Miben dol el, hogy valaki hires festo lesz?
Itt van pl. Picasso. A kriksz-kraksz kepei egyszeruen ocsmanyak, es az a par kepe ami embert abrazol azokat se mondanam nagy szamnak, barmelyik hazai csoves festo aki az utcan arulj a kepeit, szebbeket fest tole.
Miert lett picasso hires es a csoves festo maradt ismeretlen mindenki szamara?
Az, hogy Picasso képei neked nem tetszenek, még nem jelenti azt, hogy másoknak sem. Ez csak a Te véleményed, de ne élj buborékban, nem mindenki gondolkodik így. Azok, akik vagyonokat fizetnek értük, biztosan nem.
Picasso a munkája során el tudott szakadni attól, hogy képein a valóságot próbálja meg minél pontosabban visszaadni. A képei egyfajta kísérletnek, felfedezésnek tekinthetők, hogy egy adott témát miképpen lehet még ábrázolni. (A fotó megjelenésével a valóság puszta leképezése értelmét vesztette.) Ezekben a kísérletekben, felfedezésekben rejlik az általa létrehozott szellemi teljesítmény és érték. Ezért őrzik a képeit múzeumban és magángyűjteményekben.
Azok a festők, akikre nem figyelnek fel, valószínűleg nem hoztak létre a múzeumok és gyűjtők számára értékes szellemi produktumot.
#4: "Azok, akik vagyonokat fizetnek értük, biztosan nem"
Szerintem az esetek többségében egy Picasso (hogy nála maradjunk) festményt a kőgazdag emberek értékálló befektetésnek veszik meg, nem azért, mert annyira nagy rajongó műértők volnának. Az igazi műértés és a vásárlóerő ritkán vannak meg egy emberben.
"A műértés és a vásárlóerő ritkán van meg egy emberben" - Azért ne süllyedjünk már le "a gazdagok mind hülyék" szintre!
Vannak ugyan, akik befektetésnek veszik, de akkor felmerül a kérdés, hogy ugyan mitől jó befektetés egy Picasso-festmény? Azért, mert értékes. De mitől értékes? A fent már említett szellemi tartalomtól.
Egyébként Picasso képeit ma már egyre kevésbé magánemberek vásárolják. Ezen a szinten gyakoribb, hogy a néhány aukción felbukkanó képre (feltörekvő ázsiai) múzeumok csapnak le. Az őket képviselő szakemberek esetében pedig a vásárlóerő és a műértés nagyon is megtalálható egy emberben.
Ha már Picassoról van szó, én megnéztem a róla szóló sorozatot, és több tényezőt figyeltem meg, hogy ő miért lehetett ilyen híres, már életében.
1. Iszonyat elszánt volt. Éjjel-nappal festett, gyakorolt, kísérletezett.
2. Törtető volt, műkereskedőtől - galériákig vitte a képeit, addig, amíg valamelyik jó áron el nem adta, és úgymond reklámot csinált neki.
3. Ez az előzőhöz kapcsolódik, egy neves műkereskedő testvérpár felfigyelt a képeire, majd velük jóban lett, így kialakult Picassonak egy nagyon jó kapcsolatrendszere, hiszen nekik rengeteg arisztokratával volt jó kapcsolatuk.
4. Párizsban alkotott, a művészet központjában. Ez is nyilván számított valamicskét.
5. Felépítette (illetve a kereskedői is) a “brand”jét, és így trendi lett tőle vásárolni.
Ne a kubista, elvolt képei alapján ítéld meg. Keress rá pl a 15-6 éves korában készült festményeire, amik realisták voltak. Korát jóval meghaladta az akkori tudása is.
Elszántság
kitartás
személyiség
tudni kell érvényesülni
körülmények
ismeretség (nem kell negatívan érteni - egyszerűen valakinek/valakiknek tetszik az illető munkája, az tovább fogja ajánlani másnak - ez bármire érvényes, nem csak művészetekben.)
ajánlások...stb.
