Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hol tudnék önkéntes munkát...

Hol tudnék önkéntes munkát végezni?

Figyelt kérdés
Első éves pszichológus hallgató vagyok és szeretnék valamennyi, a területhez kapcsolódó tapasztalatot szerezni. Hol próbálkozhatnék? Nevtan, iskolák, kórházak, családsegítő... ?

2015. máj. 25. 22:21
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
kórházban. esetleg az önkormányzatnál szociális munkára. Tapasztalatot nem fogsz szerezni, mert olyan melót nem fogsz kapni. Zűrős esetek közelébe sem engednek, nagyon helyesen
2015. máj. 25. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
a szakmait úgy értem, hogy emberekkel foglalkozzam. tisztában vagyok a korlátaimmal, nyilván nem tudok és nem is akarok pl. skizofrénekkel foglalkozni.
2015. máj. 26. 00:06
 3/5 anonim ***** válasza:
73%
Először is döntsd el, milyen típusú önkéntes munka érdekel. Mert azért merőben más klinikusok között önkénteskedni a kórházban, meg a NaNe egyesületnél a bántalmazott nőkkel foglalkozni.
2015. máj. 26. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 dftgsgvghgev válasza:

Sok helyre életkorhoz kötött a jelentkezés. Próbálhatsz pl. lelkisegély-vonalat, attól függően, melyik városban tanulsz. Budapest pl. székhelye több nagyobb vonalnak is, pl. a 116-113-nak, a Kék-Vonalnak, a DélUtánnak, a Meleg Háttérnek, azt hiszem, a NaNe-nek, stb. Több helyre életkorhoz kötött a jelentkezés. Más nagyvárosoknak is vannak főleg helyi érdekeltségű vonalai (legalábbis a múltban voltak).

A pszichológia karok általában tartanak fenn kortárssegítő csoportot, tanácsadó irodát, ahonnan a segítőket a felsőbbévesek közül toborozzák. Érdemes rákérdezni.

Szinten Budapesten próbálkozhatsz a Napkör alapítvánnyal. Bár ott a képzésért fizetni kell, van, akinek bejön.

Elsőévesen bejöhet még a kórházi önkéntes szolgálat, bár amikor én nézelődtem anno, mentálhigiénével vagy pszichiátriával kevés kórház szolgált gyakorlati helyként. Ha akadt is hely, az nem beszélgetős volt. De az is tapasztalat, ha valaki dolgozott már szomatikus osztályon, ismeri a dörgést.

Még ott vannak a gyerekekkel foglalkozó alapítványok. Pl. lehet mesét olvasni, illetve mesélni valamelyiknél (a evére nem emlékszem már, de kórházi osztályokra járnak be a gyerekek). A meseterápia manapság felkapott. Ha konkrétan nem is terápiát végeznek itt az emberek, a terápiás hatások egy része ott van. És az is tapasztalat.

Kórházakban, gyejóban próbálkozhatsz, talán sikerül úgy is, hogy nincs ismeretséget. Kórházba az a gyakoribb, hogy egy ideig figyeled a személyzetet, bejársz csoportokra, jegyzőkönyveket olvasol és gyakorolsz felvett teszt jegyzőkönyveken. Nullkilómeteresként nem biztos, hogy beteghez engednek. Arra azután van esélyed, hogy felsőbb évesként megvannak a képzéseid az alap tesztekre.

Eszembe jut még a Hospice is, esetleg a drogfogyasztókkal foglalkozó alapítványok. Pl. DrogStop, Kék Pont, stb.


Ha tesztezni szeretnél megtanulni, főleg a Rorschachban és a Szondiban, nagy segítség az is, ha bejutsz egy kórházba csak jegyzőkönyveket jelölni. Ezek egyszer úgyis le lettek jelölve, szóval még ellenőrizni is tudod magad.

Ha beszégletni szeretnél, a legjobb, ha élő egyenesben csinálod. Ehhez ilyen gyakorlati hely is kell, utána kell nézni, hol, milyen feltételekkel engedik meg.

A következő legjobb a segélyvonal (akár on-line felülettel is), mert ott a segítő beszélgetés alap fogásait be tudod gyakorolni, akár öngyilkossági krízisben lévőnél is. A segélyvonalaknál nem szokás egy ilyen hívást elvenni a kezdőtől. Kórházban egy darabig tuti nem kerülnél szuicid krízis elé. A szupportív terápia alapjait egy vonalnál is jól be lehet gyakorolni (bár ha csak vonalas tapasztalatod van, az első eszemtől-szembe helyzet talán fura lesz, mintha kezdő lennél).

Érdemes olyan vonalat választanod, ahol pl. van lehetőség esetmegbeszélőkre, szupervíziókra. A nagyobb szolgálatoknál asszem ez alap, de a kisebbeket nem ismerem.


Google-n több támpontot kapsz, a választást nem érdemes elkapkodni. Főleg azért, mert korod okán még nem biztos, hogy felvesznek egy vonalhoz (pl. 20 év alatt). Utána kell nézni.


Akár fel is építheted, pl. kezdesz egy olyan helyen, ahol nem kell beszélgetni beteggel, elvagy ott egy-két évet, aztán ugrasz segélyvonalra, és olyan tapasztalattal, hogy már beszéltél emberrel, próbálkozol ott, ahol négy szem közt is beszélhetsz (pl. kortárssegítő, pártfogó drogosoknak, Napkör, stb.). Emellé még kórház, ped. szakszolg, ha van lehetőséged, mondjuk tesztekre.


Illetve úgyis lesz majd negyed-ötödévben terepgyakorlatod, oda is bekéreckedhetsz, hadd maradj kicsit tovább.

2015. máj. 26. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 dftgsgvghgev válasza:
Tapasztalatnak számít az is, ha ismered az adott ellátórendszert. Nem kell, és nem is ajánlott egyből a mélyvízben indulni. Pályakezdőnél jó pont lehet, ha van gyakorlata jegyzőkönyvek felvételében, segítő beszgéletésben, ismeri a gyermekvédelmi rendszert, tud kommunikálni az orvosi személyzettel, dolgozott már ilyen-olyan betegcsoportokkal, stb. Ez mind olyan készség, praktikus tudás, amire az egyetem nem tanít meg, de később a munkáltatónál még szükség lehet rá. Vagyis előnyt jelenthet az interjú során.
2015. máj. 26. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!