On-line kommunikáció összefüggései a személyiséggel?
Megfigyeltem, hogy aki a való életben nagydumás, sok mindenkivel tartja a kapcsolatot, az on-line kommunikáció során röviden fogalmaz, és kevesebb hangulatjelet használ.
Aki pedig a való életben keveset beszél, pókerarcokat vág, tényleg alig lehet kiismerni, az on-line pedig szépen, teljes mondatokban fogalmaz és rendszeresen használ hangulatjeleket.
Szerintetek ez általános?
Nem sok olyan barátom van, aki on-line beszélne többet, mint a való életben, ezért én már nem is használok messengert, legjobban skype-on, de inkább élőben szeretek beszélgetni.
Na mit gondoltok? Online kommunikáció során, ahol az emberek meg tudnak nyílni, és több idejük is van átgondolni, amit mondani szeretnének, ugyanott egy aktív személyiség kevésbé bontakozik ki?
Ez azért nem ennyire egyszerű. A szakdolgozatomat pont ebben a témában írtam (legalábbis ez is bőven érintve volt nyelvészeti szempontból). Alapvetően érdemes megkülönböztetni úgynevezett "internetes tereket" a kommunikáció során. Tehát míg MSN-en az emberek többsége személyiségtől függetlenül röviden-tömören fognak fogalmazni (mert legtöbbször egy közeli ismerőssel beszélnek, ahol az informális stílus a domináns), addig egy szakfórumon - ami egy másik tér - valószínűleg hosszabban, pontosabban fognak fogalmazni (formálisabb). Legalábbis az én kutatásomból ez jött ki.
De jó a kérdés, mert tényleg lehetnek jelentős különbségek ember és ember között (az általános trendeken belül is).
Legtöbb ember ha a való életben nem sokat beszél, annak önbizalomhiány az oka. Ezek az emberek msn-en félnek hogy talán nem fogalmaznak elég érthetően, ezért fordulhatnak elő náluk inkább teljes mondatos fogalmazások. És ugyanebből az okból használnak több hangulatjelet is. Míg aki a való életben a nagydumások közé tartozik, annak a hangvétele valószínűleg "barátibb", vagyis több rövidítés ordul elő nála, akár a szavak számát tekintjük.
Meg azt is figyelembe kell venni, hogy a félénkebb ember valószínűleg nem beszél egyszerre annyi emberrel, így ráér hoszabban fogalmazni, míg lehet a másiknak, a nyiltságából kifolyólag írnak 10-en, így lehet nem marad egy emberre annyi ideje.
De ez mind személy függő. Pl. én se vagyok egy visszahúzódó egyén, de sajnos az osztálolyban a gondolkodási színvonal a nullához közelít, így nem jártatom annyit a számat feleslegesen. De így neten keresztül általában megtalálom azokat az embereket, akikkel el tudok beszélgetni, ezért tűnhetek ilyenkor beszédesebbnek.
De én a kérdezővel ellentétben pont azt tapasztalom, hogy akik a való életben csendesek, azokból msn-en se árad a szó, nem dobnak fel témát, nem kérdeznek, stb...
És sok olyat ismerek, akiket életben és neten se lehet lelőni, annyit beszélnek/írnak.
18/L
Igen, ezt én is tapasztalom! Magamon is, meg másokon is! MSN-en például. Én ahhoz az oldalhoz tartozok, akik gépelni tudnak, beszélni meg kevésbé :D Én személy szerint azért tudok inkább gépelni, mint beszélni, mert itt jobban át lehet gondolni a dolgokat, meg maga az egész kommunikációs helyzet sokkal világosabb, "letisztultabb", mint egy valós komm-ós helyzet. Szóval az a lényege, hogy itt össze tudom szedni a gondolataimat, meg örülök, hogy végre "meghallják", amit mondok, mert ugyebár nem hallni kell, hanem elolvasni, és amiket írok, azt sokkal inkább elolvassák, mint amennyire meghallgatják, amiket mondok... Meg bátrabb is vagyok, nem kell attól tartani, hogy nem értik, amit mondok, mert halkan beszélek, és így bármit el tudok mondani :) És így emiatt is van az, hogy pl MSN-en több smiley-t használok, mert élvezem a helyzetet, sokkal jobban, mint egy valós kommunikációt. És valószínűnek tartom, hogy az extravertáltabb, gyorsabb gondolkodású embereknek ez nem élvezet, hanem macera, hogy gépelni kell, meg szmájlik, meg ilyenek... Ők jobban szeretnek beszélni inkább, meg szerintem lehetséges, hogy ez nekik túl lassú, nem tudom :) Erről az oldalról nem látom a dolgokat annyira át :)
19/L
Én rám meg a fordítottja az igaz:)) Való életben nagyon nagy dumás vagyok:) Online viszont röviden,és tömören fogalmazok az adott témához.De élőben a pár mondatos hozzászólásomat biztosan hosszabban fejteném ki.))
Érdekes dolog ez:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!