A hangmérnöknek elég a műszaki végzettség, vagy zeneiskolára is szüksége van?
Zenei dolgokkal egy hangmérnöknek kielégítő mértékben tisztában kell lennie... amúgy már vannak képzések:
[1] A színművészetin (SzFE) "mozgókép [mozgóképes filmhang]" címen fut (a túljelentkezés sokszoros szokott lenni, de 1 próbát megér, javasolt rá évekig készülni és úgy menni, hogy már szinte profi vagy; amúgy zenei feladatok is vannak a felvételin, szóval ennyit arról, hogy az mennyire fölösleges...)
[2] Nem pont hangmérnök, de nagyon hasonló az "alkotóművészet és muzikológia [elektronikus zenei médiaművészet]" szak is, van az zeneakadémián (LFZE) és a PTE-n is.
Lehetőség még, de nem ajánlom:
[3] Vannak okj-s képzések is, ezek mostanában mér eléggé fizetősek, és nem is annyira nívós, bár általában elég sok mindent megtanítanak.
[4] Régebben sok hangmérnök volt hivatalosan villamosmérnök, ha nagyon a kondenzátorokra vagy ráizgulva, akkor csinálhatod ezt is, de készülj fel, hogy itt sokkal többet kell tanulni, és itt a művészi oldal teljesen kimarad. (Ezért emellé különösen érdemes zenét tanulni.)
Egyébként meg, sajnos, ez is pont az a szakma, ahová az kerül bele, akinek van már bent ismerőse, aki beajánlja, végzettség ide vagy oda, szinte mindenki végzettség nélkül csinálja.
Szóval, ha ezzel akarsz foglalkozni, akkor az első az ismerkedés... a többi sajnos csak utána jön. Ha elkezdesz magadtól keverőket, mikrofonokat használni (akár mert pl. hangosítasz egy zenekarnak), a dolgoknak utánaolvasni(!), és érteni fogsz hozzá, a legtöbb helyen az is elég. Zenét tanulni (akár magadtól, akár zenesuliban) több mint érdemes hozzá, de ha pont nem hangmérnök leszel, akkor is a hasznodra válik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!