Eladhatom e a fényképem fotós végzettség nélkül?
Egyéni vállalkozásom van művészeti és kézműves termékek eladásához.
Hobby szinten fotózgatok is, és sokszor osztom meg a saját blogomon kisebb felbontásban,mint az eredeti.
Nemrég megkerestek, hogy eladnám e pár természetfotómat, mert nagy felbontásban szívesen megvennének párat.
Nem igazán tudtam mit válaszolni rá, mivel van fotós ismerős és ő szerinte a fényképészethez végzettség kell, ami nekem nincs, így nem is adhatom el jogszrűen a képeimet.
Nektek erről mi a véleményetek? Tudja valaki, hogy hogyan működik ez?
Köszi. :)
Esetleg arra van ötleted,hogy a Számlára mit lehet írni?
Szellemi tulajdon, Egyéb alkotói tevékenység, Művészeti termék?
Az utolsó kérdés két részre bontható.
Egyszer, a számlaadás. Van olyan, hogy adószámos magánszemély. Az pont erre van kitalálva, hogy időnként, alkalomszerűen eladsz valamit, illetve valamilyen tevékenységért díjazást kapsz. Az adóhivatalnál bejelentkezel, veszel számlatömböt, aztán meg majd ne felejtsd el bevallani az APEHnek a bevételt.
A másik fele, hogy ez a te szellemi terméked lesz, aminek eladhatod a felhasználási jogát. Erről érdemes egy pontos szerződést írni, hogy a képet ki és milyen módon használhatja fel. Illetve eladhatod fizikai formában is, pl. nyomatként, ekkor nyilván nem a felhasználási jogot adtad el, hanem az adott tárgyat.
Azt, amiről Te írsz, úgy hívják, hogy fotográfus és fotótermék kereskedő. Ez szakirányú végzettséghez kötött, ami nélkül nem tudsz olyan tevékenységi kört felvenni a vállalkozásodba, amivel számlát tudnál kiállítani. Ez olyan lenne, mintha én minden nap sütnék kenyeret, aztán eladnám a sarkon, miközben sem pék nem vagyok, sem engedélyem nincs ilyen "termék" forgalmazására.
A hivatali engedélyek intézésekor elkérik a szakirányú végzettségedet és ha ilyen nincs, ott elakad a folyamat.
egyrészt adójogi kérdésekkel fordulj könyvelőhöz, akinek az a munkája, hogy ért a kérdéseid megválaszolásához és a válaszainak a hitelességéért felelősséget is vállal. az ilyen annonim fórumokon bárki bármit írhat bármilyen következmény nélkül és nem csak felelősséget nem kell érte vállalnia, de még csak azt sem tudod, hogy ki az, aki válaszolt, vagy milyen háttér ismerettel teszi.
másrészt azt mondod, hogy van vállalkozásod "művészeti és kézműves termékek eladásához". mivel a fotód is művészeti termék, számlázd ki művészeti termék felhasználási jogaként, legális tranzakció, van ilyen tevékenységi köröd, adózásilag minden rendben.
Mindent meg lehet oldani, utolsónak igaza van.
Van egy barátom, aki játék fejlesztő, egymaga egy egész studió munkáját végezte.
Sikeres lett.
Képzeld: csak érettségie van.
Még azt sem tudom, ez az érettségi most érv vagy ellenérv. :D Az említett fotográfus is szakiskolai végzettség, nem egyetemi.
Mivel van ilyen, hogy fotográfus és fotótermék-kereskedő, és a "Fénykép- és videófelvételek készítése kidolgozása és fotótermékek értékesítése" tevékenység a rendeletben ehhez a végzettséghez kötött, itt az a kérdés, akivel személyes kontaktusba kerülsz neadjisten (és ezért tényleg kell imádkozni, hogy ne beszélj sosem "a hivatallal"), az mit fog erről gondolni. Mert lehet ugye a hivatallal vitázni, csak elég nehéz. :) Az esély egy kötelezettségeket rendesen teljesítő kisvállalkozásnál elég kicsi a szőrözéshez megfelelő találkozásra, de nem nulla.
hallottam olyan pletykát, hogy idéntől(?) mégjobban ellenőrzi a NAV a fotósok végzettségének meglétét. de hogy ebből mi igaz, illetve miben más az eddiigektől, azt nem tudni.
csak mert itt még senki nem linkelte, a Qubit cikkét érdemes elolvasni:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!