Külföldön is isznak pálinkát?
Gyümölcsökből a legtöbb helyen készítenek alkoholt, olyat is, mint a magyar pálinka.
Csak a nevük más, országonként változó.
Te nem a borról beszéltél a kérdésedben, hanem a pálinkáról.
A slivovica, a snapsz is pálinka, de a gin (boróka) vagy az atole (kukorica) is az, csak nem kimondottan gyümölcsből készül.
A franciák calvadosa pl. almapálinka stb.
A ruszkik vodkája meg krumpliból vagy árpából készül, de végeredményben az is pálinka (párlat).
Egyébként Angliában is van pálinka (legalábbis annak hívják =spirit), de csak 20-25% közötti alkoholtartalmú.
Igen, csak az EU-ban 10 országnak vannak olyan eredetvédett gyümölcspárlatai, amilyen a magyar pálinka. (És persze eredetvédelem nélkül is főznek ilyet.) A legjellemzőbb gyümölcsök is ugyanazok, mint itthon: főleg szilva, barack, alma, körte, meggy. Törkölyt is sok helyen főznek, nem az olasz grappa az egyetlen külföldi.
Amerikában is készül ilyen, bár náluk a szesztilalom óta nem volt nagy divat gyümölcsből főzni, de mióta megint kezdenek elszaporodni a kis szeszfőzdék, az amerikai gyümölcspárlat is újra terjedni kezdett.
Nemzetközileg talán a francia gyümölcspárlatok a legismertebbek (ezeket eau de vie-ként ismerik, bár a franciában ez a szó bármilyen égetett szeszt jelenthet), illetve a német meggypárlat (Kirschwasser). A slivovitz mindenféle európai szilvapárlatot jelent (főleg szerb, cseh, lengyel, bolgár), bár minálunk általában a szerb šljivovicával azonosítják.
Persze ahol nincsen házi főzés meg bérfőzés, és csak boltban lehet hozzájutni, ott a gyümölcspárlat lényegesen kevésbé népszerű, mint pl. nálunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!