Milyen "japán" katana (szamurájkardot) érdemes venni 80-180 ezres árkategóriában?
Sziasztok!
Évek óta fontolgatom hogy veszek egy komolyabb vagókardot magamnak, ami esztétikailag is és minőségben is megfelel az igényeimnek. Több évig küzdősportoltam (10 év) melyből 3-4 év edzettünk fa kardokkal, ezen kívűl itthon is gyakoroltam. Ezt csak azért írom le mert van tapaszatlatom a kardforgatásban, nem fogom se megvágni magam se tönkretenni a kardot.
Kézzel kovácsolt kardokra nincs pénzem tekintve hogy bőven milliós kategóriáról beszélünk, valamint sok értelmét nem látom a személyes felhasználásom mellett.
Próbáltam utána olvasni a dolgoknak, de egyértelmű magyarázatot nem kaptam így szeretném ha megerőítenétek pár dologban.
- Mennyire ragaszkodjak a Damaszkolt pengéjű kardokhoz? (Tudommal régebben az acél tisztítása miatt rétegelték elsősorban, tekintve a modern technológiai dolgokat elég tiszta és minőségi acélból készülnek a kardok)
- A valódi hamonnal készült kard mivel másabb?
- A vércsatorna a súlycsökkenés, vérelvezetés, esztétikai megjelenésen kívűl hozzátesz bármit a kardhoz? Érdemes konkrétan ilyet keresnem?
- Milyen tipusú pengét érdemes venni és miért? Arra már magamtól is rájöttem hogy a Maru többnyire olcsóbb kardoknál fordul elő tekitnve hogy fontos szempont a kard rugalmassága. A drágább kardok mind többféle acélból készülnek de melyik a legjobb, vagy ez valami személyes kötődés?
- Melyik acél a jobb? Ez fontos kérdés mert laikusként. Egyérteműen erősebb a 1095 de tekintve a nagyobb széntartalmát, kevésbé rugalmas. Érdemes 1045 acéllal próbálkozni?
Végül össze szedtem pár kardot ami felkelltette az érdeklődésemet és szívesen megvásárolnám, de nem tudok dönteni. Be tudnátok sorrendezni a saját meglátásotok szerint egy rövid megjegyzéssel?
Maru: [link] (esztétikailag nagyon tetszik)
Kobuse: [link]
Shihozume: [link]
Soshu Kitae: [link] (zöld szín miatt nagyon tetszik, de az ára is elég magas gondolom a penge tipusát tekintve)
Mindenkinek köszönöm az idejét aki válaszol!
Hangsúlyozom,hogy nem értek hozzá..Csak láttam valamikor ezt a bemutatót és hirtelen eszembe jutott :
https://www.youtube.com/watch?v=TbHjEK3Fc78
Mondjuk majd 350000 Ft.
Köszönöm a válaszodat. Kicsit terjedelmesebb válaszra számítottam amiből tudok egy kicsit meriteni, ezzel elősegítve a döntést. Nem mellesleg az általad linkelt kard bőven a 2x az általam meghúzott ~180 ezres lélektani határnak.
A videóba látottakat véleményem szerint egy fele ennyibe kerülő kard is tudja, tekintve hogy az acél az acél, de javítsatok ki ha tévedek.
Köszi!
Szia. Japán kardvívást tanulok körülbelül 10 éve. A hideg fegyverek általánosan érdekelnek, legyen szó európai, afrikai, vagy ázsiai fegyverekről. Sokat olvasok a témában és volt szerencsém reprodukciókat és eredetieket is vizsgálni. Szoktam restaurálni is. Megpróbálok a legpontosabban válaszolni, de legelőször le kell szögeznem, hogy nagyban függ a dolog az igényeidtől. Nekem például a korhűség fontos, ezért ha például vannak is modernebb technikák, amik jobb pengét eredményeznek, én általában a hagyományosat választom.
- Damaszkolt pengék: Ahogy mondod. Manapság a damaszkolás inkább csak esztétikai dolog, mert a mai acélok alapból tiszták.
- Hamon: Azok a kardok, amik valódi hamont mutatnak, differenciáltan vannak eddzve, hagyományos módon. Ezzel szemben ha egy kardon hamis hamon van, vagy nincs hamon, akkor az teljesen átedzett, rúgóacél. Ezt a technikát a japánok nem használták. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai.
