Ajánlanátok olyan könyveket amelyek segítenek megérteni a világot és a társadalmakat? (gazdaság, filozófia, szociológia, stb)
Idén jelentkezem főiskolára, elektronikus ábrázolás szakra szóval nem kimondottan a tanulmányaimhoz kell, csak egyszerűen szeretnék tájékozottabb illetve műveltebb lenni.
Mindig is érdekelt mi valójában a kapitalizmus, kommunizmus, fasizmus, szóval mindenféle társadalmi berendezkedés és ideológia.
Történelmileg is érdekel de a modern világ problémáit is szeretném megérteni.
Kíváncsi vagyok rá mi igazából a különbség a jóléti és a liberális államok között, pl hogy milyen volt az 50-es 60-as években svédországban vagy norvégiában élni és ,hogy milyen lett a 68as diák forradalmak után.
Eddig ez a listám akiktől szeretnék olvasni:
Karl Marx
Nietzsche
Kant
Guy Debord
Joseph Vogl
Jonathan Franzen
Silvio Gesell
szerintetek kit érdemes még?
esetleg van olyan akiket ezek közül fölösleges?
Arra kíváncsi vagyok, hogy Kantból mit hámozol ki előismeret nélkül. :D
"Mindig is érdekelt mi valójában a kapitalizmus, kommunizmus, fasizmus, szóval mindenféle társadalmi berendezkedés és ideológia."
Akkor szerintem érdemes Platón Államával kezdeni, Morus Utópiájával folytatni... :)
De pl nagyon jó, Orwell: Állatfarm, 1984. Ezek regények, de azért mutatnak egy-két dolgot. Ha történelmileg is érdekel, és bevállalod Kantot, akkor javaslom Hegelt is.
hasonló cipőben járunk.
én meg te, de szerintem akárki is.
csak azt nem tudom mivel kellett foglalkoznom az iskolákban azután hogy megtanítottak írni meg olvasni meg összeadni-szorozni-osztani.
Történelemből, magyarból és a természettudományokból is, nem egy kész tantervet kéne összeállítani felejthető tények sorából, hanem mindenkinek az érdeklődése szerint társalogni és épülni.
Az érettségi teljesítmény ötven-százszorosát lehetne így elérni én azt gondolom.
Platónt és Morust megerősíteném, Kant és Nietzsche tök jó bár kicsit elvontabb, Hegel köretnek jó lehet hozzájuk bár kicsit unalmasabb, Descartes mindhármukra hatással volt.
Gesell is jó (előtte lévő hármat nem ismertem, de így guglizva nem tűnnek túl lényegretörőnek... hogy merültek fel?), klassz és ismertebb nála David Korten (A tőkés társaságok világuralma).
Társadalomelméletben nem hagyható ki Locke és Rousseau.
És én most Noam Chosky-t szeretném legújabban összehasonlítani az európai fenomenológusokkal. Ő is elég jó általános forrás így mindenhez-bármihez.
Első vagyok.
Második Locke-ot és Rousseau-t említve eszembe jutott Hobbes. Őt is érdemes akkor már.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!