Faluban, községben élők! Nálatok is csak a negatívkodás megy egyfolytában az emberek részéről?
Igaz, nem sok fejlesztés történt mostanában a községben,és régebben több program is volt,de vannak folyamatban pályázatok, felújítások több épületre, új orvosi rendelő, felújított óvoda,művelődési ház.. És az emberek azon sápítoznak, hogy RÉGEN mi volt. Amikor 3 napos falunap volt, most csak másfél napos. Nem nívósak az előadók, pedig vannak ismertebb nevek, de ez sztem szubjektív, ki mit szeret... Amikor búcsú volt, akkor azon sápítoztak,hogy régebben több árus volt és volt óriáskerék is.. Meg hogy most miért nincs május 1.felvonulás,régen volt..
Mindenkinek van valami problémája, vagy a gazos temető, gazos házak, utóbbiért is az önkormányzatot teszik felelőssé, nem is a tulajt, aki abban a házban lakik...
Most két csoport is létrejött közösségi oldalon, ami abból áll, hogy mindenki beírja, mi a gondja, és ennyi.De egy nyílt testületire nem jön el senki vagy egy se menne be a polgármesterhez, hogy elmondja,mi a gond.. Mit gondolnak, attól,hogy létrejön egy ilyen csoport, és egymást uszítják,majd történik valami? Nálatok ez hogy megy?
Hát pletyka itt is van, meg ami vicces,hogy hamarabb ismertek az emberek,mint én őket, sztem már mindent tudnak rólam,peidg alig lakok itt pár hónapja...
Szerencsére itt nincs sok roma család,akik vannak is, viszonylag normálisak...
Régen is voltak elégedetlenkedők, kritizálók, csak nem volt ilyen nyílt, elérhető, azonnali felület, ahol mindenki mindent azonnal közhírré tehet.
Vagy: az is lehet, hogy régebben nem volt ennyi elégedetlenkedő, de most könnyebb elégedetlenkedni, mert az emberek előtt kinyílt a világ, mindenféle lehetőséget látunk, így könnyebb összehasonlítani, nagyobbak az igények, nagyobbak az elvárások, és emiatt az embereknek valahogy természetesebb, hogy "ha már ebben a faluban lakom, akkor jogom van a ...hez, ...hoz, és a polgármestert azért választottuk, hogy elintézze ezt, megtegye azt, megoldja amazt."
Szóval a világ lett ilyen, hogy az emberek könnyebben és hamarabb elégedetlenkednek.
Hidd el, nem csak falun van ez. Városban is. Mert hogy miért nincs több munkahely, meg hogy miért nem fejlődik jobban a város, meg hogy miért csak az ilyen-olyan párttagoknak szabad ezt meg azt. Szóval városban ugyanez megy.
És a legkönnyebb a facebookon közzétenni, és már jönnek is kommentek. Van, ahol uszítás megy, van, ami jogos.
Szerintem az egész országban ez van.
Amit írsz, az egy látható következmény, de nem veszed észre a láthatatlan okokat.
A falu egyik jellegzetessége, hogy ismerik egymást az emberek. Ez jó ha normális az egész társadalom, de rossz ha nem. Mert akkor az ismertség veszélyes.
Mára a gazdaságpolitika elszívta a falutól a z életteret, nincs ipar, nincs mezőgazdaság, az emberek megélhetési gondokkal küzdenek. Másutt is, de problémával élni azzal a tudattal, hogy elmenni nem tudok mert nincs pénzem, munkám nincs mert másnak se, fogalmam sincs mit lehet tenni, ez bizony rohasztó állapot. Ugyanez mondjuk Budapesten (nagyvárosban) más. El ugyanúgy nem mehet, de van használható tömegközlekedés, van sok felé munka, még az alkalmit is lehet szervezni, nem érzi ott az ember, hogy semmi esélye. De legalábbis kevésbé érzi. És őt se ismeri senki, ami ilyenkor jó. Ez pedig hatalmas viselkedésbeli különbséget eredményez.
A hibás (vagy inkább önző) gazdaságpolitika miatt a falunak nincs forrása, talán boltja se, mitől lenne útja, tiszta portái, normális vezetése. Igen, az emberek itt néha elviselhetetlenek, de az ok a parlamentben, a kormányhivatalokban, a megyei központokban keresendő, nekik kell a feltételeket megteremteni. Aztán ha ennek sincs hatása, akkor lehet számon kérni a falun.
Ma azok a falvak, amelyek főút mentén vannak, esetleg ipar települt a környékre, netán egy hiú, környezetére figyelő bennfentes lakja, egészen jók is tudnak lenni. Van néhány ilyen. A többség azonban nem ilyen szerencsés, vegetálnak, megfigyelik őket, persze hogy frusztráltak.
Az említett közösségi oldal lehet, hogy kezdetben nem a legszerencsésebb, de van egy hatalmas jó tulajdonsága: cselekedni akarnak, felébredtek. Nem szapulni kell, hanem segíteni. És bizony a helyes cselekvés első lépése a helyzetfelmérés. Mi van, mi kéne, ki mit tud. Aztán lehet szervezni. Ha én falun élnék, első dolgom lenne felkeresni őket, hogy segítsek. Innen csak annyit tehetek, hogy elmondom, mitől lesz jó egy folyamat. Hátha valaki hasznosítja.
Nálunk is hasonló a helyzet, viszont én jogosnak érzem! Pontosabban itt sajnos már az emberek sem nagyon foglalkoznak semmivel, a közösségi oldal sem játszik. A polgármester és a képviselők magasról tesznek mindenre már évek óta.
Nyílt testületi ülés? A lakók többsége lehet azt sem tudja mi az. A falu honlapján évek óta nem tettek közzé semmit, még a rendeleteket sem! Elvileg az ülések időpontjáról csak az Önkormányzat épületében lévő hirdetőtáblán lehet informálódni. Ki jár be oda naponta, hetente?
Pár évvel ezelőtt még volt közmeghallgatás, arra meghívót küldtek mindenkinek. Tavaly már meghívó sem volt, a honlapon se volt róla semmi, pedig az SZMSZ leírja, hogy a falu honlapon közzé kell tenni. A törvény pedig azt, hogy évi egy közmeghallgatás kötelező. Ezt kinek lehet jelenteni?
Valószínűleg a polgármester nem indul idén, már több ciklust végig vitt. Az emberek bizalmat szavaztak neki és a képviselőknek. De 2014-ben ez egy óriási hiba volt.
A község autóját a polgármester magáncélokra használja.
És mindez egy pár száz lelkes faluban történik.
Személy szerint nagyon várom az önkormányzati választásokat és, hogy kiírásra kerüljön a választás dátuma.
Attól félek, hogy már a lakók sem fognak foglalkozni ezzel. Mit tudnék tenni azért, hogy minél többen menjenek el szavazni és legjobb meglátásuk alapján döntsenek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!