A differenciáltan edzett kardoknak jobb az éltartatása, lassabban kopik az élük. A rezgéseket elnyeli a testük, tehát kényelmesebbek a kezednek. Merevek, tehát ha nem is pontos a technikád, vágni fognak. Ezek amiatt vannak, hogy az élük kemény (~61HRC), míg a testük puha (~48HRC). Hátrányai, hogy nem annyira strapabírók. Ha nagyon rosszul vágsz, akkor elhajlanak és úgy maradnak. Neked kell kiegyenesíteni, ami gyengíti a pengét. Ez vonatkozik minden másra is. Merevek, de ha bármi miatt meghajlanak, akkor úgy maradnak. Az élük keménysége miatt az hajlamos repedni, ami töréshez vezethet.
Az átedzett kardok sokkal strapabíróbbak, rugóznak. Lóghatsz is rajtuk, elronthatod a vágást, lappal csapkodhatod a tatamit, visszaálnak egyenesbe és nem gyengülnek. Könnyebb megélezni őket és az élük nem reped. Hátrányaik, hogy az élük gyorsabban kopik, jobban vezetik a rezgéseket, tehát pontos technika kell ahhoz, hogy jól vágjanak. A rezgések miatt kényelmetlenebbek is. Az átedzett pengék olyan 55HRC keménységűek az egész pengén.
- Vércsatorna: Igazából semmi köze a vérhez. Ugyanis ha a kard bemegy, akkor általában ki is jön, ami így is - úgy is lyukat hagy, ahol kifolyik a vér. A vércsatorna, vagy pengehorony két előnyt biztosít. A legfontosabb és elsődleges ok, hogy könnyíti a pengét. Másik előnye, hogy jellegzetes hangja van vágás közben, amin hallhatod, hogy mennyire egyenes a vágásod. Hátránya, hogy gyengíti a pengét. Én magamnak nem vennék olyan kardot, aminek egyben vércsatornája van és differenciáltan edzett is. Továbbá általában a gyártók el szokták lustulni a vércsatorna végét, ami ezt a nem korhú képet eredményezi: [link] ez helyett: [link] .
- Pengetípus: Ezeknek is inkább régen volt értelme, amikor a jó minőségű acélt rakták a fontos részekre és a rosszabbat a kevésbé fontosakra. Ha akkoriban olyan tiszta acéljuk lett volna, mint nekünk, akkor ők is Marut használtak volna mindenhol. A laminált penge nem rugalmas, de a Maru is lehet merev, ha differenciáltan edzett. Manapság a keresztmetszetnek inkább személyes jelentőssége van, mint használati. Minimálisan befolyásolja a teljesítményt.
- Acél: 1045 - öt nem ajánlom. Túl lágy. Ha átedzett pengét akarsz, akkor 1055 - 1075 - ig ajánlott. Ha differenciáltan edzettet, akkor 1075 - 1095 - ig. Továbbá vannak még más acélok, amik alkalmasak differenciált edzésre, mint a T10 és amik átedzésre, mint a 51CrV4.
Nekem az első kardom egy 1095 - ös, differenciáltan edzett Maru penge, vércsatorna nélkül. Mai napig megvan. Vágtam már vele tatamit fa nyéllel és csontot is.
A kardok, amiket linkeltél teljesen jók, ami a pengéket illeti. Viszont ilyen árnál benne van a pakliban, hogy a szerelékek meglazulnak. Ez nem gond, ha megtanulod szerelni. Én a helyedben a Shihozumet választanám ezek közzül. A Maru holtversenyben lenne, ha nem lenne szintetikus az Ito. De ez csak a személyes ízlésem.
Szia. Nagyon szépen köszönöm a válaszodat. Nagyon sokat segít. Külön szeretném megköszönni hogy ilyen részletesen kitértél minden fent említett pontra. Jó volt végig olvasni.
Biztos sok tapasztalatod van a kardok terén, nekem legalábbis ez jött le.
Remélem másnak is tudtuk segíteni ezekkel a kérdésekkel és az általad adott válaszokkal. Köszönöm hogy ennyi időt fordítottál a válaszra es ilyen gyorsan reagáltál !
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!