Ha egy fehér ember délen telepedik le, az utódai színesbőrűrk lesznek?
Azt olvastam, hogy a sötétbőrűeknek azért olyan a bőrük, mert ugye olyan helyen élnek és alkalmazkodni kellett. Jó, tudom, ez hosszú generaciókba telt, de vajon mennyibe? És ha egy európai Afrikaba költözne és fehér embertől lenne gyereke, meg az ő gyerekeinek is fehér de Afrikában élő embertől lenne gyereke és így tovább (tehát nem lenne a vérvonalban egyetlen színesbőrű sem), akkor az lehetséges a fenti elmélet alapján, hogy az utódok, ahogy halad egyre előrébb a családfa, minél sötétebb bőrrel születnének?
Nem troll kérdés, komolyan kerdezem. Meg is mondom őszintén, abszurdnak találom ezt a saját kis gondolatfuttatást, de az alapján, amit olvastam (hogy a naphoz való alkalmazkodás miatt lett sötét a bőrük), logikusnak tűnik.
Ugyakkor fordítva (színesbőrű költözik európába a családfában nincs fehér bőrű) még valószínűtlenebbek tűnik, hogy generációkkal később egyre világosabb legyenek az utódok.
Köszi bárkinek is a NORMÁLIS választ!
"nem feketesdik vissza az Afrikában elő fehér népesség."
...de csak akkor, ha egész életében végig klimatizált, sötét szobában tud maradni!
#7: "De ilyen változások csak akkor vannak, ha az emberek darwini szelekció alapján hullanak / maradnak életben"
A szelekció nem egyenlő a halállal. Elég ha a populációban a sikeresebb verzió több utódot nevel fel konzekvensen. Sőt! Ez a meghatározó, és nem a halálos szelekció. Gondolod, hogy mondjuk a tacskó -, vagy a másféle és formájú kutyák kialakulásához fajtánként is tömeghalál kellett?
Dehogy! Egyszerűen az egyik környezetben a kicsit más forma jobban terjedt, míg a más környezetben meg a másik forma terjedt jobban, szép lassan leváltva az eredetit.
A sötét bőrű ember mitől halna meg ott ahol ma a fehérek uralják a terepet? Egyszerűen a kicsit világosabb bőrű sikeresebb volt valamivel és valamiért az utódnemzésben, és kész.
@Kérdező
Nem valószínű, hogy manapság az Afrikába költöző fehér emberekre bármilyen olyan szelekciós nyomás nehezedne, hogy változzon a bőrszínük, ugyanis szép kényelmes lakásokba laknak, orvoshoz járnak, naptejet használnak, nincs jelentősége az élelmiszer beszerzésnél a boltban a bőrszínnek... stbstb.
A különböző bőrszínek nem akkor alakultak ki, amikor vonattal, meg repülővel utaztak, és nem kényelmes városokban telepedtek le...stbstb.
#Kérdező "de nem hiszem, hogy a szája vastagabb lesz a melegtől"
Nem hiszem, hogy érted milyen módon működik az evolúció. Minden ember más és más, tehát lesz az összes fehér ember között is legvékonyabb és legvastagabb szájú.
Ha a környezet tulajdonságai lassan úgy változnak meg, hogy az utódszám mennyiségét kedvezően befolyásolja az éppen jellemző átlagvastagságnál kissé vastagabb száj, akkor nyilván meg fog nőni a vastagabb szájúak násza, és így persze ezeknél nagyobb eséllyel születik kissé vastagabb szájú utód is (az öröklődés szabályai szerint), és lassan ez a tulajdonság szépen elterjed. Idővel már nem a vékonyabb száj lesz az átlag, hanem a kissé vastagabb a korábbihoz képest.
De most már az emberek ezt a vastagabb szájat fogják normálisnak és átlagosnak tartani.
Ilyen környezetváltozást mindössze pl. a kissé vastagabb száj iránti vonzódás is előidézhet (nemi szelekció), akár egy megállíthatatlanul és az időben hosszan terjedő "szájdivat" miatt. :)
Na még erre... Hogy jobban megértsd.
#Kérdező: "...mondjuk a haj a pára miatt göndörebb lehet."
