Az igazság relatív? Létezik egyáltalán?
Nem.
Ha az igazság alatt a valóságot értjük (és nem a jogot), akkor az abszolút.
Legfeljebb különböző nézőpontok létezhetnek - de akkor is ugyanazt látják, legfeljebb más nézőpontból.
A vélemenyem pontosan a 2. és 3. kommenttel egyezik meg.
A valóság egyáltalán nem relatív! A valóság az igazság és természetesen abszolút!
Ha az igazságot az egyének vélekedéseként definiáljuk, és értékelni szeretnénk (már pedig kell, mert vannak tettek amik befolyásolják mások életét), akkor azt tudom mondani, hogy aki ártatlanokat öl, az ártatlanul és halált érdemelt volna.
Bár sok embert csak saját maga érdekli és máskon átgázol. Az ilyenen mások miért ne gázoljanak át? Ki akar egy ilyen torz lénytől szenvedni?
Tényleg van, aki azt mondaná, egy erőszakos, elmebeteg sorozatgyilkosra, hogy egyéniség?
Kit érdekel, ha szerető családapa, ha más apját elveszi?
A valóságról még annyit, hogy lehet jönni ezós kitalációkkal, hogy mi illúzió és mi nem. Lehet kiforgatni a tudományt és támadni az állítást, hogy a valóságnak nem ismerjük minden részletét.
Ettől függetlenül egy életünk van, amiben fizikai szabályok vannak. Aki azt hiszi, hogy repülni tud, arcra fog esni. Hiába gondolja, hogy a gravitációt a küklopsz okozza és kólával le lehet fizetni.
Én is úgy vélem,hogy abszolút,de van,hogy sose leszünk képesek megismerni,saját korlátaink miatt. Ilyenkor csak feltevéseink lehetnek,amelyek többé-kevésbé megközelíthetik az igazságot,de 100%-ban azt mondani,hogy úgy volt,az ilyenkor nem lehet.
Ettől függetlenül néha valamit elfogadunk igaznak,de ilyenkor tudni kell,hogy ezt csak azért tesszük,mert így tudunk továbblépni,számolni vele stb.
Szerintem nézd meg egy kicsit közelebbről, hogy általában milyen morális színvonalat képviselő emberek; milyenek emberileg azok, akik az igazságot általában relativizálni igyekszenek, s aztán úgy hiszem könnyebb lesz magadnak is eldöntened ezt a kérdést...
Szerintem soha ne fordíts hátat nyugodtan, olyan valaki közelében, aki szerint az igazság relatív.
Szerintem a világban (univerzumban) nincs igazság, ha a világnak a teret, anyagot, természeti törvényeket tekintjük.
Az igazság az emberi gondolkodásban létezik, és biztosan jókat lehet róla vitatkozni (pl hogy az-e a természet rendje, hogy az erősebb legyőzi a gyengét, vagy egy emberi társadalomban jó lenne minél kevesebbet bántani másokat, vagy például mennnyire helyénvaló, hogy elbulizod a pénzed, amikor mások meg nyomorban élnek)... talán vannak olyan részei, amik kicsit vagy sokkal egyértelműbbek, de legalábbis sokan nem kérdőjeleznék meg, például hogy gyerekeket bántani bűn, de háborúkban, főleg a népírtások, etnikai tisztogatások során halomra ölték a gyerekeket is rend címszó alatt.
De például az ilyen klasszikusok mint a ne lopj vagy ne hazudj simán megkérdőjelezhetőek, hiszen például lézetik megélhetési lopás, a hazugság esetén meg ugyan miért lenne bűn olyannak hazudni, aki rosszat akar neked vagy az ellenséged.
Néhány idézet:
"A természetben nincsenek ellentmondások. A természetről alkotott vélekedéseinkben vannak látszólagos ellentmondások."
Dávid Gyula
"A civilizáció elsősorban együttélési szándék. Az ember oly mértékben barbár és műveletlen, amennyire nincs tekintettel másokra. A barbárság az együttélés megszüntetésére való törekvés."
"Az uralom valójában egy vélemény túlsúlya, tehát uralom végeredményben szellemi hatalom."
"Az emberek többségének nincs véleménye, ezért kívülről és erővel kell eljuttatni hozzájuk valamely nézetet, mint gépbe az olajat. Ezért fontos, hogy hatalma legyen a szellemnek, mert így érhető el, hogy a véleményalkotásra
képtelen embereknek - azaz a többségnek - legyen véleménye." /Ortega, tömegek lázadása/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!