Pontosan mi a különbség a "roma" és a "román" között?
A roma az cigány. Ezen mit nem értesz?
A román egy keleti szomszéd nép. Az újlatin nyelvcsaládhoz tartoznak, magukat a rómaiaktól származtatják. Amúgy tévesen.
Bár mind a kettő cigány, a romák ( roma ) jelenti a cigányokat, a románok ( román ) pedig a román állampolgárokat jelöli.
( A román kifejezés onnan ered, hogy ők önmagukat a rómaiak leszármazottjának tekintik. )
A cigányok Indiából származó nép, mely a 15. században vándorolt be Európába. Önmagukat romnak, vagyis "embernek", illetve néha kálonak, "feketének" nevezik. A magyarországi vándorcigányok néhol manusnak (szintén "ember") is nevezik magukat.
forrás: wikipedia
"van roma román és román roma"
Ezzel nem értek egyet. Nincs olyan, hogy román cigány, vagy magyar cigány, vagy bolgár cigány. Csak egyféle van: cigány. A viselkedésük nem függ a befogadó néptől.
"Nincs olyan, hogy román cigány, vagy magyar cigány, vagy bolgár cigány"
De, speciel vannak ilyen roma népcsoportok is. Kb. 300 különféle cigány népcsoport létezik világszerte.
A cigányok magukat embernek nevezik, az ő nyelvükön rom.
"A roma megnevezés a rom szó egyes szám megszólító esetben vagy többes szám alanyesetben lévő alakjából származik, a "rom" „embert”, „cigány embert”, „férfit”, illetve „férjet” jelent romani (azaz cigány) nyelven. A magukat különbözően megnevező cigány népcsoportoknak (dom, lom, rom, romnicsel, szinti, mánus, káló stb.) hagyományosan nem létezett közös összefoglaló elnevezésük. "
Románok
"A románok középkori elnevezése a vlach (ejtsd: vlah) volt, akárcsak több ma is élő balkáni népcsoportnak (arománok, balkáni vlachok). Ez az elnevezés a magyarba germán vagy szláv közvetítéssel érkezhetett. A középkorban pásztort, főleg hegyvidéki téli-nyári szállásváltó (transzhumáló) pásztorokat nevezték még így.[12] Önmagukat a "római" jelentésű ruman névvel jelölték, a nyelvük latin (római) eredete miatt. (A Bizánci Birodalom lakói ugyancsak rómaiaknak nevezték magukat.) Ebből származik, a románok elnevezés, amelyet a 19. századtól, Románia állam megalakításától használnak más nyelveken is a nép elnevezésére.
Az oláh elnevezés a vlach szóból származik, és a románokat jelölték vele a Magyar Királyságban. A 19. század közepétől az oláh népnév háttérbe szorult; inkább gúnyos, megvető hangsúlyt kapott. A 20. század végén újra elterjedt egyes körökben, a kifejezést használók főként a magyarellenes románokat nevezik így."
Ahogy a 16-os által mellékelt ábra mutatja, két külön népről van szó.
Roma = cigány
Román: egy szomszéd népesség, jórészt Romániában és Moldáviában élnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!