Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi az emberi lét értelme?

Mi az emberi lét értelme?

Figyelt kérdés
Hogyha, most úgy vesszük, h isten nem létezik, se egyéb külső erő, csak az evolúciót vesszük alapul, akkor oké voltak egysejtűek, baktériumok satöbbi satöbbi kialakult végül az ember. Vagyis csak az evolúció és a körforgás része a Földön az emberiség. Nyulak is azért vannak, h a sasoknak legyen mit enniük, a sasok meg azért, h megegyék a túlszaporodott nyulakat. Eleint még az ember is jól beleilett ebbe az idilli képbe, mielőtt elkezdtünk volna azon gondolkozni, h miért is élünk, mi az értelme csekély emberi létünknek. Váltsuk meg a világot, találjunk fel vmi újat? Lehet, h semmi erkölcsi és spirituális jelentősége nincs létünknek és egy adott ember életének...
2008. szept. 19. 18:22
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
79%

Természetesen, a létnek nincs semmi értelme. Minden csak a véletlenek összjátéka. Csak ezt rohadt nehéz megemészteni, ezért mivel az ember mindennek szeretné tudni az okát, ezért információhiány miatt kitalált magának szellemeket, isteneket, hogy okot találjon a saját létére.

Nyulak nem azért vannak, hogy a sasoknak legyen mit enni, hanem azért eszik őket a sasok, mert vannak nyulak. Sasok sem azért vannak, hogy megegyék a nyulakat, hanem azért eszik meg a nyulakat, mert valamit enniük kell, és pont vannak nyulak. De nélkülük is menne a világ, mint kardfogú tigris nélkül.

Ember sem azért van, hogy csináljon valamit, hanem azért tud valamit csinálni, mert van, létezik. A lét nem cél, hanem következmény: némely savak viselkedési törvényszerűségei okozzák az emberi létet.

A lét céljának keresése ugyanolyan hiábavaló, mint a világ végének keresése. Nehéz - sőt lehetetlen - felfogni, de nincs.

Szokták pl. azt mondani, hogy a lét célja az utódok létrehozása, mert amelyik faj nem hoz létre utódokat, az eltűnik a világról - ennyi erővel azt is mondhatnánk, hogy a lét célja a lélegzés, mert amelyik faj nem lélegzik, az eltűnik a világról.

A létnek csakis annyi célja van, amennyit az egyén talál magának. Olyan nagy, átfogó, univerzális cél nincs, nem volt, nem lesz.

2008. szept. 19. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
49%

„A DARWINISTÁK SZERINT A SZERVES ÉLETET ELÉGSÉGES A TERMÉSZETES KIVÁLASZTÓDÁSSAL MAGYARÁZNI. MÉGIS JÓZAN KÖVETKEZTETÉSNEK TŰNIK, HOGY HA EGY SZERVEZET A NAGYOBB FOKÚ ÖSSZETETTSÉG, A TUDATOS LÉT ÉS AZ INTELLIGENCIA FELÉ HALAD, AKKOR EZ AZÉRT VAN, MERT VÁGYIK AZOKRA A TULAJDONSÁGOKRA” (DYLAN THOMAS [1914—1953], WALESI ÍRÓ ÉS KÖLTŐ).


NEM új dolog az élet értelmét kutatni. Ez évszázadokon át foglalkoztatta a vizsgálódó elméket. Az új-zélandiak elméjében az egyik nemrégen készült közvélemény-kutatás szerint ez a kérdés most nagyobb mértékben fogalmazódik meg, mint tíz évvel ezelőtt. A Listener című kiadványban megjelent beszámoló szerint a lakosság negyvenkilenc százaléka — tizenöt éves és ennél idősebb személyek — „gyakran gondolkodik az élet értelméről”, szemben azzal, hogy az 1985-ös hasonló felmérésben ez a szám csak harminckét százalék volt.


Úgy tűnik, az új-zélandiak más országok népeinek az érzéseit is kifejezik. A Listener így folytatja: „Az az erősödő irányzat, hogy kétsége vonjuk létünk értelmét, talán azt jelzi, hogy most jobban aggódunk, mint a nyolcvanas években, illetve kevésbé vagyunk bizonyosak a követendő irányt illetően.”


Arra az egyetemes kérdésre, hogy „Miért vagyunk itt?”, kétségkívül egyre több ember szemében nem kielégítőek az evolucionisták által adott feleletek., ahhoz, hogy egy személy élete teljességre jusson, nem hagyhatóak figyelmen kívül a dolgok szellemi oldalai. Jézus később azt mondta magáról: „Az én eledelem az, hogy annak akaratját cselekedjem, a ki elküldött engem, és az ő dolgát elvégezzem” (János 4:34). Az, hogy engedelmesen szolgálta égi Atyját, az öröm és a megelégedettség forrása volt. Táplálta őt. Célt adott életének.


Következésképpen, felszínre hozhatja valaki Isten nélkül az életében rejlő valamennyi lehetőséget? Nem. Érdekes módon Arnold Toynbee történész egyszer ezt írta: „Egy magasabb rendű vallás valódi célja a lényeges szellemi tanácsok és igazságok kisugárzása annyi lélekbe, amennyit képes elérni annak érdekében, hogy a lelkek mindegyike képes legyen beteljesíteni az emberiség valódi célját. Az emberiség valódi célja Isten dicsőítése, és hogy örvendjen neki örökké.” Malakiás próféta így fejezte ki Isten nézetét: „meglátjátok, hogy különbség van az igaz és a gonosz között, az Isten szolgája között és a között, a ki nem szolgálja őt” (Malakiás 3:18).

