A budapestiek miért mossák össze sokszor vidéket vidékkel? (lent)
Cikkek kommentek alapján nekem úgy tűnik -bár nyilván van kivétel-, hogy sok pesti úgy gondolja, hogy Budapest A Város, majdhogynem egyenlő Magyarországgal, vidék meg egyenlő a falvakkal, mert a város az Budapest. Összemosás alatt azt értem, hogy hallottak ezek az emberek vidéki nagyvárosokról? Megyeszékhelyekről? Ha nem is 2millió lakosú, de attól még Szeged, Pécs, Miskolc, Debrecen, Győr... stb is városok, és nem "vidéki élet" van ott sem. Ugyanúgy boltban veszik a kaját, sokan panelban laknak, busszal járnak dolgozni stb. Nyilván nem akkor városok, mint Pest, de azért a legkisebb 800 fős falvakkal se kéne összemosni. Vagy tényleg azt gondolják, hogy pl Szegeden vagy Debrecenben az egyetemisták egy-egy vizsga után mennek kapálni meg tehenet fejni?
Van erős túlzás a kérdésemben, de remélem, érti mindenki a lényeget. Nem nagyon tudom hovatenni ezt, hogy sokan a vidéki nagyvárosokra is falvakként tekintenek, mert csak Budapest a város szerintük.
Ez emberfüggő, tájékozottságtól függ. Volt egy Pestre költözött barátnőm, aki lehozta egyszer hozzánk (Nyíregyházára) látogatóba egy ottani ismerősét. A csaj - nem viccelek - még gumicsizmát is hozott, május végén, mint aki valami mocsárba készül. Nálam szálltak meg, mikor mondtam, hogy szerintem menjünk el a Tescóba vagy egy Aldiba vásárolni, akkor megkérdezte, hogy "az itt is van?"
Extrém eset volt a csaj, ezt aláírom, de ez egyszerűen tájékozatlanság.
Ilyet én is tapasztaltam régebben hogy lenéznek.
Akkor elkezdtem gondolkodni rajta és rájöttem hogy itt csak én nézhetem le a pesti embert .
Mert én kimondottan utálok ott közlekedni, a rossz utak , a parkolóhely hiány miatt. Ha meg van parkoló az olyan drága hogy menekülni kell. Én nagyon kevés részét láttam szépnek, persze van szép része is. Néhány kerület pedig vetekszik Tirpákiával. A perem kerületek azok meg kb egy közepes vidéki várossal egyenlőek.
Tájékozatlanság és hanyagság.
Mindenki hallott róla, hogy vannak vidéken is nagyobb városok - csak azt nehéz elképzelni, hogy pont TE onnan jössz. Olyan kép él az emberekben, mintha ezek a városok rendkívül ritkák lennének, és több 1000 km választaná el őket egymástól. Köztük meg persze csak falu és tanya.
Tényleg: vannak egyáltalán városok Budapesten kívül, vagy ez csak egy legenda?
Mi értelme általánosítani?!
Egyszerűen IQ-függő. Nekem már az sem teljesen tiszta, mit takar a "vidéki nagyváros"?!
...kisváros, város, nagyváros, főváros.
Elég nagy baj, hogy még ebben is a megosztottság megy!
Pedig igen kevés a bennszülött pesti, a lakosság nagy része vidékről felköltözött... Aztán valahogy elfelejtik hogy honnan szabadultak és felveszik a nagy arcot.
Viszont az is tény, hogy Pesthez képest a vidék iszonyúan lepusztult. Talán csak Debrecen, Szeged, Győr azok, amelyeket európai mértékkel mérni lehet, a többi valóban eléggé szegényes, lepusztult, elhanyagolt - pedig elképesztően csodás helyek vannak ebben a csöpp országban Zempléntől Zaláig, Beregtől Szigetközig!
Vannak ugyan "lüktetőbb" városok, mint Kecskemét, Nyíregyháza, Kaposvár Székesfehérvár, Dunaújváros, de a legtöbb - sajnos - igen "kihalt", élettelen: Szolnok, Mohács, Békéscsaba... De az is lehet, hogy rosszul látom.
Viszont bár Budapest gyönyörű, de pl. Prága - szerintem - sokkal élhetőbb, tisztább, szabadabb...
Hát, én egy érdekes sztorit futottam be ezzel. Egyrészt sokáig figyeltem, hogy mire használják az emberek a vidék elnevezést, s úgy találtam, hogy az arra a helyre vonatkozik, ami azon a helyen kívül van, ahol éppen vagyunk. :) Persze mondhatnánk, hogy Budapestre sosem mondjuk, hogy vidék, viszont bizony gyakran találkoztam vele a fővároson kívül is, hogy amikor valaki a távollétét indokolja azzal, hogy "vidéken leszek" ez akár Budapestet is takarhatta. Ilyen kontextusban ez valóban egy gyűjtőfogalom mindenre, ami kívül esik az állandó tartózkodási helyemen.
