Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Annyira természetes jelenségne...

Annyira természetes jelenségnek számított? Mindenki természetesnek érezte?

Figyelt kérdés
egy megénekelt Balassi énekből látom hogy a végeknél lévő vitézek simán feláldozták magukat, mentek öltek küzdöttek elestek, utolsó erejükig már akkor is a győzelemért. ezekből gondolom hogy mégkorábban az Árpád-korban ugyanez ment? jött a tatár, az aktuális földesúr meg összeszedte a környékről a néhány száz fős katonasásgát és csatlakozott a nagy sereghez a király parancsára mert ez volt a kötelessége? simán elfogadták, nem féltették az életüket vagy valami?
2018. júl. 26. 23:51
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem egészen így volt, a feudalizmus kialakulásával egy hűbéri rend szabta meg a kötelességeket.

Mindenki a közvetlen urának tartozott elsősorban szolgálni, bár volt az uralkodóknak közvetlen fennhatósági területe és a hűbéri lánc végén is a király volt, de ha például egy főúr lázadóvá lett, az alája tartozóknak nem volt választási lehetősége, követniük kellett, bár ez speciális eset volt, de annyi minden esetben érvényben volt, hogy a királyi sereghez csak a saját bandériumának kötelékében csatlakozott, a saját vezetői parancsát követve.

Balassi korában az átpártolás megszokott dolog volt, maga Balassi nagyjából két tucatszor változtatott pártállást, de a többségéről nem is tehetett, mert a nemzetségének a feje, Ballassa János rokonságban volt a Perényiekkel, Dobókkal, Turzókkal, sőt még a Báthoryakkal, Bocskaikkal is, ezért neki is követnie kellett a família érdekeit, hol Ferdinándhoz pártoltak, hol a Szapolyai párthoz, ezt még Gárdonyi is pedzi az Egri csillagokban. Dobó a könyv elején Ferdinánd híve, aztán megfordul Budán az özvegy királynő kíséretében, majd Egert védve ismét Ferdinánd szolgálatában áll.

Ez jellemző a kor emberére, Balassi talán rekordot tart, de ez koránt sem biztos.

Ami a harcot illeti, ott sokan voltak akik teljesítették a kötelességüket, de sokan meg nem, főleg a zsoldosok, de magyar vitézekkel is előfordult, hogy az aránytalan túlerővel szemben nem vállalták az élethalál harcot. főleg, ha szabad elvonulást ajánlottak cserébe a vár feladásáért.

Abban a hadjáratban, ami az Egri csillagokban is szerepel, az Oszmán hadak egy csomó erősséget elfoglaltak, többet harc nélkül, mert a védőik féltették az életüket.

[link]

2018. júl. 27. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!