Mely műfajokra jellemző a romantika?
A művészeti ágazatok pl. festészet, építészet, zene, szobrászat stb.
Műfajok meg pl. történelmi regény, kalandregény, detektívregény, detektívnovella, világdráma, drámai költemény. A lírában nagy szerepet kap a dal, az elégia.
(a Wikipédia szerint kb. ennyi)
1-es válaszadó vagyok.
Romantika: a XIX. század első felében induló, MINDEN MŰVÉSZETI ÁGRA kiterjedő irányzat, világszemlélet és életérzés; nemzeti, történeti érdeklődés, egyéniség és eredetiségkultusz, a szabadság tisztelete jellemzi, formai kérdésekben a szabálytalanságot kedveli, az irodalmi művekben a műfajok és hangnemek keveredésére törekszik. A harmónia helyett a diszharmónia, a szépség helyett a fenségesség, az egyensúly helyett a szélsőségesség mellett foglal állást. Az ész, a ráció helyett a szenvedély és irracionalitás jogait hirdeti Az egyes nemzeti irodalmakba akár több nemzedéke is létrejött (pl. az angol irodalomban: a „tavi költők” nemzedéke; Burns, Blake; Byron, Keats, Shelley; a német irodalomban: Goethe, Schiller; a heidelbergi romantika; a berlini romantika képviselői).
A romantika először a festészetben jelent meg. (pl. Francisco Goya, Eugène Delacroix, William Turner, Caspar David Friedrich) A festők ebben a korban az egyéni alkotói kifejezésmódot, a természet és az érzelmek változékonyságát, az események véletlenszerűségét hangsúlyozzák.
A romantika szobrászata François Rude és Jean-Baptiste Carpeaux alkotásaiban jutott kifejezésre. Rude készítette a párizsi Place de Gaulle téren álló Diadalíven, a Marseillaise című művet, amelyet színpadiasság, pátosz, valószerűtlen erő és szenvedély jellemez. A romantika szobrászatában inkább a tartalom, vagyis a hősi erkölcs jelenti az új stílust.
A romantika építészetében először a neogótika jutott fontos szerephez. Így épült fel a londoni Houses of Parliament Charles Barry tervei alapján, majd a Tower Bridge. Magyarországon a 40-es években jelenik meg hasonló törekvés (Brein Ferenc: Csősztorony; Ybl Miklós: fóti templom).
Zenében: A romantika európai mozgalommá válik. A központ Párizs. Erős a kapcsolat az irodalommal.
"Forradalmi romantikusok": Paganini, Berlioz, Liszt, Chopin
Mendelssohn ("klasszikus"), Schumann ("költői"), Wagner első nagy operái
Meyerbeer, Verdi.
A nemzeti romantikusok 2. generációja: Moniusko, Smetana, Erkel Ferenc.
A nagy romantikusok érett kori művei
Liszt Ferenc szimfonikus költeményei
Wagner zenedrámái
Verdi érett kori művei.
Ennyit arról #2, hogy a romantika az egy műfaj lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!