Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan kell megvenni egy...

Hogyan kell megvenni egy külföldi könyv kiadási jogait?

Figyelt kérdés
Honnan tudható, melyik ügynökséget kell megkeresni egy bizonyos könyvvel kapcsolatban?

2019. dec. 2. 08:19
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A leges legegyszerübb, ha a könyv kiadójának írsz, ott mindent elmondanak neked.
2019. dec. 2. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 b1812567 ***** válasza:

Nos, azt, hogy melyik magyar ügynökséget kell keresni, azt leginkább a rutin mondja meg. :)

Ha ezzel foglalkozol, egy idő múlva már tudni fogod, hogy melyik külföldi kiadónak, sorozatnak, szerzőnek melyik magyar ügynökség szokott a partnere lenni.

Azt pedig, hogy az adott könyv melyik külföldi ügynökséghez/kiadóhoz tartozik, azt ugye tudhatod az eredeti kiadás adataiból. Illetve sokszor a szerző vagy az adott mű weboldalán is ott szerepel, melyik ügynökhöz, ügynökséghez tartozik.

És az elérhetőségen meg is lehet kérdezni, ki a magyarországi partnerük.

(Kikeresed, hogy a külföldi jogok értékesítésével ki foglalkozik és tőle.)


Végső soron a magyar partnerügynökséget kell megkeresned, mert ők fogják tudni megmondani azt is, hogy már elkelt-e a jog, illetve a megvásárlást is velük kell intézned.

2019. dec. 8. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Most egy kicsit összezavarodtam. Vannak magyar ügynökségek is? Mert amikor rákerestem erre, csak a Clavis irodalmi ügynökséget dobta ki, ők pedig tulajdonképpen nem csinálnak semmit, a facebook oldalukon is jelentéktelen megosztások vannak.


De igen, ez érdekelne, mert sosem beszélnek róla a kiadók emberei, csak annyit mondanak, hogy megvettük xy kiadásának jogait. De hol, honnan, hogyan? Mi lehet ennek a rendes menete? Nagyon kíváncsi vagyok az ilyen háttérfolyamatokra, de mint valami hétpecsétes titkot, úgy őrzik. Érdekel ez a könyves világ.

2019. dec. 8. 23:34
 4/6 b1812567 ***** válasza:
100%

Opsz, csak most látom, hogy volt még kérdésed. :)

Szóval igen, vannak magyar ügynökségek, mint pl. a Kátai és Bolza, vagy a Balla. Talán 5-6 nagyobb, külföldi könyvekkel foglalkozó magyar ügynökség van.

Azért nem sokat hallhattál ilyen dolgokról, mert általában senkit nem érdekel, hogyan is zajlanak az egyéb feladatok. Általában legfeljebb az érdekli az embereket, hogy a kéziratból miként lesz könyv.

Szóval ez is olyan, mint a kiadók tevékenységének jelentős része, leginkább egy kiadóban dolgozva találkozol vele, és nagyjából ott is lehet beletanulni. Sok minden a tapasztalaton múlik. Mint ahogy az is, hogy egy bizonyos címről kiderítsd, kivel kell szerződést kötni, ha ki akarod adni. Eleinte csomó időd rámegy, idővel meg lesz egy táblázatod, melyik szerző, külföldi ügynökség, kiadó melyik magyar ügynökséggel áll kapcsolatban. :)

2020. máj. 23. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Mégis, mi a menete? Megkerdezem a magyar ügynökségeket, hogy náluk van-e a jog?

Soha nem lesz lehetőségem kiadóban dolgozni és megtudni ezeket, mert protekciós állások.

2020. máj. 24. 10:38
 6/6 b1812567 ***** válasza:
100%

Nem protekciós állások. Ha kiadóban szeretnél dolgozni, van benned lelkesedés, és teszel érte, akkor nem protekción múlik.


Egyébként lényegileg igen, megkeresed a magyar ügynökséget, és megegyezel velük. Általában úgy szól, hogy X dollárért (nyilván attól függ a pénznem, hol él a szerző) Y év alatt Z példányban adhatod ki a könyvet. Egyéb dolgokért esetleg külön még fizetsz (illusztráció, borító, e-könyv, stb). Lehet még ez-az kikötve, pl. hogy mennyi időn belül hány példányt kell mindenképp kinyomnod, vagy a marketingre megkötések, esetleg jóvá kell hagyatni a kész könyvet, meg amit még a szerző ill. az ügynöke kitalál.

Ha sikerült szerződést kötni, akkor indulhat a munka, és a végén illik küldeni tiszteletpéldányokat (ha nincs a szerződésben, akkor is). És meg lehet próbálni a szerzőt elhívni rendezvényekre a magyar megjelenés kapcsán.


Ha nem sikerült eltalálni a magyar ügynökséget, akkor sincs nagy probléma, ilyenkor a szerző saját ügynökségének, vagy ha azt nem sikerül kideríteni, akkor az eredeti kiadójának ír az ember, hogy ki a magyar partnerük (ha nincs, akkor közvetlen velük lehet megállapodni). Van amikor ezt sem lehet kideríteni, akkor marad az, hogy a szerzővel kell megpróbálni felvenni a kapcsolatot.

2020. máj. 24. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!