Mivel kezdjem el a könyvemet írni ?
Alkotni "egyszerű": csak gondold végig, melyik lenne az az első mondat, ami a legjobban hozzájárul az alkotás egészéhez.
Tehát ha tudod, miről szól, akkor egyszerűen csak végig kell próbálgatni, hogy melyik az az első mondat, ami legjobban segít kifejezni, hogy miről szól a könyved.
Aztán az összes többi mondatoddal is így kell eljárnod.
Én a helyedben valami akcióval kezdeném, aztán fejteném ki fokozatosan, hogy mi történik, kikkel, hol és miért, és hogy mikor. Az akció sokkal hamarabb bevon a cselekménybe, mint egy hosszas bezevető vagy egy leírás. Íme egy példa egy ilyen regénykezésre Rejtő regényéből:
"Galamb nekirepült a falnak, de a következő pillanatban már úgy vágta szájon a vitorlamestert, hogy ez meglepetésében lenyelt egy negyed font bagót, ami a szájában volt, és percekig csuklott utána."
Ez a regény első mondata. Csak a továbbiakból tudjuk meg, kicsoda Galamb, és miért csattan el ez a pofon. Kezdhette volna Rejtő úgy is, hogy leírja a kocsmát, leírja a szereplőket, és azt, hogy kezdődik el a vita, ami aztán verekedésbe torkollik. De akkor korántsem ilyen erős felütéssel kezdte volna a regényét.
Ha regényed inkább merengő, inkább elbeszélő, akkor kezdheted leírással, de akkor az legyen tömör, plasztikus, legyen atmoszférája, és azonnal odavarázsolja az olvasót. Erre is írok neked egy példát Gárdonyi Te, Berkenye! regénykezdéséből:
"Szilveszter-délután a kávéházban. Egy óra. Vendég még csak imitt-amott ül. Künn szennyes hó és télikabátos járókelők. Benn jó meleg, kávészag és szivarfüst. Egy-egy villamoskocsi elzúg a ház előtt. - Csink-csink! Az egyik ablakfülkében kopottas vén úr ül. Szürke magyarzsinóros zekéjében valami rég elmúlt kornak a visszamaradt figurája. Mikor még magyar urak is éltek Pesten! Mintha felkötött szakála volna, olyan kereken fehérlik a mellén. S mintha a mellette függő feketeprémes kabát is ókori volna, olyan kopott és gombhíjas. Kampós meggyfabotja is benne lóg a kabátujjba akasztottan. Még az a bot is oly régi, oly vedlett, mintha múzeumi bot volna."
Ez egy zseniális regénykezdés. Azonnal ott vagyunk a századeleji pesti kávéházban, érezzük a kávészagot, a meleget, a téli este hangulatát, miközben látjuk a szurke utcát az ablakon át. És látjuk az öregembert, akit minössze pár vonással skiccel le az író, de azonnal megelevenedik.
És még egy példa egy regénykezdésre, ha a regényed egyfajta epic nagyszabású történet. Sienkiewicz így indtíja a történelmi regényét, a TŰzzel-vassal-t:
"Ezerhatszáznegyvenhét. Különös esztendő. Égen és földön különféle jelek rendkívüli csapásokat és eseményeket jósoltak."
Sejtelmes kezdés.
De hasonlóan remek az Özönvíz kezdése is, már szinte népmese-szerű:
"Élt Zmudzban egy hatalmas nemzetség, a Billewiczeké, mely Mendogtól származtatta magát."
Egy ilyen kezdő mondatra én hátradőlök, és azt mondom, jöjjön a mese.
Érdemes a nagy elődöktől tanulni. Remélem, tudtam segíteni.
Még egy módszer eszembe jutott, amikor párbeszéddel indítanak egy könyvet. Lehet úgy is kezdeni, bár én ezt annyira nem preferálom, mert nem látjuk azonnal, hogy kik beszélnek. Ezért nekem ez egy kicsit amolyan rádiójéték-szerű. legalábbis, amíg nem jön meg a kép is a hangokhoz, hogy kik beszélnek és hol. Persze, lehet ezt is profin csinálni, amikor hirtelenjében nem is az a fontos, hogy kik beszélnek, hanem inkább az, hogy miről. Remek példa erre Rejtő klasszikus regénykezése a Piszkos Fred, a kapitányból:
- Uram! A késemért jöttem! - Hol hagyta? - Valami matrózban. - Milyen kés volt? - Acél. Keskeny penge, kissé hajlott. Nem látta? - Várjunk... Csak lassan, kérem... Milyen volt a nyele? - Kagyló. - Hány részből? - Egy darabból készült. - Akkor nincs baj. Megvan a kés! - Hol? - A hátamban."
Ez a párbeszéd azonnal berántja az olvasót a könyvbe, és annyira a beszélgetés témájára vonja a figyelmet, hogy közben nem is foglalkozunk azzal, kik beszélgethetnek.
Tehát lehet indítani párbeszéddel is, vigyázva arra, hogy ne keltse bennünk azt az érzetet, hogy nem jött be a kép.
Egy ember írta mind a négy utolsó hozzászólást :-) én. Remélem tudsz belőle hasznosítani. Ezeken kívül van még számos más módszer regénykezdésre, ez csak néhány tipp. Sok sikert!
Amúgy befejezni se lesz egyszerű :-D
Könyvet akarsz, de nem jönnek a sorok maguktól, akkor ne erőltesd...
Egy könyv megírása átlag 1 év folyamatos munka +egyeztetések, javítások stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!