Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi az újságírás lényege?

Mi az újságírás lényege?

Figyelt kérdés
tényleg. mert gyanítom hogy nem a valós tényeg közvetítése, hanem talán manipulálása?

2015. ápr. 29. 11:54
 1/5 anonim ***** válasza:
Az újságírás lényege az információközlés, tudósítás, háttérinfó nyomozása. Ami a valóságban zajlik, ennél összetettebb, érdekek mentén zajlik, sokszor szembemennek az oly sokat hangoztatott etikával.
2015. ápr. 29. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ez mindig hasonlóan működött. Ha nem a politika, akkor ott a tulajdonosi kör vagy akár maga az újságíró értékrendje, ami befolyásolja a cikkeket.
2015. ápr. 29. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Értem. Akkor a kérdésem most inkább az, hogy mi az értelme? Értem, emberek befolyásolása. De miért hisznek az emberek az újságíróknak? Értem, mert endorfint termel a pici agyukba, ha a saját igazuk papíron vagy interneten szerepel. Pff. Homo homini lupus est. Mi ez a világ?
2015. ápr. 29. 21:33
 4/5 anonim ***** válasza:

"De miért hisznek az emberek az újságíróknak?"


Talán mert azt gondolják, hogy ők egész nap az infók után loholnak, és meg is írnak mindent, ami a tudomásukra jut, mert ez a munkájuk.


De ne vedd egy kalap alá az újságírókat. A politikamentes területeken szerintem teljesen más jellegű újságírás folyik, mint a napisajtóban. És az is más, ha valaki hitelesen lefordít egy idegen nyelvű cikket, majd abból ír egy szösszenetet, mint a hírszerkesztő munkája, aki keményen szelektál a hírek között, és erősen benne van a keze abban, hogy milyen képet ad a világról az a bizonyos sajtótermék. Milyen híreket nagyít fel (rangsorol előbbre, enged neki több teret), miket hallgat el, miket bagatellizál, milyen értékrendet igyekszik közvetíteni ezáltal, stb.


Aztán bizonyos értelemben az emberek igényei is erősen alakítják a sajtót, hiszen mégiscsak el kell adni az újságot vagy a reklámidőt. Ilyen tipikusan a bulvár, de a sportra is ráhúzható, mert nyilvánvaló, hogy hétszer akkora terjedelemben foglalkoznak a Real Madrid - Barcelona El Clássicóval, mint mondjuk az U20-as öttusacsapat történelmi vb-győzelmével. Mert az embereket ez érdekli.

2015. ápr. 29. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
De még az sem elég hiteles. Onnantól kedzdve, hogy az újságíró is ember, az érzései befolyásolják a szavak használatát stb. Ha Csinálnak egy tesztet mondjuk valamilyen elektronikáról és azt kidobják magyarázat nélkül az elég hiteles, ha tudod milyen adat mit jelent, de tudatos vásárló vagy (remélhetőleg). És pl a 444 újságírói loholnak hogy összeszedjék az infot és aztán valami mást leírnak, a sok ember aki ugye nem loholt utána, elhiszi, hacsak nem kezd el valami bűzleni, pl a mérhetetlen agresszió a cikkből, és utána nem loholsz. Szerintem...
2015. ápr. 30. 07:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!