Mi az a globalizáció?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Nehéz egy mondatban összefoglalni a lényegét. Magyar megfelelője a kifejezésnek talán a központosítás, ez viszonylag beszédes elnevezés. Vagyis arról van szó, hogy az eddig szétosztva működő egységeket központosítani, vagyis rendszerezettebbé tenni a világ (pontosabban a civilizáció) működését.
Egy példa: Európa országai teljesen önállóként működtek kb. a második világháborúig. Azt követően azonban reális igény merült fel a globalizációra, vagyis olyan központ létrehozására, amely részben vagy egészben, bizonyos szempontok szerint túlnyúlik az országhatárokon. Ennek előszele volt az Európai szén és acélközösség, majd az ennek alapjain kialakuló EGK (Európai Gazdasági Közösség), amely elődje lett a ma ismert EU-nak (Európai Unió). Ma már elég sokrétű ez a rendszer, létezik Európai Bizottság, Európai Tanács, Európai Bíróság, Európai Központi Bank, Európai Parlament. Ha minden jól folytatódik, a cél egy országhatárok nélküli, valóban teljesen egységes Európa létrejötte lesz, közös kultúrával, fizetőeszközzel, szabályokkal, törvényekkel, és akár egy közös nyelvvel. Mindennel, ami ahhoz kell, hogy egyetlen államként működhessen egész Európa.
De jó esetben itt sem fog megállni a folyamat, legfeljebb csak időlegesen. A végső cél az lenne, hogy az egész bolygón mindenhol ugyanez történjen meg, ne legyenek számottevő különbségek a különböző kontinensek között sem, nemhogy országok között. Persze, ez nem fog menni pár év alatt, ehhez még valószínűleg évszázadoknak kell eltelnie és sok generációnak megszületnie.
Ami nekünk ma még szinte elképzelhetetlen, az öt generáció múlva már reális célnak tűnhet, tíz generáció múlva valós céllá fejlődik és talán 20 generáció múlva akár meg is valósulhat. Mindenesetre központosítva minden jobban, hatékonyabban tud működni, mint széttöredezve, tehát elméletileg egy valóban globalizált bolygó termelékenyebb, hatékonyabb lehet, mint amilyen jelenleg. Persze vannak hátrányai, hátulütői is a globalizálódásnak, de jó esetben ezek kevesebbet nyomnak a mérlegen, mint az előnyei.
A világtörténelem első igazán ilyen jellegű kezdeményezése egészen a 12. századig nyúlik vissza. Ez a Hanza-szövetség volt, mely majd 500 éven keresztül működött, bővebben itt olvashatsz róla:
Mindenesetre böngész át ezt a néhány Wiki linket is:
Remélem segítettem :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!