Nem lesz az utódod haja attól göndörebb, mert az egyenes szálú hajadat minden reggel sütővassal begöndöríted. Se a párának, se a sütővasnak fogalma sincs arról, hogy a te örökítőanyagod génjeit hogyan kell átszerkeszteni úgy, hogy az utódodban a haj már göndörebb legyen, de ha csoda folytán tudná, akkor se képes az örökítőanyagodba belenyúlni. A rengeteg egyenes szálú hajjal rendelkező ember utódai között előbb vagy utóbb tuti lesz hullámosabb hajú, mert a szülők örökitőanyagából véletlenszerűen kissé megváltozott örökítőanyag jön létre az utódban. Minél több a szülő és az utód, annál nagyobb tehát az örökítőanyagok variációja, és így a sok-sok véletlenszerű változásban kell néha lennie olyannak, ami éppen kedvező másságot hoz létre az utódban. Ha az utód olyan környezetben jelenik meg, ahol kedvezőbb a hullámos haj, akkor ő nagyobb eséllyel fog tudni több utódot nemzeni, mint az egyenes hajúak. Pl. fokozatosan, de nagyon lassan melegszik a klíma, és a hullámosabb, göndörebb haj (ami nem a melegre göndörödik be, hanem egyszerűen ilyenre sikeredik születéstől fogva) jobb hűtést biztosít a fejbőrnek és az agynak is, így az ilyen hajú nagyobb eséllyel fog tudni érvényesülni a szabadban, a hosszútáv futásban a vad becserkészésekor, a vadászatnál... stb.
De mint mondtam, a mai világunkban nem azzal jutunk könnyebben élelmiszerhez a minket védő bevásárlóhely falai között, ha minél jobb a hűtés a fejünkön, hanem ha minél vastagabb a pénztárcánk.
#17: "De a feketék hajának textúrája is más, még egy fehér göndör hajú emberétől is..."
Öööö... na és? Akkor mi van?
Fehér emberben is van ahol a gödör és göndör között más a textúra.
A negrid nagyrasszt általában a göndör és erős haj, és testszőrzet jellemzi. Ahhoz, hogy a korábban emlegetett hűtés fennmaradjon megbízhatóan (futás közben ne lebegjen és simuljon el, úszás után ne tapadjon össze, ill. gyorsabban is száradjon meg stbstb.), nyilvánvalóan erősebb és szilárdabb vázú haj kell. A fehér ember haja szép lassan veszíthetett ezekből a tulajdonságokból, és a haj ellágyulhatott, vékonyodhatott, így több formavilágot felvehetett.
Az Etióp típus az europid-negrid átmenet, ahol a haj göndör, de már erősen hullámos is.
Nem értelek. Sorra veszed a két rassz között az összes különbséget? :D
Bocsika! De nekem arra nem lesz időm, hogy... Amúgy egy kis gondolkodással te is sok mindenre rá fogsz tudni jönni, ráadásul utána is tudsz nézni. Hallottál már róla! A barátod ott azon a számítógépen... :)
#17: "És a feketékre jellemző vastag száj se ugyanaz, mint egy fehér ember vastag szája."
Öööö... meg még az arcberendezésük is más, meg még egy csomó minden is más. Na és?
Hát, a vaddisznóból lett a házisertés. Ez a vaddisznó: [link]
Ez meg a sertés: [link]
Eléggé másnak látod a szájukat? Mert ehhez képest a fehér ember szája szinte semmit se változott a negridhez képest, holott sokkal de sokkal gyorsabban megváltozott a vaddisznó pofája sertéssé alakulás közben, mint a két tárgyalt emberformáé.
Az ember arca az evolúció során pontosan ugyanúgy rövidült, és az állkapcsa ugyanúgy gyengült (gracilisabb lett), mint ahogy a házisertésé is, ahogy egyre kevésbé kellett kemény dolgokat megrágnia.
A kutyák pofája is rövidült emiatt a farkaséhoz képest, de náluk is fajtától függően hol rövidebb, hol hosszabb maradt (persze ebbe már beleszólt a tenyésztés is). Ennek megfelelően a szájuk is más lett. Van ilyen rövid pofájú és igencsak extrém szájjal rendelkező kutya is: [link]
Ezekhez képest az emberi rasszok szinte ugyanolyanok, de nyilvánvalóan náluk is csoportosulásoktól, környezettől függően hol gyorsabban, hol lassabban rövidült az arcberendezés, és ezek miatt is sok arcforma másképpen alakult.
Még mindig nem értem, hogy mire akarsz kilyukadni.
#Kérdező: "Értem"
Biztos? Tehát ha valaki azt mondja majd neked, hogy a zsiráf nyaka azért lett hosszú, mert állandóan nyújtogatta, akkor ki fogod mosolyogni?
Remélem igen. :)
Utána majd kérdezd meg ettől a valakitől, hogy a kutya, sertés és ember arca eszerint azért rövidült, mert húzogatták a pofájukat befelé a koponyájukba? ;)
Menjél máshova okoskodni.
"Nincs időm"
--> senki se parancsolta, hogy válaszolj. Nem kell rinyálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!