Miért neveznek szinte minden várost kisvárosnak ezen az oldalon?
Baját úgy írták le egyszer, mint "nagyon kicsike város", pedig az országban a 26. legnagyobb. Nyíregyházára azt mondta egyszer valaki, hogy "egyértelműen kisváros", de közben a 7. legnagyobb. Békéscsabára akik itt azt mondják, hogy "olyan, mint egy nagy falu" azok valószínűleg még nem láttak falut. Roppant bosszantó, amikor 20-30 ezres városok munkehelyi/tanulási/kikapcsolódási lehetőségeit Budapesttel hasonlítják össze. Magyar léptékkel mérve Nyíregyháza nagyváros, Baja pedig közepes.
Persze lehet New Yorkkal és Párizzsal összevetni, de mi értelme? A magyarok folyton csak felfelé tekintgetnek, észre sem vesszük a nálunk kisebb, jelentéktelenebb vagy szegényebb országokat. Nyilván a nemzeti érzelmekhez a hazáért való aggódás is hozzátartozik, de az túllő a célon, amikor arról beszélnek, hogy húsz év múlva teljesen kiürül az ország. (lehetőleg ne erről a bekezdésről beszéljünk, hanem a kérdésről.)
Az a baj, hogy van vagy 10 méretkategóriája a városoknak a nyolcezres járásszékhelytől a 30 milliós metropoliszig, és ha ezt valaki a kis és nagy szókettőssel akarja lerendezni, abban lesznek csúsztatások. Hagyd rájuk, lendülj túl rajta...
(Mondjuk, nem véletlenül voltak ilyen kifejezések régen, hogy megyei jogú város, regionális nagyváros, mezőváros, törvényhatósági jogú város, rendezett tanácsú város, nagyközség, önálló község, közös tanácsú közöség, városkörnyékközpont meg ezer más, de akkor legalább az ember tudta, ha ezt vagy azt mondják, mit képzeljen el hozzá. Hivatalos neve volt, hogy nagyközség, nem az, hogy te majd mérlegeled, neked elég nagy-e.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!