Miért hívják függetlennek a független színházakat? Mitől függetlenek? Az adófizetők pénzétől ugyebár biztos nem, hiszen állandóan azt követelik maguknak.
Itt a függetlenség magára az elsődleges tevékenységre vonatkozik.
Vegyünk analógiaként a független médiát. Nyilván egy újságnak vagy hírportálnak van valamilyen bevétele (eladás, előfizetés, hirdetés, támogatás stb…), és ezek megszabják a lehetőségeket. És nyilván ha alacsonyak a bevételek, akkor érthető, hogy az olvasókat, fogyasztókat támogatásra ösztönzik. Az is fontos, hogy a függetlenség nem jelent pártatlanságot. Lehet egy nem független médium is pártatlan (elvileg), és lehet egy független médium is elfogult, részrehajló, akár szélsőséges mértékben is.
De maga az elsődleges tevékenységük független. A főszerkesztő, a szerkesztők, az újságírók maguk döntik el, hogy miről, milyen mélységben, milyen stílusban jelentetnek meg tartalmat. Sem a támogatók, sem az állam, sem valami homályos tulajdonosi rendszer, sem más olyan entitás, ami nem előállítója a tartalomnak, ami nem az újságíráshoz közvetlenül kötődő szakmában dolgozik a médiumnál, nem fog beleszólni abba, hogy ezt ne írd meg, ezt írd meg, ezt a mondatot húzd ki stb. (esetleg kilátásba helyezve, hogy ha amúgy nem, akkor vagy elzárjuk a pénzcsapot, vagy holnaptól nem itt fogsz dolgozni).
A színházaknál is ugyanez a helyzet. Nyilván anyagilag függnek a bevételektől, származzon az bárhonnan is. De az igazgató, a rendező dönti el, hogy milyen darabot tűznek műsorra, azt milyen módon rendezik meg. Nincs egy felsőbb külső tényező, ami leszólna, hogy hát srácok mondjuk A tanú című film színházi adaptációját gondoljátok át még egyszer, mert bajok lesznek. Na ettől független a színház.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!