Nagyon sok élelmiszer kerül kidobásra napi szinten üzletekben, áruházakban, élelmiszereket előállító üzemekben, gyárakban, cégeknél. Miért nem ajánlják fel ezeket karitatív szervezeteknek?
Például egyes kereskedelmi cégek kidobják azokat a pékáruikat, amelyek huszonnégy órát meghaladóan voltak polcaikon. Ezek a termékek ettől még nem romlottak, ehetőek.
Vagy csomagolási és más hasonló hibából eredő "minőségi" hiányosságok miatt kerülnek kukákba értékes élelmiszerek.
Nem lehetne ezekkel valamit kezdeni?
# 1
"Szerintem azért nem, mert nekik több pénz még azzal is foglalkozni,mint ha csak kidobnák."
Viszont ha hoznak egy olyan törvényt, hogy milliókkal megbüntetik, ha kidobja, akkor mégis csak rájön, hogy érdemes ezzel foglalkoznia. A költségeit úgyis a fogyasztókkal fizetteti meg.
Már ha vannak egyáltalán költségei, mert valószínűleg a karitatív szervezetek sorban állnának érte. Így még spórolna is, mert ezt ingyen elviszik, a szemétszállításért viszont fizetnie kell.
A lejártakat-akár minőségmegőrzési idős,akár fogyaszthatósági idős-nem forgalmazhatja,nem is adhatja tovább a magyar/EU-s jogszabályok szerint. Tételminősítő vizsgálatot végeztethet a minőségmegőrzési idejűs áruknál,ami egyrészt idő,macera,másrészt pénz.
Az adományozás után is adózni kell,tudtommal,de ezt nem állítom 100%-ra. Mindenesetre nem éri meg jogilag.
Amúgy teljesen egyetértenék azzal a gyakorlattal,ha a pár nappal minőségmegőrzési időn lejárt egyes árukat rászorulóknak adnák (gondolok itt lisztre,konzervekre, olajra,tésztákra,fűszerekre,amitől pár nap difi után nem lesz beteg a fogyasztó)
Ugyanígy a hamisított pólók,cipők is segíthetnének azoknak,akiknek nem telik semmilyenre,nem kéne elégetni.
Ok,le lettem nagyon pontozva. Nem gáz,nem százalékokért vagyok itt. Csak nem értem,hogy mi rosszat mondtam,hiszen a jogszabályok előírásait közöltem.
Továbbá ez tény,hogy a minőségmegőrzési idős élelmiszerek pár nappal a lejártuk után nem okoznak betegséget. Hetek,hónapok után azt a minőséget nem kapja a vásárló,amit a MÉE előír. A minőségmegőrzési idő annyit jelent,higy a gyártó annak tartamáig ad garanciát az élelmiszer minőségének fenntartására,pl.h a csokiból nem olvad ki a kakaóvaj,vagy a tészta nem omlik szét,a konzevben lévő paprika színét veszti.
Ez nem a lejárati idő utáni pár napban történik meg.
Azt is értem,hogy nem etikus ezeket továbbadni,de akinek nincs mit enni,annak segítség.
Hangsúlyozom,nem a fogyaszthatósági idős,vagy eleve romlott dolgokra gondoltam.
# 6
"Igen, de azért írtam,hogy jogi oldala is van, mert most,ha odaadja úgy,akkor lehet feljelenti valaki őket és akkor meg az a baj."
Vannak azért lehetőségek ma is. Pl. karitatív rendezvényeken amúgy is illik a megmaradt hidegtálakat fölajánlani, be is szokták jelenteni, hogy éppen kinek.
Vagy például egy sima pékség vagy a zöldséges is odaadhatja záráskor a megmaradt áruját bárkinek, semmiféle jogi felelősségre vonás nem eszközölhető ellene. Oda is adják néhányan a rászorulóknak. Ugyanezt bármelyik multi is megtehetné.
A lejárt szavatosságú csomagolt élelmiszer már valóban más kategória.
A főtt kaja pedig megint más. Ha amúgy az engedélyed szerint elvitelre is adhatsz ki kaját, akkor az aznapi maradékot is odaadhatod bárkinek. Ilyet is csinálnak egyes éttermek. De ha csak helyben fogyasztásra szól az engedély (pl. a manapság divatos lakáséttermeknek) akkor a maradék sem adható ki.
# Cirmoscica
"Ok,le lettem nagyon pontozva."
Úgy látszik ez egy ilyen nap. Más kategóriákban is valószínűleg unatkozó tinédzserek nyomkodják a pirosat :)
Én most adtam egy zöldet, de nem mozdult a százalékod, nem egészen értem ezt az egész szisztémát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!