Egy másik érdekesség, ami akár beszédesebb is lehetne mint a homályos jelentésű "vidék", az pedig a le/fel igekötőpáros abban az értelemben, hogy Budapestre FELmegyünk, Budapestről indulva pedig LEmegyünk valahova. Míg a vidéket még a legkisebb faluban is használhatják annak jelölésére, hogy "nem helyben", hanem távolabb, addig a "lemenéssel" Budapesten kívül én nem találkoztam. Ez persze nem azt jelenti, hogy nincs, ha Ti találkoztatok vele, írjátok meg, milyen összefüggésben használjátok.
Az én tapasztalatom is egyébként az, hogy inkább onnan hangzanak el nagymellényű kijelentések a budapesti lét felsőbbrendűségét illetően, akik épp csak betették a lábukat a fővárosba. Na akkor most már ők budapestiek és lenézhetik az otthonmaradottakat. Jogosan háborodnának fel azok a budapestiek, akik esetleg oda is születtek, ott nőttek fel, hogy mit hőbörög az újonnan érkezett, mit veri a mellét és járatja le az ugyancsak tájékozatlan, budapesti embert csak a fővárosba költözött unokatestvére hőbörgéséből ismerő távol élők előtt általánosságban a budapesti népet. (Ha túl összetett lenne a mondat, tehát kell egy kellően tájékozatlan, nem Budapesten élő, akivel meg lehet etetni, hogy minden budapesti fajankó, azzal, hogy a Bp-re épp csak odaköltözött rokon milyen nagyképű lett.)
Egyébként nem mondhatom, hogy biztosan nincs olyan személy, akinek fogalma sincs a fővároson kívüli életről. Én is találkoztam egész életem során egy ilyennel. A fazon ugyan nem reklámozta magáról, hogy budapesti, hanem csak simán összetévesztette Debrecent Miskolccal, majd nem értvén, hogy mitől dobtam hátast, kifejtette hogy tök mindegy, hiszen távol van. Aztán rosszallásomat kezelendő, küldött egy fotót egy meztelen hájas fenékről és ezzel berekesztettük a kommunikációt. De ez a sajátos "problémamegoldás" is csak azt támasztja alá, hogy ő egy "egyedi" eset volt.
Szóval biztosan van olyan, aki ilyen. De nem ez az általános, különösen nem ma, amikor soha nem látott mértékű a mobilitás. Rengetegen áramolnak be Budapestre dolgozni, tanulni, miközben rengeteg budapesti tanul más magyarországi városokban. Rengeteg Budapesten letelepült embernek élnek a szülei még a fővároson kívül, így hétvégenként brutál autókaravánok hagyják el a városokat vagy túlterhelt vonatok utaztatják a népeket péntek esténként keresztül-kasul az országban. És sok értelmiségi - köztük tősgyökeres budapestiekkel - adják fel a nagyvárosi létet, munkahelyet és költöznek falusi környezetbe, dolgoznak távmunkában vagy éppen mezőgazdasági vállalkozásokba kezdenek. Kezit csókolom annak, aki ilyen sokszínűség mellett nagy általánosításokba bocsátkozik. ;)
És végül. Én Budapesten születtem, majd elmentem onnan világot látni - Vidékre, egy olyan városba, amit még az ottlakók jó része is megvet, míg számomra első látásra szerelem volt. Gyönyörűnek, izgalmasnak láttam azt a várost, rengeteg rejtett szépséggel, fotóztam, bennszülötteket tanítottam meg másképp nézni rá, megmutattam, hogy miért szerethető úgy is, hogy szegény, úgy is, hogy romokban áll, úgy is, hogy az előző rendszer ott is módszeres építkezéssel próbálta eltüntetni gazdag történelmi/kulturális múltjának nyomait. És nem akartam visszatérni onnan Budapestre, mégis úgy alakult, hogy visszaköltöztem egy évtized után. Ezalatt a tíz év alatt viszont rengeteget változott a főváros, mint valami főnix támadt fel poraiból, órákig tudnám sorolni mennyit változott a szemlélet, milyen kézzel fogható bizonyítékai vannak a fejlődésnek. És mivel eléggé sok európai nagyvárosban jártam, össze tudom hasonlítani a dolgokat. Bécsben gyakrabban megfordulunk, látjuk a várost, használjuk az infrastruktúrát. Bécs nagyon hasonló Budapesthez építészetileg. De Budapest sokkal változatosabb, szerintem sokkal szebb és a leszakadó kerületek még mindig nem züllöttek olyan mélyre, mint a legtöbb európai nagyvárosban. Már Budapesten is alakul, de még nem dedikált annyira a muszlim/kínai/néger negyed. A hajléktalanok problémája változó. Külföldön is vannak, csak mondjuk nem a legfrekventáltabb részeken vannak berendezett szállásaik az utca közepén. Prágát nem értem. Prágában az óvárosi rész szép, érdekes, azon kívül meg semmi. Prága a kihasználatlanság szomorú példája. Meglennének a pompás adottságok, mégis a többi része unalmas, jellegtelen. Míg Budapest településrészei hajdanán kisvárosok voltak és őrzik szép városközpontjaikat, így a peremkerületekben is ritka építészeti kincsekre, hangulatos városnegyedekre bukkanhatunk. Budapest egyszerűen gyönyörű. Akkor is, ha szeretünk itt élni, akkor is, ha nem. A legszebb város, amit valaha láttam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!