2008. szept. 19. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Az evolúció elmélete és a biológia tudománya úgy általában nem vizsgálja az élet értelmét. Az a helyzet, hogy ezek a dolgok nem függetlenek a szemlélőtől, ráadásul kísérletesen nem vizsgálhatóak. Az evolúció elmélete egy természeti jelenség leírása, tulajdonképpen az élőlények genomjának a változását magyarázza, modellezi. Sajnos azt kell hogy mondjam, hogy az élet értelméről semmit sem állít, ezt a kérdést meg sem közelíti nem tekinti vizsgálatának tárgyának. Milyen kísérletet terveznél az élet értelmének vizsgálatára?


Nyulak nem azért vannak, hogy a sasok megegyék őket, a sasok pedig nem azért léteznek, hogy legyen ami megeszi a nyulat. Mindketten élőlények, akik kihasználnak egy meglévő erőforrást. Ha teszem azt kihalnának a sasok, attól még a nyulak nem halnának utánuk bánatukban, mert elvesztették életük értelmét.


Sajnos azt kell hogy mondjam, hogy az élet értelmét neked magadnak kell megtalálnod. Akárhogyan is nézzük, ha egy ember boldog, megelégedett életet él, akkor valószínűleg legalábbis sejti, mi az élet értelme. Viszont az a helyzet, hogy a boldogságnak nincs egyetemes leírása, nincs olyan életvezetési rendszer, ami mindenkinek egyformán megfelelne. Nagyon jó példa erre az előző hozzászóló véleménye:


"Az emberiség valódi célja Isten dicsőítése, és hogy örvendjen neki örökké."


Nem kétlem, hogy őt boldoggá, elégedetté teszi Isten dicsőítése, nem kétlem, hogy úgy érzi, ez élete célja. De sajnos azt kell mondanom, hogy abban teljesen biztos vagyok, hogy engem ez sem boldoggá sem elégedetté nem tenne, sőt kifejezetten rosszul érezném magam, ha egész életemben Istent kellene dicsőítenem. Ráadásul él a világban néhány milliárd buddhista is, akiknek erről teljesen más a véleményük. De ettől még elfogadom, hogy ez az ő életének értelme, ha cserébe ő is elfogadja, hogy az én életem értelme bizony nem ez. Ki tesz igazságot, hogy melyikünk élete értelmes?


Azt kell hogy mondjam, hogy az egyetlen hiteles vélemény a sajátunk, amikor a halálos ágyunkon visszagondolunk, mit végeztünk, ne kelljen rájönni arra, hogy hiába volt az egész. Ha úgy érzed, hogy amit teszel, arra később úgy gondolsz majd vissza, hogy megérte, akkor valószínűleg jó nyomon jársz. Ha az előző hozzászóló le tudja majd hunyni úgy a szemét, hogy igen, egész életemben erényes életet éltem és dicsértem az Urat, nem töltöttem hiába napjaimat a Földön, akkor bizony ő értelmes életet élt.


Léteznek különböző gondolatrendszerek, ha úgy tetszik vallások, amik állítják, hogy ismerik az élet értelmét. Ha képes vagy azonosulni valamelyikkel, akkor valóban megtalálhatod benne az életed értelmét, lehetsz boldog, megelégedett keresztény, buddhista, raszta, kommunista, hajszolhatod a pénzt, vagy a szexet, esetleg élhetsz boldog családi életet, lehetsz híres, vagy esetleg sorozatgyilkos. Beállhatsz az idegenlégióba, vagy éppen a vöröskersztbe, esetleg az orvosok határok nélkül nevű szervezetbe. Amennyiben megtalálod azt a kiépült gondolatrendszert, amely a te életed értelmét is magában foglalja, teljes boldog életet élhetsz. Viszont csak azért ne csatlakozz egyetlen valláshoz sem, mert azt állítják, hogy pontosan tudják mi az élet értelme, mert mind ezt mondják.


Valószínűleg az életnek nem csak egy értelme lehet és különösen szerencsésnek vallhatjuk magunkat, ha akár csak az egyikre rátalálunk.

2008. okt. 20. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim válasza:
20%
Szerintem a Biblia leírja.
2009. márc. 23. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
Igen, a Biblia valóban leírja, valamint a Korán, a Védák, az Eddák, az ausztrál őslakók meséi, a buddhista szövegek, a sintó iratok és a világ összes vallása pontosan tudja mi az emberi élet értelme. Csak az a furcsa, hogy ezek nem egyeznek meg. Vajon melyiknek lehet igaza? Pedig saját magát mindegyikük isteni kinyilatkoztatás eredményének tartja.
2009. márc. 23. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
41%
Valamelyiknek lehet,hogy igaza van.Én vallásfilozófiai kutatásokat végeztem,szerintem a Biblia magasan felette áll a többinek.(pld a Korán a Biblia után született,abból merít,stb)
2009. márc. 31. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
87%
És a Biblia miben áll "magasan felette a többinek"? Azon kívül persze, hogy te éppen abban hiszel, mert gyermekkorodban templomba vittek, nem sintó szentélybe. (Az ausztrál őslakók műveltsége pedig valószínűleg a legöregebb a Földön.)
2009. márc. 31. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
41%
Ezt hosszú lenne leírni,de te is utánajárhatsz.Olvasd el a szent könyveket.Sok sikert.
2009. ápr. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
82%
Valahogy éreztem, hogy erre a kérdésre nincs válaszod.
2009. ápr. 2. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
50%
Van,de nagyon hosszú.Ha érdekel,megbeszélhetjük.:)
2009. ápr. 6. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!