Csak én érzem a magyar társadalom kettészakadását ennyire súlyosnak?
Akármi akármit mond, lassan fenyegetően kezd szétesni az ország, egyre inkább vékonyodik az a bizonyos középosztály. Olyan szintű különbségeket tapasztalok életformák között, hogy az szinte sokkoló, pedig láttam már ezt-azt.
A fővárosban élek, itt is nőttem fel, és azt tapasztalom, Budapesten belül IS kialakul lassan két pólus, amit leginkább az életkörülmények formálnak. Az egyik a dolgozó, normális munkahellyel rendelkező, normális és EMBERHEZ MÉLTÓ életet élő réteg, akiknek vannak céljaik, terveik, rosszabb és jobb napjaik. Ez ma már Magyarországon szinte luxus kategória, hogy egy olyan életed legyen, amit nem fenyeget folyamatosan a banki hitel, a szörnyű pénznélküliség, az alap szükségletek kielégítetlensége, ami jellemzi a másik oldalt. Ha ma rendelkezel autóval, vagy saját ingatlannal, szinte a szerencsésebbek közé tartozol.
Az a másik oldal, aki leragadt a kilátástalan helyzetben, hiába járatja a gyerekeit jó iskolába, akkor se fognak tudni kitörni, mert napról napra él a család. Tanult, végzettséggel rendelkező emberek kényszerülnek ilyen helyzetekbe, csak úgy mint egy tanár vagy ápoló, akik mellesleg szinte a legfontosabb feladatokat látják el nap mint nap.
És a kettő között semmi. Vagy mész nyaralni évente háromszor vagy egész életedben sem. Vagy taníttatnak a szüleid, magántanárhoz járatnak, nyelveket tanulsz és elit egyetemre mész, vagy örülsz, hogy gimi után ingyen van az első OKJ-s képzés. Vagy válogathatsz a különféle diéták és személyi edzők közt, vagy eszel amit tudsz venni. És még sorolhatnám a végtelenségig.
Azokat a szolgáltatásokat is a népesség felső pár százaléka veszi igénybe, amikkel tömik az emberek agyát. Hol tudna egy átlag magyar válogatni, hogy hova menjen nyaralni? Vagy megvenni a legújabb nem tudom milyen nivea-s bőrápoló krémet?
És ami a legborzasztóbb, hogy földrajzilag is elkülönül ez a két réteg. A budai "elit", az értelmiség tudatában sincs a saját helyzetének, de ez elmondható pár pesti kerületről is. Ők csak élnek, ahogy tudnak, max hiradóban hallanak olyasmiket, hogy kilakoltatás vagy éhezés. Az meg, hogy pár kerülettel arrébb mik történnek, el van zárva előlük, hisz egy tisztességes szülő persze hogy nem engedi a gyerekét a 8kerbe körülnézni.
Ki mit gondol erről? Én reagálom túl?
Szerintem igen, te reagálod túl. Én azt látom hogy egyre több pénz van az embereknél. Nyilván nem egyenlően elosztva, de szerintem nagy általánosságban egyre jobban él a nép. Talán az lett feltűnőbb hogy az említett leszakadó réteget semmi nem védi, semmi nem támogatja, szociális háló nincs. Hogy ez baj-e arról lehet vitatkozni, de szerintem tény hogy az átlagember egyre jobban megél a munkájából, lassan elmondhatjuk hogy tisztességes munkából is meg lehet már élni, és lehet boldogulni és előre jutni. Ha valaki nem dolgozik akkor tényleg gáz van, de ez meg nem biztos hogy baj.
Ha szétnézel egy pénteki vagy szombati napon egy plázában, szinte lépni nem lehet. Az utazási irodákban szinte minden el van már adva nyárra, a jo helyek beteltek. Nem úgy tűnik hogy olyan nagy gond lenne, és nyilván nem csak a népesség felső 5%-a vásárolt fel mindent.
Szerintem a népesség úgy 70-80%-a tisztességesen megél, kényelmesen elvan, abban viszont igazad van hogy a maradék leszakadó 30% helyzete viszont reménytelen.
Ma 18:34! Irtózatosan szűk látókörű vagy!
Magyarországon 3 000 000 autó van forgalomban, ez nyilván nem ennyi személyé, de ez már más tészta, a többi 7 000 000 embernek nincs autója. Mégis azt mondani, amikor az autókat látjuk, hogy nem látszik, hogy nincs pénz Magyarországon, mert ennyi autó van az úton, elég nagy ostobaság, hiszen akiknek nincs, azokat jó hogy nem látjuk... Ugyanilyen ostobaságot írtál le a nagyáruházi tömegnél...
Kérdező! Sajnos nem reagálod túl.
"A kérdés hogy ez a jelenlegi kormány leváltásával vagy esetleg a nyomorgó nép fellázadásával "
Annyira a kormány se hülye, hogy annyira nyomorba taszajtsa a népet, hogy az fellázadjon ellene. Nem akarja az levágni az aranytojást tojó tyúkot :) Annyit mindig adni fog, hogy te úgy élj, hogy ne akarj komolyan lázadozni. Esti programnak alkalomadtán ki lehet menni a Deák térre kicsit fujjogni, de az ilyen hobbi-lázadozók sosem döntöttek meg még egy kormányt sem. Annyira meg nem nagy a 'nagyon-elkeseredettek' tömege, hogy az komolyabb problémát okozzon. Aki akar, az meg tud élni, ha nem is valami fényűzően, de ahhoz eléggé, hogy jobban féltse, mintsem komolyabban lázadozni kezdjen.
Két dolog keveredik, ezért is vitatkoztok. Először is ott van a szegénység, itthon hivatalosan 12-14% számít szegénynek, viszont van még nagyjából ugyanennyi ember, aki ott áll a küszöbén. A szegények aránya nem változott érdemben, de többen kerültek közel hozzá.
A társadalmi egyenlőtlenség nem egyenlő a szegénységgel, ez a gazdagok, középosztálybeliek és a szegények arányát, az átjárhatóságot jelöli. Ez sajnos romlik az 1970-1980-as évek óta világszerte, a közgazdászok szerint a ma uralkodónak számító neoliberális gazdaságpolitika miatt. A középosztály valóban vékonyodik, és az esély is romlik, hogy oda bekerüljön valaki vagy onnan továbblépjen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!