Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Történelemkedvelők! Szerintete...

Történelemkedvelők! Szerintetek hol van a helye leginkább a Szent Koronának? Esztergomban vagy Székesfehérvárott?

Figyelt kérdés
Székesfehérvár polgármestere aláírásgyűjtést kezdeményezett a koronázási palást Székesfehérvárott történő kiállításának érdekében. Közben néhány esztergomi mozgalmat indított, hogy akkor a Szent Koronát meg vigyék Esztergomba. Csakhogy ennek nemigen van történelmi háttere...

2016. máj. 5. 15:39
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%

10: az a tény, hogy koronázáshoz köthető hely Székesfehérvár, az eléggé nagy jelentőségű, legalábbis a maga idejében az volt, mivel a koronázás csak akkor számított "legálisnak", ha Székesfehérváron történt, a Szent Koronával és az esztergomi érsek által. Még ha "csak" ennyi is köthető (lenne) a városhoz, az is épp nagy jelentőségű. Egyébként királyi temetkezési hely is volt.


Ja és nem székesfehérvári vagyok még mielőtt az a vád érne, hogy hazabeszélek :)

2016. máj. 8. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 Titusztitusz ***** válasza:
9%
11-es...Koronázások valóban voltak ott IDŐNKÉNT, mármint Székesfehérváron, éshát valóban ott volt a "Koronázó nagytemplom" is egykoron, csak ott van a gond, hogy ez a hely NEM KIZÁRÓLAGOS koronázási helyszín volt...Ugyanis az idők folyamán voltak koronázások pl. Esztergomban, Budán, és Pozsonyban is...Szóval Székesfehérvárt NEM LEHET még holmi egyedüli, "szakrális koronázóhelyként" sem tisztelni...Nemhogy más esemény kapcsán...Mondom:Esztergom a magyar történelem szempontjábol nézve MAGA A MEGTESTESÜLT TÖRTÉNELMI KÖZÉPPONT, és csomópont...Vitathatatlan szakrális jelleggel...
2016. máj. 8. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
85%
az Árpád-házi királyok koronázási helyszíne volt és mivel ez a magyarok számára a "legfontosabb" királyi család, ezért ebből a szempontból jelentős Székesfehérvár mint koronázási helyszín, függetlenül attól hogy más királyokat máshol koronáztak meg.
2016. máj. 8. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

12-es: igen, néha (nagyon néha) előfordult egy-két esztergomi és budai koronázás. Károly Róbertet mindkét városban megkoronázták, de szegénykének el kellett mennie Fehérvárra is, hogy királynak mondhassa magát. Pozsony azután vált a koronázások általános (de nem állandó és kötelező) helyszínévé, miután 1543-ban Fehérvár oszmán kézre került. Ahogy a 11-es válaszoló írta, csak a Fehérvárott megkoronázott személy mondhatta magát "legális", tehát legitim uralkodónak.

Egyébként a koronázás ténye mellett az is igen erős érv, hogy a Szent Korona hivatalos őre azon néhány évtized alatt is a fehérvári prépost volt, amikor a koronát Visegrádon őrizték. A koronázóbazilika jelentősége óriási volt, és nem csak a koronázások szempontjából. Mindezt esztergomiként írom. Ugyanis nemrég néhány fogyatékos esztergomi elkezdte leégetni amúgy is égő városunkat egy erőltetett Facebookos akcióval. Azt szeretnék, hogy a korona kerüljön Esztergomba (:DDD), abból kiindulva, hogy Fehérvár elkezdte követelni a koronázási palástot...

2016. máj. 8. 18:10
 15/20 A kérdező kommentje:
13-as: az Anjou és a vegyesházi királyokat is ott koronázták. Sőt, még I. Ferdinándot is.
2016. máj. 8. 18:11
 16/20 A kérdező kommentje:
12-es: ha szerinted Fehérvár nem tekinthető kizárólagos szakrális (egyébként nem így van, mert akkoriban - nagyon helyes módon - nem egyetlen központja volt a királyságnak), akkor Esztergom milyen alapon tekinthető annak? Esztergom az egyház központja volt, Fehérvár az országé. Ezt szakkifejezésekkel így mondják: Esztergom volt az egyházi, Fehérvár a világi központ. Ezt még történelemórán is megtanítják. Mondjuk a törióráknak sem kell mindig hinni. Még mindig azt az álláspontot terjesztik, hogy I. Istvánt Esztergomban koronázták, holott erre semmi bizonyíték. Azt viszont tudjuk, hogy István koronázásakor a két fejedelmi székhely közül csak Fehérvárott volt templom.
2016. máj. 8. 18:17
 17/20 A kérdező kommentje:
10-es: semmi nevezetes történelmi esemény nem kapcsolódik Fehérvárhoz? Elég, ha ennyit mondok: Aranybulla...
2016. máj. 8. 18:18
 18/20 anonim ***** válasza:
24%
A Szt Koronánknak ma a parlamentben a helye, vagy a Budai Várban. Székesfehérvárról meg annyit, hogy a mai Székesfehérvár nem az a Fehérvár ahol történtek a koronázások.
2016. máj. 20. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
18-as, amiről te beszélsz, az az évszázad poénja. :D
2016. máj. 20. 17:11
 20/20 anonim válasza:
100%

Kedves 10.! Csakhogy a történelemkönyvből kiemeljek néhány mondatot az általad jelentéktelennek titulált városról: "Székesfehérvár legelterjedtebb és egyben leginkább használatos ragadványneve a Királyok Városa jelző. Ez azzal magyarázható, hogy ha a várost említjük, akkor a középkori Magyar Királyság királyi, világi és szakrális központjáról beszélünk. Itt őrizték a koronázási jelvényeket, a kincstárat, a levéltárat, és itt tartotta a király az országos törvénylátó napokat, valamint csak a fehérvári bazilikában megkoronázott király volt az ország törvényes uralkodója." "1526-ig 43 magyar királyt koronáztak, és 1540-ig 15 királyt temettek el Fehérváron."


- Szerintem Székesfehérvár követelése ezerszer jogosabb, mint Esztergomé, (főleg, hogy a palást Fehérváron készült) DE a koronázási palástnak és a Szent Koronának akkor is Budapesten van jobb helye. Véleményem szerint pedig nem szabadna a koronázási jelvényeket elválasztani egymástól.

2017. ápr. 6. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!