Az Óceániában élő őslakosok mennyire tudnak beilleszkedni az "európaiak civilizációjába"?
Olyan dolgok érdekelnek, mint például hogy dolgoznak-e, van munkahelyük? Mennyire értenek a modern, elektronikai dolgokhoz? Beszélnek több nyelven is (pl. Tahitin angolul)?
Előre is köszönöm a válaszokat!
az őslakosok integrációja változó sikerességű, sok helyen sok minden jól működik, de nem tökéletes minden.
Nagyon általánosítva, mégmindig nagyobb eséllyel lesz egy pacific islander alacsonyabb iskolázottságú, mint egy pacific fehér de azt is fel kell ismerni, hogy komoly különbségek vannak egy Fiji és egy Kiribati lakos között, vagy egy Samoai és egy NZ-n élő samoai között.
Ott van Francia Ploniézia, Hawaii ami az USÁhoz tartozik, stb. nagy különbségek vannak.
Mivel a különbségek országonként eltérnek, nem lehet általános választ adni a kérdésre.
Köszönöm a válaszokat! Igazából leginkább Polinézia érdekelne, főleg Francia Polinézia és Új-Zéland. Új-Zélandról azt olvastam, hogy ott a maorik egyenrangúak a fehér emberekkel, de egy ismerősöm, aki kint él Új-Zélandon azt mesélte, hogy maguknak való nép, és nem nagyon érintkeznek az európaiakkal.
(Úgy tudom, Francia Polinézia Franciaország gyarmata, Hawaii pedig az USA egyik tagállama.)
"ismrősöm mesélte"- max ismerősöd nem érintkezik maorikkal, de amúgy a lakosság kb. 15% maori és vannak beilleszkedési gondok. (nem csak maorikkal, hanem más pacific islanderrel is, rengeteg itt a samoan, fijian, stb. de vannak beilleszkedési problémák ázsiaiakkal is...)
Ugyanakkor a maorik rengeteg kedvezménnyel és segítséggel élhetnek és bár vannak hátrányok, nem lehetetlen kitörni, különösen amióta NZ abbahagyta a kolonizáló fehérember viselkedést és rájött, hogy mindenkinek jobb, ha együttműködnek azok akiknek együtt kell élniük. Nem minden fenékig tejfel, de szerencsére a szociális szolgáltatások kezelik a maorikat érintő problémákat, nincsenek hátrányban az oktatásban, szabadon működtethetik az iwiket, vannak politikai mozgalmaik és a Maori Párt benn van a parlamentben. Az utóbbi időben rengeteg olyan sérelem került lerendezésre és/vagy kompenzálásra, amit még a koloniázló fehérember követett el a maorik ellen. Visszakerültek földek maori tulajdonba, a közoktatás része a maori kultúra és nyelv, stb.
Időközben az őslakos életforma is erősen változik, egyre kevesebb az igazi sokgyerekes nagycsalád, stb.
A helyzet messze nem tökéletes, de az állam igyekszik megtenni amit lehet.
Yaluu! (gamilaraay nyelven)
Ha az ausztrál őslakosokat nézzük, ott az Ésazki Területen a legjobb az életük, míg NSW és Vicotria államban gyakorlatilag élvezhetik a civilizáció perifériáját...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!