Szociológia vagy filozófia?
A szociológia a meglévő emberi világgal foglalkozik, a működését vizsgálja, az emberi kapcsolatokra fekteti a hangsúlyt, keresi azokat a rejtett jeleket amik az emberi viselkedést befolyásolják.
A filozófia elrugaszkodik a valóságtól, távlatokba tekint, a mélyebb problémák megoldására törekszik. Nem csak az emberi kapcsolatok értelmét kutatja, hanem maga az egyén kapcsolatát a létezésének értelmével.
A szociológia szerintem inkább a reális gondolkodású emberek területe, míg a filozófia inkább az álmodozás felé hajlik.
Én reális beállítottságúnak vallom magam, ami a mindennapokat illeti, de mégis a filozófia felé hajlok. Vannak olyan nyugtot nem hagyó kérdéseim, amikre talán soha nem kapok választ, de keresem őket. Az emberi kapcsolatok annyira nem foglalkoztatnak, inkább az egyén viszonya a külső- és belső világhoz.
Tisztában vagyok fogalmukkal. Hanem PONTOSAN IGY VAGYOK VELE ÉN IS! Pontosan ez az ok miatt írtam ki ezt a kérdést...
Egy jó ideig filozófia mellett voltam, most meg inkább szociológia felé húzok, pontosan ahogy mondod reálisabb, filozófiaval pedig lehet túlságosan elveszteném az érzékem valósághoz... Mindkettő nagyon érdekel, tényleg nem tudom hogy fogok választani...
Én egyértelműen a szociológiát preferálom, az 1. válaszbeli indokláshoz nincs mit hozzátenni.
(Téged pedig hiába nem érdekel a pénz, valamiből meg kell majd élned. Szociológusként jobbak az esélyek. A filozófia pedig megmaradhat hobbiként, esetleg később másoddiplomaként.)
Nem jobbak az esélyek szociológiával sem.
Én azt végeztem, bár igazából egyik sem érdekelt igazán, nem is tudom, miért jöttem ide anno.
Ez reálisabb, megfoghatóbb, hasznosíthatóbb tudást ad egyértelmű fogalmakkal. Persze a filozófia is hasznos lehet, de attól, hogy ismered Platón tanait senki nem fog előrébb jutni, a munkaerőpiacon pedig még kisebb az esélyed. Viszont ha érdekel és nem számít a pénz, akkor végezd el azt. Nem tudom, melyik könnyebb, a szocon van matek, filozófián nincs, de ott biztos több megfoghatatlan témájú könyvet kell olvasni, nekem 1 félév filozófiám volt, elég volt annyi belőle.
Nem tudom, a filozófusok mit tanulnak, de gondolom valami egész mást mint mi, ők a magasabb létezést, belső folyamatokat, mindenféle természetfeletti belemagyarázást tanulnak (szobatársam barátja egy elvarázsolt filozófus volt), mi pedig a jelen társadalmi folyamatokat, jogot, településfejlesztést, demográfiát, statisztikát...
Szerintem a filozófia jellegében pont annyira reál, mint humán. Mert eléggé logika és érvelés alapú dolog.
Ezért egy értelmes dolog manapság, matematikát/fizikát és filozófiát tanulni egyszerre.
@ 6.:
Logikai ellentmondásba keveredtél saját magaddal:
"Nem jobbak az esélyek szociológiával sem. (...) Persze a filozófia is hasznos lehet (...) a munkaerőpiacon pedig még kisebb az esélyed."
Az utóbbi miatt nem igaz az előbbi. Egyébként én is pont a munkalehetőségekre gondoltam, amikor azt írtam, a szociológiával jobbak az esélyek.
-------
Egyébként meg a jövedelemmel kapcsolatban: persze, ezekből (és még sok más szakmából) senki nem lesz milliomos; de ha valaki megelégszik viszonylag szerényebb életszínvonallal, akkor cserébe egész életében azzal foglalkozhat, amit szeret, amihez kedve van. És nagyon nem mindegy, hogy az életének kb. 1/3 részét hogyan és mivel tölti...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!