépek a rajzaim" "nekem ez nem megy" és összeroppan a naív rajzolgató lelki világa.
Önmagukat teszik tönkre ostobaságukkal.
Ott is a hiszti - 26,27-es kommentedben. Te magad vagy az egyik élő példája mindannak, amiről itt is írok.
Maga a koponya 22 csontból áll! Ezek annyira egyediek formákban is, hogy nem véletlen tudják több halott csontjait is kiválogatni és összerakni.
Összetett formaviláguk van.
A koponya még összetettebb, s az arc is.
Ébresztő! Elég idős vagy ahhoz, hogy realizáld a dolgokat. Ha nem, akkor szellemi probléma van jelen.
29,30 - Ment a zöld pipa és még pár következő kommentelőnek is.
Kérdező!
Tessék szépen realizálni mindezt.
Tessék az alapoktól kezdeni és nem kifogásokat gyártani, meghátrálni, majd hisztizni, hogy mi nem megy.
Te egy olyan dolgot akarsz egyből, amihez még a tehetséggel rendlekezőknek is átlag 15-30 év folyamatos mindennapos gyakorlás szükséges. Átlag napi minimum 2-4 óra alsó hangon.
pl. itt is láthatsz ilyen videót (sok ilyen van fent), hogy ki hogyan fejlődött az évek alatt. Realizáld a látottakat és a számokat.
S kérdezd meg magadtól: "Mit is várok alig 4 évtől nem megfelelő gyakorlással és kifogásokkal magamtól?"
https://www.youtube.com/shorts/mF81VV7FAmk
Kérdezem azt: Szeretnél további kifogásokat gyártani és pofára esni... vagy elfogadod azt, aki vagy, de igyekszel kihozni saját képességeid szintjének megfelelő maximumát?
A maximum pedig nem megjósolható, de el kell fogadnod akár jó vagy rossz vagy közepes lesz az eredmény. Vagyis élj a jelennek és a gyakorlásnak!
Ha nem tudsz ennek élni és egyből magas elvárásokat, eredményeket vársz el... magadat sanyargatod és száműzöd a többi depresszióba fulldokló naív ember közé.
Tessék otthoni dolgokból hasonló beállításokat csinálni és rajzolni, vázolni ezerrel rendszeresen:
(A képen egy ragasztó szalag, egy gyógyszeres doboz kifordítva és egy golyós dezodor golyója. - Nem mondhatod azt se "ez drága" stb kifogás.)
RajzABC könyv:
Tartalom:
Alapon a méréssel kezdi, amit sok "okatató" videó stb nem is tud, nem is mutat meg!
Emellett Ábrázoló geometria se véletlen tananyag művészetin.
+ Anatómia
Döntsd el reálisan, hogy mit akarsz és ne a naív logikátlan "rajztanulást" kövesd, ha akarsz valamit.
Ám igaz ez minden másra is az életben.
Szép napot és milliónyi gyakorlást kívánok!
Pinterest-en is vannak alapokról pl és hogy azokból az alapokból hogyan épülnek fel a bonyolultabb dolgok.
Itt az internet, csak használni kell tudni megfelelően.
Ezek miatt kell az alapokat megtanulni. Kockáktól a hengerig gyakorolni.
A rajzaidat sajnos már nem tudom megnézni, mert már nem élnek a linkek.
Én is azt mondom, hogy ne másolj - azzal nem fogod megérteni, hogy mi alapján épül fel az adott dolog úgy, ahogy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!