Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Tollal jobb rajzolni csendélet...

Tollal jobb rajzolni csendéletet gyakorlásként, vagy maradjak a ceruzánál? Melyik technika mit fejleszt jobban?

Figyelt kérdés
2020. máj. 29. 10:50
 1/7 A kérdező kommentje:
Oh és H-s ceruzát engednek majd érettségin?
2020. máj. 29. 11:18
 2/7 anonim ***** válasza:

Ceruzával rajzolj inkább, ha nehezíteni akarsz, akkor meg próbáld meg radír nélkül. Vagy fess /rajzolj tussal. Golyóstoll annyira nem jó rajztanuláshoz.


A másik kérdést nem teljesen értem, én rajzból érettségiztem, de helyben nem kellett rajzolni, de egyébként is teljesen mindegy lenne szerintem, hogy mivel rajzolsz.

Bár én inkább B-s vagy 2B-s ceruzát ajánlanék, a H-s rettenetesen kemény, tanulmányrajzhoz nem túl jó, nem lehet vele rendesen tónusozni.

2020. máj. 29. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Rotringal nem engedik, azért kértem, hogy H-val lehet-e.

Tonusozához persze nem H-sat használnék. Csak a rajzot, mert azzal nem lesz firkás a rajz.

A golyós tollhoz meg még jöhetnek válaszok...

2020. máj. 29. 13:01
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Én szénceruzát vagy pasztelceruzát ajánlanék, és nem dipára (műszaki rajzlap), hanem Ingres (engré) papírra.

A golyóstollat csak akkor vállald be, ha gyakorlott vagy benne, ha előtte nem rajzoltál vele, akkor ne ezzel szúrd el a rajzérettségidet. Milyen eszközzel gyakoroltatok órán? Használd azt!

A H-s ceruza amúgy érdekes kategória, de inkább mellőzd, 3-5B-s ceruza, és inkább vonalkázással, formakövetéssel tónusozz, mint satírral. Kivéve, ha szemet használsz.

Mivel a vizsgarajz is tanulmány, nem műalkotás, nem baj, ha firkás, sőt, sokszor elvárás, hogy látszódjanak a keresővonalak. Amúgy is egy típushiba, hogy a vizsgán, sokszor a tónusozásra görcsölnek a diákok, miközben az arányok elcsúsztak, a kompozíció rossz. Próbálj majd ezekre is figyelni, mert hiába jó a tónus, ha az arány miatt pontot veszítesz.


Rajzot tudsz mutatni?

2020. jún. 1. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Természetesen rajzolgatok tollal is, de nem csendéletet. Az osztály társamnak ( a legjobb az osztályból) neki azt mondja hogy rajzolja tollal.

A tossuzásról meg azt olvastam hogy satírozni kell és nem z-zzni. (Vonalkázni)

Nagyon maximalista vagyok így nem tudom elviselni a hibákat a rajzban.

sry nem tudok rajzokat mutatni

2020. jún. 1. 11:44
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Több féleképp lehet jól tónusozni:) Azt általában szokták mondani, hogy az x-ezést kerüld, mert kevés esetben tud jól kinézni és a kezdetekben nem tanítja meg a formakövetést. De az x-ezés nem egyenlő a vonalkázással. Lehet vonalakkal is felépíteni a felületet és lehetnek a vonalak nem párhuzamosak is, csak fokozatosan és kicsit szabad csak forduljon a szög, hogy ne legyen derékszög közeli a két vonal közt bezárt szög, mert az már x. Lehet satírozni, lehet "elmaszatolni" mondjuk azt megint nem szeretik ceruza tanulmányrajznál, de a fotorealisztikusságnál például elengedhetetlen, szénnél meg pasztellnél meg minden esetben alap. Annyi, hogy ujjal inkább ne, inkább zsebkendővel, vagy papír ceruzával, mert az ujjal maszatosnak fog hatni. Ha nem akarod, hogy elkenődjön a rajzod, akkor meg rakj a kezed alá papírt, nem a H-s ceruza a megoldás.

Én akármilyen tanárhoz jártam (és jártam egy párhoz) golyóstollat egyik se ajánlotta. Tűfilc szerű tollal inkább, vagy töltőtoll szerűvel. Gondolom neki azért mondta, mert ezek a technikák ahol nem lehet halvány vonalat húzni és radírozni sem nagyon jó gyakorlatot adnak a megfigyelésben, mert tudod, hogy mindent elsőre jó helyre kell rajzolnod. Ezt a lépést egy bizonyos ponton érdemes megtenni, amikor már ceruzával egész jól megy, de még sokat keresgélsz, nem vagy magabiztos annyira, előbb firkálsz, mint hogy néznél. Akkor érdemes kicsit ilyen eszközzel is nekiállni, mert utána ceruzával is máshogy fogsz rajzolni. Szóval ezt a tollal rajzolást ne úgy vedd, hogy ez minden szempontból egy magasabb lépcső és utána már nem is érdemes visszatérni a ceruzához, mert aki igazán tud az mindent tollal rajzol, mert nem így van. Egyszerűen mást fejleszt, más jellegű kihívás.

2020. jún. 1. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A vonalak vastagságával, erősségével és formakövetéssel tónusozol, nem pedig zékkel vagy ikszekkel.
2020. jún. 1. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!