Mindenki útja más-más történettel, személyiséggel, körülményekkel volt "megírva".
Nem lehet 1 kalap alá venni egyiket se, maximum vannak hasonló/közös pontok.
Vannak ugyebár pl a híres elhunyt régi idők alkotói. Voltak, akik egész életükben szegénységben vagy/és nem egyszerű életkörülmények közt alkottak, voltak kikre felfigyeltek - valakiket kihasználtak s valakiket felkaroltak pl szájról szájra terjedt híre /ajánlása...stb
S voltak, akik jó helyre születtek.
Napjainkban a régebbi alkotók leginkább történelmi, művészettörténelmi hírességek. Pl nevezetes épületek freskói, szobrai, akkori időkben pl építészeti újítások pl kupolák, boltívek...stb. egészen az új stílusirányzatokig. - ezek miatt törtek fel neveik.
Ám ne feledjük azt se: voltak helyek/idők, amikor a nőket nem fogadták el művészként/tanoncként se, hiába volt tehetséggel megáldva.
Ezért van több férfi alkotó a régi időkből.
Manapság szerintem:
- saját stílusirányzat s annak felfejlesztése
- önismerettel párosítva
Az önismeret része az, hogy tisztában vagy saját képességeiddel s felkutatod, átgondolod: mit hozhatsz ki belőle.(Szabad, nyitott gondolkodással.)
Tudod azt mit szeretnél, mit nem, majd összegezve kialakíthatsz, megtervezheted utadat, útközben pedig az ideálisabb opciót/döntést meghozni, esetleg változtatni, ha kell.
Kortól, nemtől független immár az alkotás.
Az internet által pedig, még nagyobb a lehetőségek tárháza, csak jól kell használni s nem feleslegesen tekergetni.
Ha valaki tehetséges alkotó, de "hátul kullog" annak oka van.
"Picasso. A kriksz-kraksz kepei..."
Az emberek zöme úgy szól le alkotásokat, hogy ő maguk egy pálcika embert se tudnak rajzolni :D
S annyit kérdezek az ilyenektől:
Te meg tudod csinálni?
Mutasd!
Jómagam ízlésvilágától szintén távol áll, ám a festészet/művészet nem ennyiből áll.
Régi időkben az alkotók maguk készítették a festékeket is.
Növények, kőzetek..stb
A saját bevált receptjeiket pedig kincsként őrizték.
Az alapanyagok, eszközök az idő előre haladtával fejlődtek, ám azok kezelései, technikái még mindig az embertől függenek, kapva egy végeredményt.
A kiállítások ezért is élnek, hogy szemügyre vehessük közelebbről a részleteket, amiket egy kósza fotón soha nem látnál meg.
...és így is csak a felszínt kaparjuk.
Hiszen nem látunk bele a pl vászon előkészítéseibe, miket használt pl alapozáshoz stb.
A festés nem annyiból áll, hogy a tesco-s temperát megveszem és rákenem a megvett natúr vászonra XD főleg, ha hosszú évszázadokig fennmaradót akar valaki alkotni s az arra szánt időt maximálisan kihasználni a munkában.
Minőség, képesség, kamatoztatás, előre haladó terv, cél. Esetleg új/megújult technika vagy stílus.
Mutass képet csövestől!
+ne feledjük: vannak technikák, amelyeket az átlag (motoros) képességekkel rendelkezők is meg tudnak tanulni.
pl ezek is egyszerűek, tanulhatóak bárki számára:
https://www.youtube.com/watch?v=3sYet9VDmBo
https://www.youtube.com/watch?v=WUCiGEZgua0
Elég, ha valaki firkál egy picit s látom a vonalkezeléséből, hogy milyen szinten áll. +arányérzékük
No meg kinek mi a vázlat. (átlag embernek már egy szerkezeti vázlat "hű-ha")
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!