1990 előtt létezett a mai közmunkához hasonló foglalkoztatás? Vagy az ilyen jellegű munkákat akkor kik csinálták? Közterületek takarítását pl.
A rendszerváltás előtt mindenkinek munkát kellett adni. És adtak is mindenkinek, akkor is ha a munkahelyen valójában nem is lett volna rájuk szükség. Őket lehet a mai közmunkásokhoz hasonló kategóriába sorolni. Akkoriban kapun belüli munkanélküliségnek nevezték ezt a jelenséget, hogy akkor is állása van valakinek ha normál piacgazdasági körülmények közt nem lett volna ott.
A rendszerváltás után el kellett telnie némi időnek ahhoz hogy megszokjuk azt hogy most már akár otthon is meg szabad élni és nem kötelező idegen helyen dolgozni. Voltak akik hamarabb kapcsoltak és amikor voltak az elbocsátások, nem új állást kerestek hanem kihasználták azt hogy munka nélkül is van segély.
Például a szülőfalumban a TSZ végezte a falu közterületeinek rendben tartását. Egyrészt a gépeivel, másrészt mindig volt a TSZ-ben felvéve segédmunkaerő, akik bármi feladatot elvégeztek, például az árok takarítását, az épületek ereszcsatornáinak tisztítását vagy törött cserepek cseréjét, festéseket, stb.
A takarítást a takarító(nő)k, az utcaseprést az utcaseprők végezték fizetésért, amiből az akkori életszínvonalnak megfelelően meg lehetett élni.
A mi falunkban minden felnőtt dolgozott a helyi TSZ-ben vagy a 20km-re levő sörgyárban (a cigányok is). A rendszerváltáskor mindkettőt korszerűsítette az új tulaj, ergo a dolgozók háromnegyedét kirúgták. Hová mehettek volna ezek az emberek dolgozni? Máshol is ugyanez volt a helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!