Mi a véleményetek a szabadkőművesekről, illuminátusok, sátánistákról?
"Igen, nekem lejött a szójáték"
Örülök! :-)
1. Az illuminátusok egy történelmi fogalom, ma már nincs jelentősége. Az illuminátus rend célja az volt, hogy a felvilágosodás és az erkölcsi fejlődés révén az emberek feletti uralmat feleslegessé tegye és így egy új békés és elnyomásmentes világrend jöhessen létre, az akkori elnyomó államhatalom helyett. Alapítója Adam Weishaupt (1748–1830) az Ingolstadti Egyetem egyházjog és természetjog professzora volt és az szervezet értelmiségi klubként, olvasókörként működött. A szabadkőművességhez annyi a közük mindössze, hogy a rend tagjai közül annak feloszlatása után beléptek a szabadkőművesség páholyaiba.
2. Sátánisták vannak, de semmi közük sincs sem az illuminátusokhoz sem a szabadkőművességhez. A sátánisták előbb a judaizmus, majd a kereszténység ellentéteként jelentek meg, egyfajta társadalmi szembenállást, vagy polgárpukkasztást megtestesítve. Olyanok mint ma a skinheadek, neonácik vagy más szélsőjobboldaliak. Bizonyos irányzataik okkult nézetekhez kötődnek. Ezen vallás követői közül egyes irányzatok a bibliai Sátánt imádják, mint Isten ellentétét és ellenfelét. A sátánizmus egy másik ága nem vallásos jellegű hanem az erős, független és lázadó egyént jelképezi, aki önerőből boldogul, boldogságát nem természetfölötti erőtől reméli. Ez utóbbi szimbólumként használja a luciferi azaz fényhozói (prométheuszi) szerepet betöltő sátánt.
A szabadkőművességgel való kapcsolat téveszméje onnan származik, hogy a szabadkőművesek egy csoportja magát a templomos lovagrend szellemi utódjának tekinti, a templomosokat pedig számos más koholt vád mellett sátánimádással is vádolták, amit a kínzások hatására nyilván néhányan "be is vallottak".
3.
A szabadkőművesek az emberiség felemelkedéséért, a közjó védelméért, a szabadság, egyenlőség, testvériség eszméiért, a világ népeinek békéjéért és együttműködéséért csendesen munkálkodó, jóhírű szabad férfiak társasága. A páholyokban manapság elsősorban jótékonysági-humanitárius és önképzőköri munka folyik. Vallási és pártpolitikai kérdésekkel nem foglalkoznak, de társadalmi problémákkal, mint például demokrácia, esélyegyenlőség, tehetséggondozás, környezetvédelem, oktatásügy, közegészségügy, közösségi etika, közgondolkodás, művészet, tudomány rendszeresen.
A 19. században szellemi életünk nagyjai többségükben szabadkőművesek voltak, minden valamirevaló városban, nagyobb településen voltak páholyok, amiben az értelmiség, polgárság, protestáns papság és az arisztokrácia is aktívan tevékenykedett. A 20. század második felére a mozgalom jelentősége csökkent, mert azok a célok amelyekért küzdöttek nagyrészt megvalósultak, vagy legalábbis mint célok általánosan elfogadottá váltak.
Ma már demokratikus országokban élünk, a közteherviselés és a szegényekről, betegekről való gondoskodás elismert állami feladat. Persze még most is vannak gondok, de ezek ügyében már nem a szabadkőművesség az egyedüli szószóló.
Egy szervezetet, társaságot a tagjaik minősítenek. Elismerten és dokumentáltan szabadkőművesek többek között az alábbi személyek voltak (szándékosan magyar és külföldi személyiségeket is felsorolok):
Kossuth Lajos, George Washington, Ady Endre, Neil Armstrong, Bem apó, Honoré de Balzac, Alpár Ignác, Ludwig van Beethoven, Bánki Donáth, Sir Winston Churchill, Benedek Elek, Walt Disney, Csokonai Vitéz Mihány, Mahatma Gandhi, Diószeghy Sámuel, Johann Wolfgang von Goethe, Hevesi Sándor, Dmitrij Mengyelejev, Karinthy Frigyes, Wolfgang Amadeus Mozart, Kazinczy Ferenc, Louis Pasteur, Kosztolányi Dezső, Alaxandr Puskin, Kőrősi Csoma Sándor, Lev Toljsztoj, Liszt Ferenc, Giuseppe Verdi, Móra Ferenc, Voltaire,Szent-Györgyi Albert, Émile Zola, Tamási Áron, Xanthus János
A szabadkőművesség hangulatáról talán legtöbbet egy vers árul el. Rudyard Kipling a Dzsungel Könyve szerzőjének anyapáholyom című verse:
#12 en nem igy tudom az 1-es pontot..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!