Mainstream-e a mainstrem?
Hajlamosak vagyunk a nagyvárosok jellemzően közép-
és felső-osztálybeli fiatalságának szokásait általános világtrendként felfogni, legyen szó politikáról, művészetről, párkapcsolati jellemzőkről stb.
Viszont sok minden arról árulkodik, hogy ez a réteg a gazdasági, tudás, és kapcsolati tőkéjének köszönhetően egyszerűen csak sokkal hangosabb tud lenni a "plebsznél", viszont azt semennyire nem reprezentálja.
Számos kérdőíves felmérés szerint a mostani tízen-huszonéves magyar fiatalság kifejezetten konzervatív értékeket vall, akár a család, mint intézmény, akár a nemzetállamiság megítélést illetően. Az ország keleti megyéiben már nő a gyerekszületések és a házasságok száma nem csak a cigányság, hanem egyre inkább a helyi magyarok körében is, ezzel mintegy a korábbi zuhanó tendenciát a stagnálás felé hajlítva (a halálozások számra persze még mindig több!).
A minden főlé helyezkedő emancipáltság, a modern feminista diskurzusok házasságot elítélő felfogása nagyon úgy néz ki, hogy nem képes kitörni Budapest belvárosából.
Emellett a világpolgári tudat, a multikulturalizmus elfogadása, a nemzetállamiság elvetése és az euroföderalizmus is kifejezetten egy szűk, hazánk esetében pest-belvárosi klikk jellemzője, amely klikk viszont főleg a netes közösségi portálok orgánumaiban magát úgy ábrázolja, mint a mai fiatalság gondolkodásmódjának megkérdőjelezhetetlen képviselőjét, a szilárdan kikövezett full individualista jövőbe vezető utat, és soha nem merül fel senkiben a kétség, hogy valójában pont egy kisebbséget képviselnek, aminek a hangja már nem csak a vidéki falvakat, nem csak a mezővárosokat, de már a főváros külső kerületeit sem képes elérni.
Mátészalkán, Hajdúbagoson, Füzesabonyban nem látni hipstereket, nem látni kultúrbalos értelmiségieket, oda sem az újragondolt, "mindenmentes" gasztroforradalom, sem a vegánság, sem a genderstudies nem jutott el.
Az ország fiatalságának a nagy része továbbra is rántott levest és paprikáskrumplit eszik a műanyagterítős asztalok mellett, hétvégenként feles szilvát kér a Kőbányai mellé, nem akar sem önmegvalósítani, sem LMBTQ-jogokat képviselni, gyereket és férjet/feleséget szeretne, egy másfélszobás panellakást, és nyáron három napot Balatonaligán.
Amikor nekem az jut eszembe, hogy az a "hangosabb" réteg amiről írsz valójában a szűkebbnek mondható, mindig azt gondolom, hogy biztosan én vagyok a borzalmasan naiv. Pedig nem gondolom, hogy minden szempontból rossz lenne az amit onnan láttatnak magukról az emberek. Csak ahhoz képest látszik soknak, hogy nincsenek arányban a többivel, vagy ami még inkább zavar ebben, hogy bizonyos értékrendek képviselői nem is léteznek benne. Pedig hát vannak, mert én nagyon is látom őket!
Szerintem az a sok-sok minden ami szerinted itt egy klikkre jellemző, azok minden más ember életében is ott vannak, folyamatában találkoznak vele, de előfordul, hogy néhányan megrekednek ezekben. És ha már nem tudsz tovább menni, akkor csináld jól elv alapján, igazolják maguknak, hogy nekik ez a feladatuk. Nem azt mondom, hogy mindenkire igaz, de ha belegondolsz könnyebb elfogadni, hogy a te döntésedből tartasz adott élethelyzetnél, és nem azért mert belekényszerültél, vagy nem volt más választásod.
Viszont meg is szeretném fordítani a nézőpontokat, mert szerintem az a szűk klikk nem adott területre jellemző, hanem oda száműzetnek azok az emberek, akik nem férnek bele egy kisvárosi/falusi közösség kereteibe. Ami szintén nem jól van. Jobban tetszene egy homogén eloszlás, de nem tud működni. Nem csoda, hogy az a településenként 1/16-od ember, elmegy oda ahol talál még magához hasonló kettőt, és valamilyen formában hangoskodnak a létjogosultságukról.
Hogy most ez probléma-e egyáltalán? Nem tudom. Nekem nem probléma, mert helyén tudom kezelni ezt. A mostani fiataloknak probléma? Ha van aki elmagyarázza nekik, hogy ez hogyan működik, akkor szintén nem. Szóval igazad lehet abban, hogy ami főirányként megmutatkozik belőlünk az valójában mondjuk 10-20% (fogalmam sincs mennyi) emberre igaz. De szerintem nem az van, hogy a maradék 80 nincs arányosan képviselve, hanem hogy ebből a nyolcvanból hatvan nem is akar megszólalni, vagy még csak látszani sem benne. Nincsenek. Igen ők viszik az ipart, a gazdaságot, és ők szolgáltatják az ezek működéséhez szükséges további alapanyagot is. Meg kell mutatni őket?
Így igaz, vidékre, minden nehezebben jut el, de ez mindigis így volt. Ott az emberek másképp nőnek fel, kicsit úgymond "lemaradottabbak" a trendekkel kapcsolatban. Mindig az diktálja a trendeket, aki hangosabb, és aki fogékonyabb a váltásra, vagy önmaga akar valtoztatni.
Ha esetleg rosszul érzékeltem a veleménnyilvánításod, akkor nehari. Persze az sem jó, ha valaki például túlzottan feminista, vagy túlzottan individualista. De a túlzás már nem is valódi formája a gondolkodásmódnak. A normál feminizmus nem jelenti a házasság elutasítását. Vagy az is téves, amikor valaki rögtön azt feltételezi, egy melegeket elfogadó emberről, hogy a véres, fröcsögő szájú LMBTQ aktivisták legerőszakosabbika. Ez sem így van, mindig vannak fokozatok. Így a másik véglet (általad említett vidékiek) sem ideális szerintem.
A túlzás nem jó semmiből. Nem gondolom, hogy az altalad leírt alacsony igényű, viszonylag műveletlen*, túl konzervatív, szűk látókörű réteg lenne a követendő példa. Vagy akiknek nincsen igénye a jótékony változásra, nincsen igénye egy minimális önmegvalósításra sem. Az, hogy valaki felvállalja önmagát, kitűnik a többi közül, kimondja az esetleg eltérő véleményét, nem az önzőséget jelenti. Az a baj sem a konzervatívak, sem a vérliberálisok nem tudják különválasztani a dolgokat. Mindketten tíz körömmel ragaszkodnak a saját elveikhez, és nem hajlandók elfogadni, de még meghallgatni sem egy felet sem a másikéból. Pedig mindkét oldalon vannak olyan dolgok, amiket fontos lenne szem előtt tartani, és jó lenne mondjuk elvetnim Fontos lenne megtalálni a középutat. Én személy szerint full középen állok, eléggé békepárti vagyok, és mindig a nyugalmat keresem (kisebb-nagyobb (inkább kisebb) sikerrel).
Azért írtam ezt le, mert úgy láttam, te is véléményt nyilvánítottál, ezért gondoltam azért írtad ki a kérdést, mert másokéra vagy kíváncsi. Ha félreértelmeztem, akkor bocsi. Az első mondatom azért mindenképp megállja a helyét. :)
*nem az alapműveltségre gondolok
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!