Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért lazulnak az illemszabály...

Miért lazulnak az illemszabályok időről időre?

Figyelt kérdés

Én az 1980-as években voltam kisgyerek. Azt vettem észre az idők folyamán, hogy sok ember már a köszönést is elmulasztja, noha Én idősektől hallottam, hogy régebben még szigorúbban vették, ha egy gyerek nem köszönt.

A magázó forma is úgy veszem észre, kezd kihalni. Gyerekkoromban pedig a nagyszüleim mondták, meg újságcikket is olvastam róla, hogy régen a szülőket és volt ahol az idősebb testvéreket is magázták. (Nyilván ez sem jó egy családban.)



2017. jan. 17. 20:43
 1/6 anonim válasza:
95%
Mostanság, már nem veszik komolyan ezeket a szülők, tehát mondogatják igen a gyerekeknek, hogy köszönjön meg ez az.. Pl. én is 13 éves vagyok, és örülnék ha pl. a szüleim leülnének és megtanítanák a bemutatkozást, rendesen a köszönést kinek, hogy. Szerintem az oktatásban manapság az illemtant is belehetne már vezetni.
2017. jan. 17. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
88%
Egyrészt, ahogy könnyebb lesz az élet, úgy lazulnak a törvények (írott és íratlan is), másrészt átmeneti korban élünk, felgyorsult a változás, és ilyenkor egyébként is kevésbé figyelnek ilyesmire.
2017. jan. 17. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
83%
Meg ugyebár, a kisgyerek még köszön szerintem, nagymama meg szüleim is belémverték. Viszont a mai fiatalok nagyon gyorsan elérik a lázadó tini meg kamaszkort, lelkileg, fizikailag egyaránt. Egy tini meg úgy általában toj a szabályokra.
2017. jan. 17. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
57%
Ezek a dolgok jelenleg nem fontosak, ennél történnek rosszabb dolgok is a közéletben.
2017. jan. 17. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
100%
Fenét, az idő mindent megszépít. Bezzeg az én időmben :D
2017. jan. 18. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Két külön dologról beszélünk.

A tegezés térnyerése a nyelv lassú, generációs változása. A magyarban a mostani magázódó formula nem is létezett régen, osztrák-német hatásra jelent meg, lett meghatározó, majd most kezd ismét egyre inkább kikopni, így már csak a hivatalos kommunikációban általános. Az édesapámnak magáznia kellett a szüleit. Akkor ez sok helyen általános volt, ma már elég furán hatna. Ez nem probléma, a nyelvünk változásának vagyunk tanúi.

A másik, hogy sokszor nem köszönnek az emberek. Ezt inkább nevezném bajnak. Szocializációs probléma, a fiatalok körében gyakori, de az idősebbeknél is gyakran találkozom ilyennel (sőt, amikor direkt nem köszön vissza...). Illetve a városias életforma velejárója. Faluhelyen ha az utcán találkozik két ember, köszön egymásnak, többnyire ismerik egymást. Vagy legalább látásból ismerik a másikat. Városban próbálnál meg minden járókelőre ráköszönni, nevetséges lennél. Erre ráerősít az internet hatása is, az embereknek kevésbé természetes, hogy ha találkoznak valakivel, akkor köszönjenek neki. De más személyesen érzékelni is: kisvárosból, faluból felköltözik az ember városba, és máris mindenki "bunkó", mert nem köszön... Kiköltözöl lakótelepről kertesházba, és máris milyen kedvesek az emberek, és minden szomszéd köszön. A lényeg, hogy én ilyenkor ha kell, az illemszabályoknak ellentmondóan kezdeményezek köszönést, biztosan csak elmulasztotta a másik. Aztán max. így jártam. :)

2017. jan. 23. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!