Lehet hasonlósn hinni a művészetben, mint az Istenben? Bármilyen forrás ezzel kapcsolatban?
Tudom furcsa a kérdés de itt egy kis kontextus. Mindig is nagy szerepet foglalt el a művészet az életemben, ebből következően sokat is gondolkodtam már róla. Például hogy mi a szerepe, hogyan kéne megközelíteni stb.
Ezek mellett egy vallásos iskolába is járok. Sosem hittem Istenben, egyszerűen csak nem fér a világnézetembe bele. Viszont egyre többször látom azt hogy egy egy művészettel kapcsolatos gondolatomat pl az áhitatokon hallom vissza, csak Istenre értelmezve.
Hiszek a műveszetben de persze tudom hogy nem egészen úgy működik mint a vallás. A művészet csak koncepció leginkább, nem vallás. Viszont hagyom hogy vezessen, személy szerint úgy látom hogy a szükséges morálokat is meg tudom belőle alapozni.
De nem találok semmit erről az interneten. Mármint a vallásba/művészetbe vetett hit párhuzamairól, és megfogalmazni is csak alig tudom az egészet.
Pl. léteznek olyan Star-Wars rajongók, akik meg vannak győződve róla, hogy Jedik létez(het)nek, és tudják is használni a jedi-erejüket. Ez szerintem nem sokban különbözik a vallásos hittől.
De ugyanúgy vannak, akik hisznek pl. az iszlámban, vagy wiccában, stb. Ezek a vallások a kereszténység szerint emberi kitalációk, akárcsak pl. a Gyűrűk Ura vagy a Harry Potter világa. Vagyis a kereszténység szerint sincs sok különbség a művészet és a vallások között.
"Ebben a kérdésben a transzcendens vagy spirituális tapasztalat személyes megélése a döntő mozzanat. Ha van olyan, aki tapasztal magában jedi-erőt, és tudja is azt használni, vagy olyan Harry Potter rajongó, aki ténylegesen tud valamit varázsolni, akkor ő joggal hihet ezen világok valóságában."
Ezzel azt mondod, hogy csak az hihet joggal a keresztény vallás valóságában, aki képes egy vesszővel kettéválasztani a tengert, vagy holtakat feltámasztani?
A keresztény vallás valóságában mindenki nyugodtan hihet, ugyanis a kereszténység egy a valóságban létező vallás. :) Szerintem arra gondoltál, hogy a keresztény hittételek valóságában hihet-e.
De nem azt mondom, hogy csak az hihet joggal, aki ilyenre képes, hanem hogy aki erre képes, az már biztosan joggal hihet. De a hithez nem kell a tengert kettéválasztani, elég a belső megtapasztalás. Ha ezt valaki valóságként éli meg, az már lehet a hit alapja. Akinek viszont nincs belső tapasztalaton alapuló bizonyossága, annak a hitét nem nevezném valódi hitnek, inkább hitre vágyakozásnak, és erre épülő önámításnak.
"De a hithez nem kell a tengert kettéválasztani, elég a belső megtapasztalás. Ha ezt valaki valóságként éli meg, az már lehet a hit alapja."
De akkor miért kell egy Harry Potter hívőnek mindenképpen varázsolni tudnia ahhoz, hogy joggal hihessen a Harry Potter világ valóságában? És miért elegendő a keresztény hívő esetében a belső megtapasztalás is, nekik miért nem kell tudniuk varázsolni is ugyanahhoz?
Nem mondtam, hogy mindenképpen varázsolnia kell. Elvileg nem zárható ki, hogy valaki valamilyen belső tapasztalat útján szerez bizonyosságot a Harry Potter-világ valóságáról. Csak ilyen emberrel még nem találkoztam, vallási meggyőződéssel rendelkezőkkel viszont igen, és biztos vagyok abban, hogy elég sok ilyen ember van. Így az ő tapasztalataik nagyobb súllyal esnek latba, mint az esetleges Harry Potter-hívőké.
De egyébként nem zárható ki nyilván az sem, hogy létezik egy Harry Potter-világ valamilyen párhuzamos univerzumban. Lehet, hogy az írónő ebbe a világba látott bele valamilyen módon, és még ő sem merte elhinni magának, hogy a valóságot látja. Mert nem minden belső tapasztalás válik meggyőződéssé, sokan kételkednek saját tapasztalataikban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!