Idehaza az 1920-as években milyen zenét hallgattak, tudnátok példákat mutatni?
- Valóban a cigányzene-magyarnóta akkor még a fénykorát élte.
- A másik jelentős hungarikum-műfaj az operett is virágzott ekkoriban (is).
- Falun, bár egyre fogyóban, de azért élt az autentikus magyar folklór, a népzene és a néptánc, amit ma a táncházmozgalomból ismerhetünk.
- És igen, volt már jazz is, még cigányzenekarok is játszottak jazz-t, de alakultak rendes bigband-ek is.
A magyar jazz kezdetei (wikipédiáról idézve):
"A magyar dzsessz szinte egyidejűleg jelent meg az eredeti, tengerentúlival. Meg kell említeni a századelő magyar ragtime-törekvéseit is: Solti Hermin és Király Ernő 1912-ben rögzítették a Medvetánc című dalt, ami Irving Berlin 1911-es Alexander's Ragtime Band című számának magyar változata. A kis-zenekari ragtime (és később szving) hagyományokat jellemzően a kávéházi cigányzenészek tartották életben.
Az első magyar dzsessziskola nagyon korán, 1926-ban nyílt meg Szekeres Ferenc vezetésével. A szvingkorszakban megalakultak az első magyar big bandek, leghíresebb közülük Orlay "Chappy" Jenőé volt. A kor másik neves zenekarvezetője Martiny Lajos, híres gitárosa Bacsik Elek volt. Meg kell említeni a "csodagyerek" Tommy Viget is, aki ütőhangszeresként, hangszerelőként vált világhíressé.
Az első magyar dzsesszpublikáció a neves zenetudós, Molnár Antal nevéhez fűződik, aki 1928-ban jelentette meg Jazzband című könyvét. Molnár lesújtóan fogalmaz a dzsesszről, azt erkölcs- és ízlésrombolónak tartja."
Én ilyenre tippelnék:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!